
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/382/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.
при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,
за участю представника позивача Вінцюк Ю.Б.,
представника відповідача Мельничука М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекмір" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Алекмір" (далі - ТзОВ "Алекмір", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 02 січня 2018 року №520014/38410173 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 2 від 17 листопада 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02 січня 2018 року комісією Державної фіскальної служби України (далі - Комісія ДФС України), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - ЄРПН), позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС України рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.
Позивач не погоджується із рішенням Комісії ДФС України від 02 січня 2018 року №520014/38410173, вважає його незаконним та необґрунтованим, оскільки у рішенні чітко не зазначено, які документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а подані платником пояснення та первинні документи підтверджують факт здійснення господарської операції, за якою було складено податкову накладну № 2 від 17.11.2017.
Зазначає, що відповідно до податкової накладної №2 від 17.11.2017 реалізовувалась соя та соя некласна (власного виробництва, урожай 2017 року) на підставі договору купівлі-продажу укладеного між ТзОВ «Алекмір» та ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» від 12.07.2017 №1207/14249 про продаж зерна та олійних культур протягом 2017 року. В результаті чого було виписано видаткову накладну №27 від 17.11.2017 та відповідно податкову накладну №2 від 17.11.2017, яка не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, товар, що реалізовувався контрагенту є оплаченим покупцем згідно платіжних доручень №22708 від 20.11.2017 та №22866 від 27.11.2017 року.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення від 02 січня 2018 року №520014/38410173 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 2 від 17 листопада 2017 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
У поданому до суду 28.03.2018 року відзиві на позовну заяву (а.с.173-174) представник відповідача Мельничук М.В. адміністративний позов не визнав з тих підстав, що за результатами перевірки податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 її реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки та відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", про що сформовано відповідну квитанцію. Так, було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Такий перелік документів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567.
Проте, позивачем не було подано всіх необхідних документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій, визначених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.3017 №567.
На підставі наведеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ "Алекмір" зареєстроване як юридична особа 02 жовтня 2012 року, взяте на облік як платник податків у Луцькій ОДПІ з 03.10.2012 та зареєстроване як платник податку на додану вартість (ПДВ), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.11.2017 (а.с.26-31).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ТзОВ «Алекмір» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11) (а.с.26-31).
Як вбачається з матеріалів справи, при здійсненні операцій з продажу товару - соя та соя некласна (власного виробництва, урожай 2017 року) для ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» позивачем було оформлено та надіслано відповідачу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 листопада 2017 року №2 на суму 1 597 449,60 грн. (в тому числі ПДВ - 266 241,60 грн.) (а.с.12).
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення правовідносин між сторонами у справі) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Як вбачається з квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.12.2017, реєстрацію податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, а саме: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД: 1201 та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (а.с.13).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач у зазначеній вище квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної повідомив, що така податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД: 1201 (а.с.13).
Так відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року №753/30621, далі - Критерії оцінки) моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділуПК України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, котрим затверджено "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Вичерпний перелік документів).
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є:
1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 вбачається, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
У порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, ТзОВ "Алекмір" 26.12.2017 в електронному вигляді подало Луцькій ОДПІ копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податковій накладній №2 від 17.11.2017, обсягів придбання товару (в даному випадку продукції власного виробництва), що ним був реалізований за господарською операцією та щодо якої подано для реєстрації податкову накладну та реєстрацію якої зупинено, що підтверджується повідомленням від 26.12.2017 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрація якої зупинена (а.с.15-16).
Як вбачається з наданого пояснення ТзОВ "Алекмір" реалізовує продукцію власного виробництва, вирощену на орендованих землях. ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» є одним з основних покупців.
Так, з наданих до вищевказаного пояснення документів вбачається, що 12 липня 2017 року між ТзОВ «Алекмір» (Продавець) та ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №1207/14249 про продаж зерна та олійних культур врожаю 2017 року. Відповідно до умов поставки (п.4.1 Договору) приймання-передача товару у власність покупцю здійснюється на складі-елеваторі ТзОВ «Волинь-зерно-продукт».
На підставі вищевказаного договору ТзОВ «Алекмір» було реалізовано ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» сою у кількості 114,93 т. (власного виробництва, урожай 2017 року) та сою некласну у кількості 32,982 т. (власного виробництва, урожай 2017 року), а за фактом її реалізації виписано податкову накладну №2 від 17.11.2017 на суму 1 597 449,60 грн. (в тому числі ПДВ - 266 241,60 грн.), реєстрацію якої в ЄРПН відповідачем було зупинено (а.с.12).
Сою ТзОВ «Алекмір» доставляло автомобілями ТзОВ «Агроситниця» на склад-елеватор ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Мамсурова, 10, відповідно до товарно-транспортних накладних (а.с.42-55).
Передача товару проводилась на складі-елеваторі ТзОВ «Волинь-зернопродукт», що підтверджується листом від 17 листопада 2017 року №75 та актами прийому-передачі №ВЗП 00004078 та №ВЗП 00004079 від 17 листопада 2017 року (а.с.56, 62-63).
Факт реалізації ТзОВ «Алекмір» сої у кількості 114,93 т. та сої некласної у кількості 32,982 т. (власного виробництва, урожай 2017 року) підтверджується також видатковою накладною №27 від 17.11.2017 на суму 1 597 449,60 грн. (в тому числі ПДВ - 266 241,60 грн.) та специфікацією №27 до договору купівлі-продажу №1207/14249 від 12.07.2017. Крім того, товар, що реалізовувався контрагенту є оплаченим покупцем згідно платіжних доручень №22708 від 20.11.2017 на суму 1 215 264,16 грн. та №22866 від 27.11.2017 на суму 434 769,94 грн. (а.с.36-37,40-41).
Придбана соя у ТзОВ «Алекмір» знаходилась на зберіганні у ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» на підставі договору складського зберігання ВЗ №1207/14248 від 12.07.2017 року, укладеного між вказаними підприємствами (а.с.64-68).
Для вирощування продукції власного виробництва у ТзОВ «Алекмір» є в користуванні земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 377,1953 га на території Млинівського району Підлозцівської сільської ради, що підтверджується копіями довідок від 27.01.2017 №61/04 та від 30.01.2018 №22 (а.с.69-70). Дані про розмір посівних площ ярих та озимих культур підтверджується даними офіційних фінансових звітів які подає товариство (а.с.75-93).
Для вирощування зернових та олійних культур, в тому числі сої урожаю 2017 року, ТзОВ «Алекмір» придбавало засоби захисту рослин, мінеральні добрива, паливо та мастильні матеріали, а також товариству надавались послуги по перевезенню автомобільним транспортом. Підтвердженням чого є укладені договори, первинні та платіжні документи щодо придбання товару та отримання послуг з наступними контрагентами: ТОВ «Спектр-Агро»ё ТОВ «Укрпалетсистем», ТОВ «Галнафтохім»ё ТОВ «Агрозахист Донбас», ТОВ «Украгроком» та ТзОВ «Агроситниця» (а.с.94-166).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, крім вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур до основних видів економічної діяльності ТзОВ «Алекмір» також належать: допоміжна діяльність у рослинництві; післяурожайна діяльність; оброблення насіння для відтворення; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; та інші види діяльності (а.с.26-31).
З матеріалів справи вбачається, що комісією ДФС України 02 січня 2018 року прийнято рішення №520014/38410173 про відмову в реєстрації податкової від 17 листопада 2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.11).
Підставою для прийняття комісією ДФС України вищевказаного рішення став висновок контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2017 року №5339/38410173 з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.175).
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку суду, відповідач не довів правомірність рішення від 02 січня 2018 року №520014/38410173.
Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" від 29 березня 2017 року №190 (далі - Постанова №190) Комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №752/30620 (далі - Порядок №566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПК України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".
Згідно із пунктом 16 Порядку №566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
За приписами пункту 19 Порядку № 566 розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.
В оскаржуваному рішенні Комісії ДФС України від 02 січня 2018 року №520014/38410173 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що воно прийняте з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу, що вказане рішення формально містить підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ № 190, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Разом з тим, у зазначеному рішенні взагалі не вказано, які саме надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та якими мотивами керувалася Комісія ДФС України, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.
Відповідач на вимогу суду не надав протоколу засідання Комісії ДФС України, під час якого було прийнято рішення від 02 січня 2018 року №520014/38410173.
Висновок ГУ ДФС у Волинській області від 28.12.2017 року №5339/38410173 (а.с.175) також не містить будь-якого обґрунтування невідповідності чи недостатності документів, поданих позивачем відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України.
У квитанції від 12 грудня 2017 року про зупинення реєстрації податкової накладної (а.с.13) фіскальним органом в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України також не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (з тим визначенням, яке наведене у пункті 6 Критеріїв оцінки), ані конкретного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, у такому виді, який би унеможливив неоднозначне розуміння цієї пропозиції платником податків.
На думку суду, подані позивачем первинні документи з поясненнями щодо походження товару дають можливість підтвердити терміни, обсяги придбання товару (у даному випадку власного виробництва) та співставити їх з обсягами постачання.
У межах основних видів діяльності ТзОВ «Алекмір» упродовж листопада 2017 року вчинило господарські операції з реалізації для ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» сої у кількості 114,93 т. та сої некласної у кількості 32,982 т. (власного виробництва, урожай 2017 року) на суму 1 597 449,60 грн. Зазначені обставини підтверджуються договором купівлі-продажу, первинними документами, актами прийому-передачі товару, товарно-транспортними накладними та банківськими документами про оплату товару (а.с.32-41,42-55,62-63).
На підставі здійснення операції з постачання товару, а саме сої та сої некласної (власного виробництва, урожай 2017), позивачем і було оформлено та надіслано відповідачу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкову накладну №2 від 17.11.2017.
Позивач у повідомленні щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій за вищевказаною податковою накладною надав відповідачу пояснення та підтверджуючі первинні документи щодо походження товару.
Перевіряючи можливість здійснення операції з поставки товару, а саме, сої та сої некласної (власного виробництва, урожай 2017) для ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» відповідно до податкової накладної, судом встановлено, що така поставка здійснювалась позивачем на виконання договору купівлі-продажу №1207/14249 від 12 липня 2017 року (а.с.32-35).
Позивач на момент здійснення господарської операції, за результатами якої видано податкову накладну від 17 листопада 2017 року №2, мав достатні технічні, людські та матеріальні ресурси (а.с.73-74).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «Алекмір» має у користуванні земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 377,1953 га.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення від 02 січня 2018 року №520014/38410173 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної від 17 листопада 2017 року №2 прийнято з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у ньому мотивів їх прийняття, тобто, є необґрунтованим, а відтак, позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування підлягають задоволенню.
За приписами пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд звертає увагу на приписи підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відповідно до яких податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічний механізм визначений пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність для належного захисту порушеного права позивача зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 17 листопада 2017 року №2 у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1762,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №289 від 02 березня 2018 року (а.с.2).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02 січня 2018 року №520014/38410173.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Алекмір" податкову накладну від 17 листопада 2017 року №2.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекмір" (43010, Волинська область, м. Луцьк, пр. Волі, буд. 42, офіс. 349, код ЄДРПОУ 38410173) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук
Повний текст рішення складено 02 травня 2018 року.