Рішення № 73731067, 26.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
806/1731/18
Номер документу
73731067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1731/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвеєва В.К.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідача Горай А.Ю., Лонської Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної йому пенсії з 88% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі рішення Богунського районного суду м.Житомира від 02.01.2018, згідно довідки №85/9110 від 02.10.2017, у розмірі з 88% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат. Адміністративний позов обґрунтовано тим, що він перебуває на обліку у Пенсійному фонді та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Богунського районного суду м. Житомира було зобов'язано ГУ ПФУ України в Житомирській області провести йому з 01.01.2016 перерахунок пенсії. Проте, при проведенні перерахунку, відповідач в супереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір пенсії позивача шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 88% до 70% відповідних сум його грошового забезпечення. Вважає так дії безпідставними та таким, що порушують його права.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання на 26.04.2018.

У судовому засідання позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову, з підстав викладених у відзиві. В обґрунтування позову вказали, що перерахунок пенсії Пенсійним фондом здійснено на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 02.01.2018, починаючи з 01.01.2016, у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тобто в розмірі 70% грошового забезпечення. Крім того вказали, що механізм проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені зі служби в органах, з підрозділів, закладів та установ виконання покарань МВС та деяким іншим категоріям осіб, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, відповідно до якої, після надходження до Головного управління Пенсійного фонду оновлених довідок (без врахування премії за 2015 рік) буде проведено автоматичний перерахунок.

Суд оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, взявши до уваги пояснення сторін у справі, дійшов висновку про задоволення позову.

Встановлено, що ОСОБА_1, з 30.12.2002 звільнено з органів внутрішніх справ, відповідно до наказу №1о/с від 09.01.2003 (а.с.13).

З 31.12.2002 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за вислугою років.

Так, з розрахунку пенсії за вислугою років по пенсійній справі N/A 9110 , доданого до матеріалів справи вбачається, що основний розмір пенсії - 88% грошового забезпечення (а.с.14).

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 02.01.2018 у справі №295/14380/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки виданої ліквідаційної комісією УМВС в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/9110 від 02.01.2017, починаючи з 01.01.2016.

Згідно довідки №1391 від 12.03.2018 грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2016 за рішенням суду становить 9235,05 грн (в тому числі посадовий оклад- 3400 грн, оклад за військове звання - 2400 грн, надбавка за вислугу років 50% у сумі 2900 грн, премія 6,15% у розмірі 535,05 грн). Основний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення у розмірі 6464,54 грн, підвищення дитині війни (66,43 грн), загальний розмір пенсії становить 6530,97 грн (а.с.22).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної йому пенсії за вислугою років при здійсненні перерахунку із 88% до 70%, а свої права порушеними позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Відповідно держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (чинного на момент призначення пенсійного забезпечення), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Як видно з матеріалів справи, пенсію ОСОБА_1 було призначено з 31.12.2002 за вислугою років у розмірі 88 процентів грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Отже, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (ч.1 ст. 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Беручи до уваги вищевикладені норми, суд зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно, зміни внесені до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема щодо максимального розміру пенсії з 90% до 70% відбулися після призначення пенсії позивачу та не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на виконання судового рішення.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Натомість, слід наголосити, що при розгляді Богунським районний судом м.Житомира адміністративної справи №295/14380/17 розглядалося лише питання щодо перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", судом не надавалася оцінка основному розміру грошового забезпечення у відсотковому співвідношенні до пенсійного забезпечення.

Суд критично ставиться до посилання відповідача на редакцію ст. 13 Закону №2262-ХІІ чинної на день здійснення перерахунку, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, а тому при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічний правовий висновок висловлено у постановах Верховного Суду від 03.03.2018 року (справа №564/2288/16-а) та від 13.03.2018 (справа №564/2288/16-а).

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 88 відсотків від грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що ефективним захистом прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 є задоволення його позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії при здійснення перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплату пенсії на підставі рішення Богунського районного суду м.Житомира у розмірі 88% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру призначеної пенсії з 88% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на підставі рішення Богунського районного суду м.Житомира від 02.01.2018, згідно довідки №85/9110 від 02.10.2017, у розмірі 88% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн 80 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 02 травня 2018 року