Рішення № 73731230, 23.04.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
808/3755/17
Номер документу
73731230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 квітня 2018 року 13 год. 21 хв.Справа № 808/3755/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.,

за участю:

представника позивача - Каргіної Т.С.,

представника відповідача - Комісаренко О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області

до Головного управління Держпраці у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу уповноваженими особами №387 та №388 від 23.11.2017.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у період з 25 по 26 жовтня 2017 року головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, складено акт № 08-10-05581/0342 від 26.10.2017 та винесено постанови № 387 та № 388, які позивач вважає протиправними. Так, стверджує, що правопорушення, які були встановлені під час перевірки були допущені за відсутності вини Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області. Вказує, що КП «Ритуал» на 90% фінансується з місцевого бюджету, а 10% - це дохід, який отримує підприємство від господарської дільності, які розподіляються наступним чином: 80% - заробітна плата трьом працівникам підприємства, податки та обов'язкові платежі в бюджет; 20% - витрати на господарську діяльність підприємства. Проте, в даному випадку КП «Ритуал» було вжито всіх можливих заходів з метою недопущення порушення законодавства про працю. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 15.01.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №808/3755/17 за позовом Комунального підприємства "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування постанов. Призначено підготовче судове засідання на 12 лютого 2018 року.

Ухвалою суду від 12.02.2018 відкладено розгляд адміністративної справи №808/3755/17 та призначити наступне підготовче судове засідання на 12 березня 2018 року.

Ухвалою суду від 12.03.2018 відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №808/3755/17 на 20 березня 2018 року.

Ухвалою суду від 20.03.2018 відкладено розгляд адміністративної справи №808/3755/17 та призначено наступне підготовче судове засідання на 23 квітня 2018 року.

У судовому засіданні 23.04.2018 судом ухвалено закінчити підготовче провадження та перейти до судового розгляду справи в цей же день, 23.04.2018.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві на позовну заяву від 07.02.2018 вх. № 3968 вказав на те, що Головне управління Держпраці у Запорізькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачений законодавством України. Прийняті рішення є законними, обґрунтованими та відповідають вимогам закону. Проведене інспекційне відвідування позивача здійснено відповідно до вимог чинного законодавства та з належним дотриманням прав позивача. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.

У судове засідання прибув представник відповідача та підтримав заперечення з підстав викладених в них. Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Враховуючи норми ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства, у судовому засіданні 23.04.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що у період з 25.10.2017 по 26.10.2017 на підставі наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області №2064 від 18.09.2017 та направлення №944 від 24.10.2017 посадовою особою ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено позапланову перевірку додержання Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, результати якої викладені в акті перевірки №08-10-0581/0342 від 26.10.2017.

За результатами перевірки відповідач дійшов висновку про порушення позивачем вимог:

- ч.ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оплату праці", а саме: заробітна плата за 1 половину квітня 2017 року виплачена 3 працівникам 17.04.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 17.04.2017 та 18 працівникам виплачена 24.04.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 24.04.2017; заробітна плата за ІІ половину квітня 2017 року 18 працівникам КП «Ритуал» виплачена 30.06.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 30.06.2017; заробітна плата за І половину травня 2017 року 19 працівникам виплачено 30.06.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 30.06.2017; заробітна плата за ІІ половину травня 2017 року 19 працівникам виплачена 30.06.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 30.06.2017; заробітна плата за І половину червня 2017 року 19 працівникам виплачена 30.06.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на каркові рахунки робітників № б/н від 30.06.2017; на КП порушується періодичність виплати заробітної плати . Відповідно до законодавства заробітна плата виплачується не рідше двох разів на місяць через проміжки часу, що не перевищує шістнадцять календарних днів. Так, заробітна плата за ІІ половину липня 2017 року виплачена 31.07.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 31.07.2017; заробітна плата за І половину серпня 2017 роу виплачувалась 15.08.2017 та 17.08.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 15.08.2017 та б/н від 17.08.2017;

- ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України "Про відпустки", а саме: на підприємстві порушено строки виплати заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки. Так, ОСОБА_3 (прибиральнику приміщень) надана щорічна основна відпустка з 01.08.2017 за графіком згідно наказу № 37 від 24.07.2017, з/плата за весь час щорічної відпустки виплачена 17.08.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників б/н від 17.08.2017. Заяви про виплату заробітної плати за час щорічної відпустки в інший період, під час інспекційного відвідування підприємством для ознайомлення не надано.

23.11.2017 заступником начальника ГУ Держпраці у Запорізькій області за результатами розгляду акту перевірки прийнято у відношенні Комунального підприємства "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області:

- постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №388, якою за порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України "Про відпустки", а саме: на Комунальному підприємстві "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області порушено строки виплати заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки; на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на КП "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області накладено штраф у розмірі 3 200 грн.;

- постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №387, якою за порушення вимог ч.ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч.ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оплату праці", а саме: на підприємстві КП "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області порушено строки виплати заробітної плати.; на підставі абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на КП "Ритуал" Енергодарської міської ради Запорізької області накладено штраф у розмірі 9 600 грн.

Не погоджуючись із правомірністю постанов ГУ Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №387 та № 388 від 23.11.2017, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.

Згідно зі статтею 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 929-р "Питання Державної служби з питань праці" на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (пункт 7 Положення).

За приписами підпункту 9 пункту 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань проводить, зокрема, моніторинг у сфері оплати праці в частині своєчасної і не нижче визначеного державою мінімального розміру оплати праці.

У відповідності до підпункту 54 пункту 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 (надалі - Закон № 877-V).

Частинами 4 та 5 статті 2 Закону № 877-V передбачено, що заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування) визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №295 від 26.04.2017 (надалі - Порядок №295).

Пунктами 19, 20 Порядку №295 встановлено, що за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником.

Один примірник акта залишається в об'єкта відвідування.

За змістом пункту 27 Порядку №295 у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.

Згідно з п. 29 Порядку №295, заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

Частиною першою статті 265 Кодексу законів про працю України визначено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Згідно з ч. 4 ст. 265 Кодексу законів про працю України, штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №509 від 17.07.2013 (далі - Порядок №509).

Штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи) (абз. 1 п. 2 Порядку №509).

Штрафи можуть бути накладені на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади (абз. 4 п. 2 Порядку №509).

Відповідно до абз.абз. 2 - 4 п. 8 Порядку №509, за результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.

Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати визначаються нормами Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі - Закон України №108/95-ВР).

Статтею 24 Закону України №108/95-ВР передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені Законом України "Про оплату праці" та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Так, в акті перевірки зазначено, що позивачем вчинено наступні порушення, зокрема, заробітна плата за 1 половину квітня 2017 року виплачена 3 працівникам 17.04.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 17.04.2017 та 18 працівникам виплачена 24.04.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 24.04.2017.

З пояснень позивача та матеріалів справи судом встановлено, що дана ситуація виникла у зв'язку з тим, що двом працівникам, які отримують заробітну плату за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства, виплачена зарплата 14.04.2017 (п'ятниця) і одному працівникові 17.04.2017.

10.04.2017 Комунальним підприємством «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області укладений договір на банківське обслуговування з КБ «ПриватБанк» та деякі працівники, зокрема, ОСОБА_4, не встигли відкрити картковий рахунок в КБ «ПриватБанк», та заробітна плата йому була перерахована 17.04.2017.

Заявка на фінансування в Управління комунальної власності Енергодарської міської ради, нашим підприємством подана 13.04.17 (вих. № 03/139 від 12.04.17 року). Фінансування надійшло 21.04.2017 (п'ятниця), заробітна плата працівникам виплачена 24.04.2017 (понеділок). Платіжні доручення для оплати приймаються територіальним управлінням казначейства тільки при наявності грошових коштів на рахунку підприємства, потім територіальне управління казначейства через Державну казначейську службу України замовляє кошти на наступний робочий день для оплати платежів підприємством.

Також, в акті перевірки посадові особи відповідача посилаються на те, що заробітна плата за ІІ половину квітня 2017 року 18 працівникам КП «Ритуал» виплачена 30.06.2017, що підтверджується платіжною відомістю розподілу заробітної плати для зарахування на карткові рахунки робітників № б/н від 30.06.2017.

26 червня 2017 року був затверджений План використання бюджетних коштів на 2017 рік. КП «Ритуал» в період з другої половини до першої половини червня 2017 року регулярно подавала заявки на фінансування, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Енергодарського міського суду Запорізької області від 24.04.2017 у справі № 316/557/17 клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задоволено, до розгляду справи по суті зупинено дію п.12 рішення Енергодарської міської ради від 21.07.2017 № 34 «Про бюджет міста на 2017 рік», заборонено Енергодарській міській раді та її виконавчим органам, у тому числі Управлінню державної казначейської служби України у м. Енергодарі Запорізької області, Управлінню комунальної власності Енергодарської міської ради, Фінансовому управлінню Енергодарської міської ради зздійснювати перерозподіл бюджетних коштів, фінансування (проведення) видатків та витрат з міського бюджету м. Енергодара Запорізької області в порядку, встановленому п. 12 рішення Енергодарської міської ради від 21.07.2017 № 34 «Про бюджет міста на 2017 рік» (на підставі розпоряджень міського голови). Ухвала в частині забезпечення позову підлягала негайному виконанню.

У зв'язку з викладеними обставинами, заявки КП «Ритуал» на фінансування для виплати заробітної плати працівникам підприємства повернені без виконання листом Управління комунальної власності Енергодарської міської ради від 15.06.2017 № 01-20/0982-01.

Тож, суд зауважує, що КП «Ритуал» вживало всіх необхідних заходів направлених на уникнення порушень строків виплати заробітної плати, про що свідчать надані позивачем до матеріалів справи копії заявок до Управління комунальної власності, листа виконуючому обов'язки міського голови вих. № 03/145 від 14.04.2017, листа міському голові вих. №03/182 від 04.05.2017 про відсутність асигнувань на оплату захищених статей видатків бюджету.

Щодо порушення позивачем ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України "Про відпустки", а сааме, ОСОБА_3 (прибиральнику приміщень) надана щорічна основна відпустка з 01.08.2017 за графіком згідно наказу № 37 від 24.07.2017, з/плата за весь час щорічної відпустки виплачена 17.08.2017.

Як пояснив позивач, заявки на фінансування приймаються Управлінням комунальної власності Енергодарської міської ради 2 рази в місяць. При цьому, заява ОСОБА_3 про надання відпустки надійшла 24.07.2017, коли вже була розрахована заробітна плата і подана заявка на фінансування. У наступній заявці на фінансування нараховані відпускні були включені в фінансування і виплачені після надходження грошових коштів на рахунок підприємства.

Викладені позивачем доводи підтверджуються наданими ним до матеріалів справи письмовими доказами, які досліджені судом.

З аналізу положень ст. 265 КЗпП вбачається, що за вчинення порушень законодавства про працю несуть відповідальність особи, винні у вчиненні таких порушень.

Сукупність вищенаведених встановлених обставин справи вказує на неправомірність оскаржуваних постанов у зв'язку з відсутністю у Головного управління Держпраці у Запорізькій області підстав для їх прийняття, зокрема, вини Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області у порушенні строків виплати заробітної плати працівникам підприємства.

З огляду на таке, суд вважає за можливе визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваних постанов, у зв'язку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області (71504, м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд.105 (приміщення 142), код ЄДРПОУ 20488392 до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 2, код ЄДРПОУ 39833546) про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу уповноваженими особами від 23.11.2017 №387 та №388.

Стягнути на користь Комунального підприємства «Ритуал» Енергодарської міської ради Запорізької області судовий збір в розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 02.05.2018.

Суддя М.С. Лазаренко