
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/460/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Кухар Н.А.,
при секретарі - Шавель М.М.,
за участю:
представника відповідача - Лисика А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) звернувся до суду з позовом до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської (вул. Театральна 10, м. Львів, 79008) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 05 лютого 2018 року залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою від 19 лютого 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі доказами.
Ухвалою від 13 березня 2018 року призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі Закону України «Про міліцію» має право на пільги на оплату жилої площі, комунальних послуг та палива. Однак, 05 січня 2018 року позивач дізнався, про те, що з 1 липня 2015 року відповідачем було припинено нарахування позивачу пільг у зв'язку із зміною законодавства. На переконання позивача, оскаржувані дії відповідача є протиправними, оскільки відповідно статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Таким чином, позивач вважає, що відповідач протиправно позбавив позивача пільги на оплату жилої площі, комунальних послуг та палива, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду для відновлення його порушених прав.
Позивач не прибув в судове засідання, хоча повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судовому засіданні 17.04.2018 р. Позов підтримав, просив задоволити.
12.03.2018 року відповідачем на адресу суду подано відзив (вх.№ 6299), в якому зазначено, що позивач мав право на пільги відповідно до ст. 22 ЗУ «Про міліцію», який втратив чинність 07.11.2015 року. Відповідно до п.11 Порядку нарахування знижки (надання пільг) з оплати послуг за користування житлом та комунальними послугами належить до повноважень підприємств та організацій, що надають такі послуги на підставі списків пільговиків, які мають право на отримання пільг, що подають органи соціального захисту. Підприємства та організації, що надають такі послуги припинили надавати знижки з оплати послуг за користування житлом та комунальними послугами особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із ЗУ «Про міліцію», в тому числі позивачу та членам його сім'ї. Тому відповідач не може поновити пільги позивачу та членам його сім'ї, оскільки надання пільг не є його компетенцією.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ. На даний час є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача № НОМЕР_1.
25 квітня 2013 року ГУМВСУ у Львівській області Управління фінансового забезпечення та фінансового обліку видало довідку № 91/00934 про надання ОСОБА_2 та членам його сім'ї право на довічну 50 % знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива відповідно до Закону України «Про міліцію».
Личаківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з 01 липня 2015 року було припинено нарахування позивачу пільг в розмірі 50% на плату за користування житлом та комунальними послугами, у зв'язку із зміною законодавства.
ОСОБА_2 вважаючи такі дії неправомірними, звернувся до суду з даним позовом.
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульовано Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990, та з 07.11.2015 Законом України «Про національну поліцію».
Згідно з частинами першою та другою статті 22 Закону України «Про міліцію» держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади, вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», в редакції, чинній на час призначення позивачу спірної пільги, працівникам міліції та членам їх сімей надавалась 50-відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Згідно з ч. 6 ст. 22 Закону України «Про міліцію» за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року внесені зміни в Закон України «Про міліцію» і частина сьома статті 22 викладена у новій редакції, згідно якої пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вказаного Закону від 28.12.2014 Кабінетом Міністрів України 04.06.2015 прийнято постанову № 389, яка набрала чинності 01.07.2015 та якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Згідно пункту 2 цього Порядку, дія останнього поширювалась на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України «Про міліцію».
Таким чином, у період з часу призначення позивачу пільги та до 01.07.2015 чинним законодавством встановлювалось право певного кола осіб відповідно до Закону України «Про міліцію» на отримання 50-відсоткової знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Механізм реалізації вказаного права підзаконними нормативно-правовими актами не встановлювався. З набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про міліцію», за змістом яких право на отримання працівниками міліції та членами їх сімей, а також працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо збережено, за змістом і колом осіб не звужено. Між тим, законодавцем встановлено умову, за наявності якої вказана пільга призначається, а саме: якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Кабінетом Міністрів України на виконання зазначеної норми закону затверджено механізм реалізації права на отримання зазначеного виду пільг, яким врегульовано в тому числі види доходів, які враховуються до складу сукупного доходу сім'ї пільговика.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2016 року № 36 до пункту 2 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї було внесено зміни та слова «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), виключено.
З 07.11.2015 у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про Національну поліцію» втратив чинність Закон України «Про міліцію», відповідно до статті 22 якого позивач мав право на 50-відсоткову знижку по сплаті за користування житлом та комунальними послугами, за паливо.
Згідно абзаців 2 та 3 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, наведеною нормою прямо закріплено застереження щодо можливості збереження за пенсіонерами МВС та членів їхніх сімей лише тих пільг, які наразі передбачені Законом України «Про Національну поліцію» для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Суд зазначає, що Закон України «Про Національну поліцію» не містить норм, які б передбачали пільги, а саме 50-відсоткову знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг не тільки для колишніх міліціонерів, а й для тих, які виходять на пенсію після вступу цього закону в силу.
Враховуючи те, що останнім в часі є Закон України «Про Національну поліцію», то пріоритетними в даному випадку є положення саме цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що у відповідача відсутні правові підстави для надання позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки вказані пільги не передбачені чинним законодавством, зокрема Законом України «Про Національну поліцію», а тому позовні вимоги є необґрунтованими, та задоволенню не підлягають.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду відповідно до постанови від 20.02.2018 року у справі № 484/655/16-а.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1) до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ( 79008 м.Львів вул. Театральна,10) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на постановурішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 02 травня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.