
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/4805/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Гулика А.Г.,
судді Качур Р.П.,
судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, обласної медико-соціальної експертної комісії №3 комунального закладу Львівської обласної ради "Львівський обласний Центр медико-соціальної експертизи" про зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), в якому просить суд:
- зобов'язати ГУ НП у Львівській області скласти та подати в МВС України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850;
- зобов'язати МВС України призначити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Ухвалою від 22.01.2018 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, обласну медико-соціальну експертну комісію №3 комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний Центр медико-соціальної експертизи».
Ухвалою від 22.03.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, з яких був звільнений в запас та прийнятий на службу в Національну поліцію України. 03.12.2015 позивач звільнений зі служби в Національній поліції України через хворобу, а 29.02.2016 йому встановлено 3-ю групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Позивач вважає, що з огляду на наведене, він має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції. Проте, відповідачі протиправно відмовили йому в призначенні та виплаті такої допомоги.
Відповідач МВС України подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що МВС України не має повноважень розглядати і приймати рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки він проходив службу в органах Національної поліції України, яка є самостійним органом виконавчої влади. Порядок призначення та отримання спірної виплати поліцейськими врегульований статтями 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4.
Представник позивача подала до суду відповідь на відзив, в якій зазначає про те, що дії МВС України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги позивачу з підстав, що призначення такої допомоги має здійснюватись за останнім місцем служби поліцейського, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. Та обставина, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, подала до суду письмові пояснення, в яких зазначає про те, що позивачу встановлена 3-я група інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.
Відповідачі та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, явку представників в судове засідання не забезпечили, належним чином повідомлялись про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без їх участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ, з яких звільнений в запас відповідно до наказу ГУ МВС України у Львівській області від 06.11.2015 №801о/с, у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).
Згідно з наказом ГУ НП у Львівській області від 07.11.2015 №9о/с позивача призначено на посаду заступника начальника відділу кримінальної поліції (відділу кримінальної розвідки) ГУ НП у Львівській області.
Наказом ГУ НП в Львівській області від 03.12.2015 №113о/с позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №898694 від 29.02.2016 позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Наявність у позивача захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, підтверджується також свідоцтвом про хворобу №502 від 04.11.2015.
Позивач звертався з рапортами від 02.03.2016 до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області та від 19.07.2017 до начальника ГУ НП у Львівській області про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Документи про призначення ОСОБА_2 такої допомоги листом від 10.03.2016 скеровані на розгляд до МВС України.
Листом від 05.04.2016 №15/2-1171 МВС України повернуло без розгляду матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу, зазначивши, що призначення вказаної допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського.
18.10.2017 комісія по розгляду з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги ГУ НП у Львівській області прийняла рішення, оформлене протоколом №10 Головного управління Національної поліції у Львівській області від 18.10.2017, про відмову у виплаті та повернення матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2.
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо відмови в призначенні і виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
Відповідно до ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-XII (втратив чинність 07.11.2015) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Закону України «Про міліцію» Кабінетом Міністрів України 21.10.2015 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції №850 (набрав чинності 10.11.2015) (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 вказаного Порядку днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п.п.2 п.3 Порядку грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, зокрема, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
У пункті 7 Порядку наведено перелік документів, що подає за місцем служби працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності.
Згідно з пунктами 8-10 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
У пункті 14 Порядку наведено вичерпний перелік підстав за яких призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, а саме якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
02.07.2015 прийнято Закон України «Про Національну поліцію», згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Суд встановив, що позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. З огляду на наведене, він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку, тобто за останнім місцем служби в органах внутрішніх справ.
Суд відхиляє доводи відповідача МВС України щодо необхідності застосування до спірних правовідносин Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС від 11.01.2016 №4, оскільки зазначений наказ набрав чинності 23.02.2016, тобто після звільнення позивача з органів поліції і, відповідно, отримання ним інвалідності.
Частиною першою статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» визначено перелік осіб, яким призначається і виплачується за вказаним Законом одноразова грошова допомога в разі визначення втрати працездатності поліцейського, і підставою для виплати допомоги є встановлення інвалідності в результаті поранення або захворювання, отриманого під час служби в поліції.
З огляду на наведене, суд вважає, що в МВС України не було законних підстав повертати без розгляду документи позивача для призначення одноразової грошової допомоги. Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 13.02.2018 у справі №К/9901/10764/18.
Позивач просить суд зобов'язати ГУ НП у Львівській області скласти та подати в МВС України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, а також зобов'язати МВС України призначити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Оцінюючи вказані позовні вимоги суд зазначає, що він не вправі втручатися в дискреційні повноваження суб'єктів владних повноважень та давати їм вказівки щодо прийняття конкретного рішення в межах їх повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тому, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправними дії МВС України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до листа від 05.04.2016 №15/2-1171, а також зобов'язати МВС України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, та прийняти відповідне рішення.
Суд також вважає протиправним і таким, що підлягає скасуванню рішення комісії по розгляду з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги від 18.10.2017, оформлене протоколом №10 ГУ НП у Львівській області від 18.10.2017, про відмову у виплаті та повернення матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, оскільки таке прийняте на підставі Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС від 11.01.2016 №4, який не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, так як набрав чинності 23.02.2016, тобто після звільнення позивача з органів поліції і, відповідно, отримання ним інвалідності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення комісії по розгляду з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги Головного управління Національної поліції у Львівській області від 18.10.2017, оформлене протоколом №10, про відмову у виплаті та повернення матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до листа від 05.04.2016 №15/2-1171.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, та прийняти відповідне рішення з врахуванням обставин, встановлених судом у справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписне 02.05.2018.
Головуючий суддя А.Г. Гулик
Суддя Р.П. Качур
Суддя О.І .Коморний