
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 травня 2018 р. Справа № 802/1041/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.
прокурора: Міняйло І.М.
позивача: Гончаренко І.В.
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: керівника Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті
до: ОСОБА_2
про: стягнення плати за проїзд
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся керівник Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення плати за проїзд.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначив, що під час проведення посадовими особами позивача документального габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі Н-10 246 км + 500 м" встановлено факт проїзду автомобілем марки DAF моделі 95 XF 430 державний реєстраційний номер НОМЕР_3, причіп STAS, моделі S34-3A5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 із перевищенням фактично допустимої маси транспортного засобу, вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху України, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. На підставі викладеного, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області складено Довідку №0019657 від 28.12.2017р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт від 28.12.2017р. №0013047 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. До вказаного Акту також проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.12.2017р. №179, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 1890,00 євро.
Зважаючи на те, що визначена контролюючим органом плата за проїзд, відповідачем не оскаржена та в добровільному порядку, у встановлені чинним законодавством строки не сплачена, така набуває статусу заборгованості перед державним бюджетом України. Відтак, вказана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою від 11.04.2017 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду, сторонам надано строк для подання відзиву на позовну заяву (відповідачу), відповіді на відзив (позивачу), заперечень на таку відповідь (відповідачу).
У судовому засіданні прокурор та представник Управління Укртрансбезпеки заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладенні у адміністративному позові. Зокрема зазначили, що посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області під час здійснення габаритно-вагового контролю діяли виключно у спосіб та в межах повноважень. Крім того, акцентували увагу на тому, що рішення, на підставі яких визначено плату за проїзд, відповідачем оскаржені не були.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Згідно матеріалів справи, судова кореспонденція відповідачу направлялась на адресу, яка вказана в матеріалах справи та відповідно до відомостей, які надані про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області. Однак, на адресу суду повернувся конверт з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".
В силу частини 4 статті 124 КАС України, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі неявки без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Зважаючи на процитовані норми, враховуючи відсутність заперечень з боку прокурора, представника позивача, суд протокольною ухвалою прийняв рішення про розгляд справи за відсутності відповідача.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 28.12.2017р. інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області було здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного марки DAF моделі 95 XF 430 державний реєстраційний номер НОМЕР_3, причіп STAS, моделі S34-3A5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 28.12.2017 року складено довідку №0019657 та Акт №0013047 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксовано що фактична маса транспортного засобу становить 45,600 тон при нормативно допустимій 40 тон. В акті зазначено, що осьові навантаження при нормативно допустимих 11т/11т./7.300т./7.300т./7.300т. фактично становлять 7.200т/11.850т/9.150т/8.800т/8.600т, вантаж-лузга соняшника, суб'єкт, що перевіряється ОСОБА_3, водій - ОСОБА_4
До вказаного Акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.12.2017р. №179, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 1890,00 євро.
Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 28.12.2017р., курс гривні до євро складає 1 євро - 33,2447 грн. Отже загальний розмір плати за проїзд, нарахованої відповідачу становить 62832,48 гривень.
Однак, визначена контролюючим органом сума платежу відповідно до зазначеного розрахунку відповідачем у добровільному порядку не сплачена. У зв'язку із чим керівник Сторожинецької місцевї прокуратури в інтересах держави звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Так, в розумінні підпункту 4 пункту 1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року (далі - Правила №30) визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
В свою чергу, із положень пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, випливає, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Із положень пункту 4 Правил №30 слідує, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" через центри надання адміністративних послуг.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п. 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Згідно пункту 26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Положеннями пункту 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Із наведеного випливає, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.
Як встановлено судом та зафіксовано в Акті від 28.12.2017р. №0013047, транспортним засобом, який належить відповідачу було здійснено перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень. За таких обставин, контролюючим органом згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.12.2017р. №179, нараховано відповідачу плату за проїзд в сумі 1890,00 євро, що в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку складає 62832,48 грн.
Станом на дату розгляду даної адміністративної справи, доказів сплати визначеної у розрахунку від 28.12.2017р. №179 суми плати за проїзд відповідачем не надано.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в добровільному порядку не сплачено, рішення відповідача не оскаржено у визначеному законом порядку, суд доходить висновку про наявність підстав для її стягнення.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. (стаття 90 КАС України).
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак, підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи відсутність витрат у суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд доходить висновку, що судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (АДРЕСА_1) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті плату за проїзд в сумі 62832 (шістдесят дві тисячі вісімсот тридцять дві) гривні 48 коп., яка відповідно до офіційного курсу Національного банку України на день проведення розрахунку еквівалентно 1890 євро, в дохід Державного бюджету України (отримувач: Чернівецьке УК / м. Чернівці, р/р 31316309700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, код за ЄДРПОУ 37978173, МФО 856135, код бюджетної класифікації 22160100).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Сторожинецка місцева прокуратура Чернівецької області (вул. Першотравнева, 1, м.Сторожинець, Чернівецька область, 59000, ЄДРПОУ 02910120)
Державна служба України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м.Київ, 01135, ЄДРПОУ 39816845)
ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код платника податків: НОМЕР_2)
Повний текс рішення суду складено 03.05.2018р.
Суддя Томчук Андрій Валерійович