Рішення № 73731607, 26.04.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
813/1187/18
Номер документу
73731607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/1187/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2018 року зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Цимбора Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

29.03.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- зобов'язати відповідача здійснити вказаний перерахунок пенсії позивачу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України та 14.12.2017 звільнений в запас, у зв'язку із закінченням строку контракту. Позивач вважає, що відповідач протиправно не включив до обрахунку його пенсії такі види грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 24.04.2018, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено перелік додаткових видів грошового забезпечення, які включаються в обрахунок пенсії. Серед вказаного переліку відсутні винагороди, про включення яких до обрахунку пенсії просить позивач. Крім того, відповідач зазначає, що позивач не подавав до органів Пенсійного фонду України довідок про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 від 21.12.2017 №305/925 та від 26.01.2018 №350/173/128/38, на які він посилається в позовній заяві. Рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу відповідач не приймав.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому відзиві. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та 14.12.2017 звільнений в запас, у зв'язку із закінченням строку контракту.

З довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії полковника ОСОБА_1 від 19.12.2017 №305/918, від 26.12.2017 №350/173/128/204 вбачається, що в період з вересня 2016 року по листопад 2017 року позивач отримував такі види грошового забезпечення: основні (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), додаткові (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії).

Відповідно до довідок про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 від 21.12.2017 №305/925 та від 26.01.2018 №350/173/128/38 до такого включається: грошове забезпечення, а також щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО.

У відповідь на звернення позивача відповідач листом від 16.02.2018 №3368/03-25 надіслав йому довідки від 15.02.2018 №№958, 959. З вказаних довідок вбачається, що ОСОБА_1 отримав за лютий 2018 пенсію за вислугу років у розмірі 6721,15грн. При вказаному обрахунку пенсії враховувались: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (за роботу з таємними виробами, носіями, документами, за особливо важливі завдання та премія).

Згідно з відповіддю відповідача від 14.03.2018 №814/К-20/07.05-06 позивачу роз'яснено, що документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Відповідно до вимог чинного законодавства одноразові види грошового забезпечення до обрахунку пенсії не включаються.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Подання та оформлення документів для призначення чи перерахунку пенсій регулюється Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються вказаними особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з п.4 Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відповідно до п.12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 вказаного Порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, шляхом включення до неї таких видів грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО.

Суд зазначає, що подана заява позивача за своєю формою та змістом не відповідає вимогам, визначеним в Порядку. Крім того, позивач не додав до вказаної заяви довідок про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 від 21.12.2017 №305/925 та від 26.01.2018 №350/173/128/38, на які він посилається в позовній заяві.

З відповіді відповідача 14.03.2018 №814/К-20/07.05-06 вбачається, що при розгляді вказаної заяви відповідач не вирішував питання щодо наявності в позивача права на перерахунок пенсії, а лише надав позивачу загальну інформацію щодо порядку та підстав такого перерахунку.

Суд зазначає, що питання про перерахунок пенсії, вирішується на підставі заяви, оформленої відповідно до вимог, встановлених вищевказаним Порядком.

Суд встановив, що позивач не звертався до відповідача із заявою відповідно до вимог Порядку, а тому, відповідач не мав підстав для вирішення питання щодо наявності в позивача права на перерахунок пенсії.

Враховуючи те, що відповідач не розглядав та не вирішував питання щодо перерахунку позивачу пенсії, суд розцінює звернення позивача з таким позовом як передчасне.

Крім того, суд зазначає, що позивач вправі оскаржити відмову суб'єкта владних повноважень в перерахунку пенсії, у випадку прийняття такої за результатами розгляду заяви позивача, оформленої згідно з вимогами Порядку.

З огляду на наведене, суд вважає, що позов поданий передчасно, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -

вирішив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене та підписане 02.05.2018.

Суддя А.Г.Гулик