
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" травня 2018 р. справа № 809/622/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до грошового забезпечення для обчислення пенсії з жовтня 2017 року, згідно довідок №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 і №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1.) 04.04.2018 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в області) про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до грошового забезпечення для обчислення пенсії з жовтня 2017 року, згідно довідок №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 і №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, за наслідками розгляду наданої позивачем заяви про перерахунок пенсії, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Відмову відповідача, обґрунтовану відсутністю правових підстав для такого нарахування вважає незаконною так як із усіх видів грошового забезпечення, враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення, які ОСОБА_1 отримав за 24 місяці перед звільненням, був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Враховуючи вказане позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до грошового забезпечення для обчислення пенсії з жовтня 2017 року, згідно довідок №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 і №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018.
На підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Уповноваженою особою відповідача 11.04.2018 отримано ухвалу суду про відкриття провадження у справі (а.с. 16).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 02.05.2018. Зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виконує функцію визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія ОСОБА_1, так як це не входить до його компетенції. Вимоги позивача щодо врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, в тому числі для її перерахунку, матеріальної допомоги на оздоровлення, суперечать вимогам статей 43, 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', а також підпункту 2.16.1. пункту 2.16 наказу Міністерства внутрішніх справ України №499 від 31.12.2007 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей". Просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 22-28).
Позивач, 18.04.2018, на виконання пункту 5 ухвали суду про відкриття провадження від 06.04.2018, подав через канцелярію суду витребувані судом докази, а саме: засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії заповнених сторінок паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (а.с. 19-21).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, з 24.03.2011 призначена та виплачується пенсія за вислугою років (пенсійна справа №0903002278 МВС) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992.
За заявами позивача головою Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (надалі, також - Управління) видано довідки №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 і №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018 про проведені Управлінням із ОСОБА_1 розрахунки одноразових виплат за 2009-2011 роки (а.с. 9, 10).
За змістом даних довідок ОСОБА_1 отримав наступні одноразові виплати (види) складового грошового забезпечення, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення за 2009 і 2010 роки - 750,00 гривень і 3 538,00 гривень (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачено в повному обсязі), а також індексацію грошового утримання за 2009, 2010, 2011 роки - 901,13 гривень, 1 069,60 гривень, 72,60 гривень та одноразову грошову допомогу при звільненні - 27 905,68 гривень (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховувався та не сплачувався згідно норм чинного на той час законодавства).
Позивач 02.11.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням одноразових виплат грошового забезпечення за 2009-2011 роки, долучивши довіку №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 (а.с. 13, 38).
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №989/Б-15 від 06.11.2017, позивачу роз'яснено, що згідно статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, які зазначені ним в заяві (а.с. 11-12).
Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Виходячи із змісту позовної заяви ОСОБА_1 оскаржує відмову у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням саме матеріальної допомоги на оздоровлення, яку відповідач відмовився включити до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги, грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992 (надалі, також - Закон №2262-XII), Законом України "Про міліцію" за №565-XII від 20.12.1990 (надалі, також - Закон №565-XII), Законом України "Про Національну поліцію" за №580-VII від 02.07.2015 (надалі, також - Закон №580-VII), Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за №2011-ХІІ від 20.12.1991 (надалі, також - Закон №2011-XII), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за №1058-ІV від 09.07.2003 (надалі, також - Закон №1058-ІV), постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі, також - Постанова №393), постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за №1294 від 07.11.2007 (надалі, також - Постанова №1294), постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" за №45 від 13.02.2008 (надалі, також - Порядок №45), постановою Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за №3-1 від 30.01.2007 (надалі, також - Порядок №3-1), наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей" за №1276 від 31.10.2003 (надалі, також - Інструкція №1276), наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей" за №351 від 04.05.2016 (надалі, також - Інструкція №351) та наказом Міністерства внутрішніх справ України №499 від 31.12.2007 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" (надалі, також - Наказ №499).
Всі вказані нормативно-правові акти суд застосовує в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин щодо кожної конкретної обставини окремо.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту працівників органів внутрішніх справ та їх пенсійне забезпечення на час виникнення спірних правовідносин (2011 рік) врегульовувалися Законом України "Про міліцію" за №565-XII від 20.12.1990.
Даним Законом №№565-XII працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку з особливим характером несення служби, яка пов'язана із: забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень; участь у розкритті кримінальних правопорушень та розшуку осіб, які їх вчинили тощо, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах слід розрізняти поняття "форми і розміру грошового забезпечення" працівника органів внутрішніх справ, який перебуває на службі (стаття 19 Закону №565-XII "Оплата праці працівників міліції"), та "розміру грошового забезпечення", з якого обчислюються його пенсія (стаття 43 Закону 2262-XII "Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій").
Частиною першою статті 19 Закону №565-XII установлено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
На виконання вказаної норми закону Постановою №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 Постанови №1294, пунктом 3 Наказу №499 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Системний аналіз статті 19 Закону №565-XII і пункту 1 Постанови №1294 вказує на те, що військовослужбовці (в тому числі працівників органів внутрішніх справ), під час перебування на службі отримують грошове забезпечення, в складі якого, серед іншого, включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер, а також окремо одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою №1294, серед іншого, регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям і прирівняних до них осіб, в тому числі працівникам органів внутрішніх справ, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Так, згідно підпункту 3 пункту 5 Постанови № 1294 надається право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Крім того, умови, розмір та порядок виплати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ зазначених складових грошового забезпечення визначені Наказом №499. Зокрема, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу один раз на рік матеріальну допомогу на оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Підпунктом 2.16.3. пункту 2.16 Наказу №499 визначено, що допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.
Додатком № 26 до Постанови № 1294 визначено вичерпний перелік додаткових щомісячних видів грошового забезпечення рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, серед яких, не міститься матеріальна допомога на оздоровлення.
Таким чином, виходячи із змісту підпункту 3 пункту 5 Постанови №1294 і підпункту 2.16.3. пункту 2.16 Наказу №499 матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Як слідує із довідок Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 та №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018, а також вищезазначених норм права матеріальна допомога на оздоровлення, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яка була виплачена ОСОБА_1 під час служби в 2009-2010 роках і відповідно до статті 19 Закону №565-XII, пункту 1, підпункту 3 пункту 5 Постанови №1294 та підпункту 2.16.3. пункту 2.16 Наказу №499 відносилася до складу грошового забезпечення останнього як працівника органів внутрішніх справ під час несення ним служби.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 8 статті 11 Закон 1058-ІV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять службу в органах Міністерства внутрішніх справ України.
Частиною шостою статті 20 Закону 1058-ІV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за осіб, зазначених у пунктах 8, 11-14 статті 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога і компенсації.
Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що особи, які проходили службу в органах Міністерства внутрішніх справ України підлягали загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мали сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Вказане свідчить про правомірність утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із нарахованих і виплачених позивачу в 2009-2010 роках матеріальної допомоги на оздоровлення.
Разом з тим, як суд зазначив вище, слід окремо розрізняти поняття "розміру грошового забезпечення" для обчислення пенсії від "форми і розміру грошового забезпечення" працівника органів внутрішніх справ, який перебуває чи перебував на службі.
Статтею 23-1 Закону №565-XII визначено, що пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналогічно з 2016 року за приписами статті 102 Закону №580-VII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма кореспондується з пунктом 7 Постанови №393, згідно з яким, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства, і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.
Суд зазначає, що стаття 43 Закону №2262-XII є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього Закону. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.
Норми Закону №2262-XII і Постанови №393 не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які, на відміну від статті 43 Закону №2262-XII, є складовою грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ при перебуванні на діючій службі згідно статті 19 Закону №565-XII і пункту 1 Постанови №1294.
Не зазначено в Законі №2262-XII і Постанові №393 про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки вони є одноразовими.
Вказана допомога не являється ні надбавкою, ні доплатою, ні підвищення в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 3 статті 43 Закону №2262-XII та пунктом 7 Постанови №393.
Зі змісту зазначених норм слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення є щорічним або разовим платежем, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.
Ні довідка №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017, а ні довідка №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018, не містить даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість містять інформацію про одноразовість таких виплат (а.с. 9, 10).
Наявна в матеріалах справи довідка №5/304 про додаткові види грошового забезпечення, яка 17.03.2011 видана ОСОБА_1 при звільненні для обчислення пенсії, містить наступні щомісячні види забезпечення (надбавки), а саме: "за таємність", "за виконання особливо важливих завдань", "за роботу в підрозділі БОЗ" і "премія" (а.с. 35). Дана довідка свідчить про виплати вказаних додаткових видів грошового забезпечення щомісячно (постійно), безперервно впродовж останніх 24 місяці перед звільненням (2009-2010 роках).
Всі зазначені додаткові щомісячні види грошового забезпечення враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії (а.с. 34).
Суд констатує, що ні довідка про додаткові види грошового забезпечення №5/304, ні грошовий атестат №5/303, які 17.03.2011 видані Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області не містять жодних даних про одноразові матеріальні допомоги на оздоровлення за 2009-2010 роки, врахування яких при обчисленні пенсії вимагає позивач від відповідача у даній справі.
Слід також зазначити, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону №2262-XII вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
В контексті вказано суд звертає увагу, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 Закону №2262-XII, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж Закону.
Щодо необхідності застосувати норм матеріального права, які містяться в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а (№К/9901/3762/18), від 20.02.2018 у справі №344/10887/17 (К/9901/5497/17) суд зазначає, що висновки у вказаних постановах не стосуються вирішення справ про спори з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії працівнику органів внутрішніх справ з врахуванням допомоги на оздоровлення, а стосується перерахунку пенсії військовослужбовцю. Крім того, з мотивувальної частини вказаної постанови слідує, що Верховний Суд не проаналізував співвідношення норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і не сформував правового висновку щодо віднесення обговорюваних видів (складових) грошового забезпечення до розміру грошового забезпечення, визначеного в частині 2 і 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з якого обчислюється пенсія, а також щодо особливостей застосування таких норм права.
На відміну від вказаного, в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у іншій справі №286/2987/16-а (К/9901/1465/17) у справі за участю колишнього працівника національної поліції (органів внутрішніх справ), суд зазначив, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Крім того, суд відзначає, що відповідно до абзацу 3 підпункту 2.2.1. пункту 2.2 Інструкції №1276 для призначення пенсії за вислугу років, серед іншого, подається грошовий атестат і довідка про додаткові види грошового забезпечення.
Згідно абзацу 2 пункту 7 Порядок №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності, поряд з іншим, подаються грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Абзац 6 пункту 5 Порядок №45 визначено, що для перерахунку пенсій враховуються додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на довідки №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 та №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018, виданих Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (а.с. 9, 10), які, на переконання суду, є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, і видані відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Як зазначив суд Додатком 2 Порядком №45 (чинного на час виходу позивачем на пенсію), а з 17.06.2016 Додатком 2 Інструкції №351(чинного на час видачі позивачу спірних довідок) визначено відповідну форму і зміст довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (утримання) для призначення (перерахунку) пенсії, вимогам якої не відповідають довідки №Б-108/108/01/29-2017 від 04.10.2017 та №Б-75/108/05/29-18 від 16.03.2018. Відтак такі довідки не є тими належними документами, на підставі яких проводиться перерахунок пенсії чи її перепризначення.
Оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, про звернення позивача з відповідними належними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а також повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій, приводу для здійснення такого перерахунку (перепризначення) у відповідача не було.
Вказане мотиви суду відповідають висновкам постанови Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №286/2987/16-а (К/9901/1465/17).
В позовній заяві позивач також посилався на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 по справі №21-70а15, у якій суд вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
З цього приводу суд зазначає, що згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як зазначено вище суд першої інстанції не вправі розширювати або змінювати зміст діючих норм матеріального права.
З мотивувальної частини постанови від 10.03.2015 слідує, що Верховний Суд України не сформував правого висновку щодо віднесення коментованих видів (складових) грошового забезпечення до розміру грошового забезпечення, визначеного в частині 2 і 3 статті 43 Закону №2262-XII, з якого обчислюється пенсія, а також щодо особливостей застосування таких норм права. Оскільки Верховним Судом України не наведено правого обґрунтування віднесення таких одноразових виплат до розміру грошового забезпечення з якого призначається пенсія, в суду відсутні підстави враховувати дану позицію при ухваленні рішення в даній адміністративній справі.
Згідно з частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що такий вид грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом №2262-XII, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту працівників органів внутрішніх справ. З наведеного слідує, що Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відмовляючи у перерахунку (донарахуванні) пенсії діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню в цілому.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1, АДРЕСА_1 номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ 20551088.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.