
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" травня 2018 р. справа № 809/586/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
02.04.2018 ОСОБА_1 (надалі - також, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі - також Калуське ОУ ПФУ Івано-Франківської області, відповідач) про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язання вчинення дій щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 вищевказаного закону, починаючи з 21.08.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач звернувся до Калуського ОУ ПФУ Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак рішенням від 20.12.2017 №23 йому відмовлено у призначенні такої пенсії. Вважає, що дії по відмові йому в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку вчинені з порушенням норм чинного законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Відповідач, Калуське ОУ ПФУ Івано-Франківської області, позов не визнав з підстав, викладених у відзиві, який обґрунтований тим, що відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку. Вказує, що для визначення права на пенсію із зниженням пенсійного віку позивач надав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, а також довідку за №51/1/6863 від 17.05.2000 та довідку №10196/03-к від 13.10.2017, які видані Галузевим архівом МО України, в наказах командира військової частини 44318 за період серпень - жовтень 1986, відправлений в м. Київ для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прибувший із відрядження м. Чорнобиль, 28.10.1986 єфр. ОСОБА_2 Відповідно до довідки №10196/03-К, яка видана Галузевим архівом МО України в роздаткових відомостях на виплату грошового забезпечення офіцерам, прапорщикам та військовослужбовцям надстрокової служби в/ч 44318 за період з квітня 1986 по листопад 1987 ОСОБА_1 не виявлений. Інших документів про кількість днів перебування в зоні відчуження ОСОБА_1 не подавав, тому орган пенсійного фонду прийшов до висновку, що законних підстав для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку немає, в зв`язку з вищезазначеним просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 31-33).
30.04.2018 року позивачем подано суду відповідь на відзив від 28.04.2018, в якому просив відхилити відзив на позов Калуського ОУ УПФУ Івано-Франківської області (а.с.38-40).
Відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено, що ОСОБА_1, згідно з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_2, виданий Івано-Франківською облдержадміністрацією, є особою, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (а.с.19).
22.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Калуського ОУ ПФУ Івано-Франківської області із завою про призначення пенсії за віком відповідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі Закон №796-ХІІ) (а.с. 11).
Проте, Калуським ОУ ПФУ Івано-Франківської області на підставі рішення від 20.12.2017 за №23 відмовлено у призначені пенсії позивачу оскільки довідка за №51/1/6863 від 17.05.2000 та довідка №10196/03-к від 13.10.2017, які видані Галузевим архівом МО України зазначено, що в наказах командира військової частини 44318 за період серпень - жовтень 1986, відправлений в м. Київ для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прибувший із відрядження м. Чорнобиль, 28.10.1986 єфр. ОСОБА_2 Відповідно до довідки №10196/03-К, яка видана Галузевим архівом МО України в роздаткових відомостях на виплату грошового забезпечення офіцерам, прапорщикам та військовослужбовцям надстрокової служби в/ч 44318 за період з квітня 1986 по листопад 1987 ОСОБА_1 не виявлений. (а.с.12-13).
Не погоджуючись з таким рішенням пенсійного органу, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Соціальна захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій гарантується Законом України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-XII, статтею 15 якого встановлено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Статтею 65 Закону №796-ХІІ визначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч.1). Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4).
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, 3 серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. № 135 з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч.3 ст.65 Закону №796-ХІІ).
Таким чином, Законом №796-ХІІ чітко визначено, що саме посвідчення відповідної категорії є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, визначеними Законом для такої категорії.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та має відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 (категорія 2), видане Івано-Франківською облдержадміністрацією. У посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо проставлено штамп "Перереєстровано" із записом про дату перереєстрації (а.с.19).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 (категорія 2) підтверджує його статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, положеннями статті 55 Закону №796-ХІІ, зокрема, визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Тобто особи, які мають статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 мають право на зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Відповідно до абз.7 пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України, 27.12.2005 за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що при поданні заяви про призначення пенсії за віком підтвердженням права особи на зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у певному розрахунку, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС певної категорії, а довідка на підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - підтвердженням права на зменшення віку у визначеній законом кількості років.
При цьому, Порядком №22-1 не обмежено підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише довідкою за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, та передбачено таке підтвердження, зокрема, довідкою військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або довідкою архівної установи, або іншими первинними документами, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, ОСОБА_1 на підтвердження і обґрунтування своєї участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було долучено:
- копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 (категорія 2), виданого Івано-Франківською облдержадміністрацією (а.с.19);
- копія військового квитка НОМЕР_3, в якому є запис про те, що у період з 12.08.1986 по 27.11.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі в/ч 44318. Отримав дозу опромінення: 9,115 бар (а.с.17);
- архівну довідку №51/1/6863 від 17.05.200, яка видана галузевим архівом МО України (а.с.18).
Відтак, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що підстав для призначення пенсії до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає відповідно до архівної довідки №10196/03-К, яка видана Галузевим архівом МО України та в якій зазначено, що в роздаткових відомостях на виплату грошового забезпечення офіцерам, прапорщикам та військовослужбовцям надстрокової служби в/ч 44318 за період з квітня 1986 по листопад 1987 ОСОБА_1 не виявлений, а також про те, що додаткових підтверджуючих документів про дні виїзду у зону відчуження позивачем не зазначено, оскільки в архівній довідці №51/1/6863 від 17.05.2000, яка видана галузевим архівом МО України позивачу зазначено, що в наказах командира військової частини №44318 за період серпень-жовтень 1986 значиться: вважати відправленим у відрядження в м. Київ для ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС згідно наказу №175 від 11.08.1986, вважати прибулим з 28.10.1986 з відрядження в м. Чорнобиль згідно наказу від 23.10.1986 місце дислокації військової частини №44318 м. Верховцево, а також у військовому квитку серії НОМЕР_3, копія якого міститься у матеріалах справи, який долучався позивачем до заяви про призначення пенсії, у якому міститься запис про те, що у період з 12.08.1986 по 27.11.1986, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі в/ч 44318. Отримав дозу опромінення: 9, 115 бар.
При цьому, суд зазначає, що Верховний суд України у постанові від 21.11.2006 (справа №21-1048во06) висловив правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зокрема вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи (а.с. 41-42).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Разом з тим, частина 2 статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Так, перевіряючи дії суб'єкта владних повноважень відповідно до закріплених у ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд дійшов висновку, що такі дії відповідачем вчинені всупереч вимогам Закону №796-ХІІ та Порядку №22-1, оскільки позивачем було надано всі необхідні документи для призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що Калуським ОУ ПФУ Івано-Франківської області, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності своїх дій по прийняттю рішення про відмову у призначенні пенсії по віку ОСОБА_1, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною.
Зобов`язати Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 37304; код ЄДРПОУ 37824000) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22 серпня 2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.