Рішення № 73731061, 02.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
287/7/18-а
Номер документу
73731061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м. Житомир справа № 287/7/18-а

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення компенсації втрати частини доходів у розмірі 33195,86 грн,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування і невиплати йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати перерахунку пенсії з 01.09.2010 та доплати до пенсії з 01.12.2010;

- стягнути з відповідача на його користь компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків її виплати у розмірі 33195,86 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що рішенням Олевського районного суду Житомирської області у справі № 2-а-732/11 від 30.05.2011 зобов'язано УПФ в Олевському районі провести перерахунок та виплату пенсії позивачу як інваліду третьої групи захворювання пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, передбачену ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постановою Олевського районного суду Житомирської області у справі № 2-а-1387/11 від 23.08.2011 зобов'язано УПФ в Олевському районі провести перерахунок та доплату пенсії як особі, що проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач стверджує, що постанови суду частково виконано, проведено перерахунок, однак суми пенсії виплачені лише 19.08.2017. З метою реалізації своїх прав, позивач звернувся до відповідача з заявою про компенсацію втрати частини доходів. Листом від 17.01.2018 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про компенсацію втрати частини доходів. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, та такою, що порушує його права.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.45).

Постановою Олевського районного суду Житомирської області у справі № 2-а-732/11 від 30.05.2011, що набрала законної сили 30.01.2012 зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як інваліду 3-ї групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 ,ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, з урахуванням проведених виплат (а.с.37-39).

Постановою Олевського районного суду Житомирської області у справі № 2-а- 1387/11 від 23.08.2011, що набрала законної сили 27.02.2012 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату доплати до пенсії позивачу як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати визначених законодавством, щомісячно, за період з 01 грудня 2010 року по 31 травня 2011 року (а.с.40).

Згідно виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 08.12.2017, 19 серпня 2017 року надійшли кошти у сумі 19725,86 грн та 5633,80 грн (а.с.44).

Позивач із заявою від 21.12.2017 звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування і виплату компенсації втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати суми перерахунку пенсії та доплати до пенсії (а.с.41).

Листом від 10.01.2018 № 1051/Р-8 відповідач відмовив позивачу у задоволенні вимог його заяви. Відповідь вмотивована тим, що відповідно до діючого законодавства судове рішення виконано у повному обсязі, а судом не було зазначено, що стягнення необхідно здійснювати через органи Казначейства шляхом списання з відповідного рахунку, на який такі кошти зараховані.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Нормами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Статтею 1 Закону України від 19.10.2000 № 2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон № 2050-ІІІ) встановлено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до ст.2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Нормами статті 3 Закону № 2050-ІІІ визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно з нормами ст.6 Закону № 2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, що затверджений постановою КМУ № 159 від 21.02.2001 (далі - Порядок № 159) встановлено, що його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з п.2 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Приписами п.3 Порядку № 159 встановлено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до п.4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (Абзац другий пункту 4, із змінами, внесеними згідно з постановою КМ № 430 ( 430-2003-п ) від 31.03.2003).

Згідно зі ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що основною умовою для виплати громадянам передбаченої компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, і така компенсація проводиться незалежно від порядку і підстав нарахування такого доходу: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи за виконанням судового рішення.

Аналогічна правова позиція міститься у Постанові Верховного суду України від 18.11.2014 у справі № 21-518а14 визначено, що основною умовою для виплати громадянину компенсації згідно ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 159 є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів, у випадку, що такі виплати не мають разового характеру.

Як вже було зазначено, рішеннями Олевського районного суду Житомирської області зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як інваліду 3-ї групи захворювання пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС та провести перерахунок та виплату доплати до пенсії позивачу як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.

Рішення суду відповідачем виконані в повному обсязі лише 19 серпня 2017 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку ОСОБА_1

На підставі того, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати проводиться у разі затримки хоча б на один календарний місяць, позивач звернувся до пенсійного фонду із вмотивованою заявою про нарахування компенсації втрати частини доходу.

Відповідач листом від 10.01.2018 відмовив позивачу у нарахуванні компенсації у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Крім того, повідомлено, що у рішеннях Олевського суду не зазначено про необхідність стягнення відповідних сум через органи Казначейства шляхом списання з відповідного рахунку, на який такі кошти зараховані.

З урахуванням відмови у здійсненні компенсації частини доходу, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в ненарахуванні і невиплаті компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строку виплат.

З приводу позовної вимоги про стягнення з відповідача на його користь компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків її виплати у розмірі 33195,86 грн, суд зазначає наступне.

На підтвердження вказаної вимоги позивачем до матеріалів справи надано власний розрахунок обчислення суми компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплат (а.с.17-20).

З матеріалів справи встановлено, що період за який підлягає нарахуванню та виплаті компенсація втрати частини доходів відповідачем становить: з 26.08.2011 до 18.08.2017.

Повноваження щодо нарахування суми компенсації в даному випадку належить до дискреційних повноважень Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право.

Враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, а тому позов в частині стягнення з відповідача суми компенсації не підлягає задоволенню.

Водночас з метою захисту порушеного права позивача, суд зазначає наступне.

Згідно зі ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи в сукупності, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум перерахованої пенсії з 01.09.2010 по 28.02.2011 та доплати до пенсії з 01.12.2010 по 31.05.2011 відповідно до Закону України № 2050-ІІІ та Постанови КМУ № 159.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищевикладене, відповідачем не доведено правомірність відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строків виплати сум перерахованої пенсії та доплати до пенсії, а тому суд частково задовольняє позовні вимоги.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Свято-Миколаївська,31, м.Олевськ, Житомирська обл., 11001, ЄДРПОУ 41246527) щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд. код НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати перерахунку пенсії з 01.09.2010 по 28.02.2011 та доплати до пенсії з 01.12.2010 по 31.05.2011.

Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум перерахованої пенсії з 01.09.2010 по 28.02.2011 та доплати до пенсії з 01.12.2010 по 31.05.2011 відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва