Постанова № 73730015, 24.04.2018, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
913/879/17
Номер документу
73730015
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72

е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2018р. справа № 913/879/17

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: суддів: при секретарі судового засідання:Склярук О. І. Гези Т. Д., Мартюхіної Н. О. Бондаренко К. Ю.

за участю представників сторін:від позивача:Зеленський І. В. (паспорт НОМЕР_4.); Ткаченко Н. В. (довіреність № 275 від 01.12.2017р.); Матвєєва Т. С. (довіреність № 2355 від 15.11.2017р.);від відповідача: від третьої особи:не з'явився; не з'явився;розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Зеленського Івана Васильовича, смт Новопсков, Луганська областьна рішення Господарського суду Луганської області (суддя Косенко Т. В.)ухвалене22.01.2018р. у м. Харкові о 15:20 год. (повний текст складено та підписано 01.02.2018р.)по справі№ 913/879/17за позовомФізичної особи-підприємця Зеленського Івана Васильовича, смт Новопсков, Луганська областьдо за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - проГоловного управління Держгеокадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк, Луганська область Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, смт Новопсков, Луганська область визнання договору оренди землі поновленим

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець Зеленський Іван Васильович звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 07.11.2011, державна реєстрація від 10.02.2012 за №442330004000950, який укладений між Зеленським Іваном Васильовичем та Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області відносно земельної ділянки площею 154,0891 га, кадастровий номер НОМЕР_3, сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради.

В обґрунтування позову ФОП Зеленський Іван Васильович посилається на те, що 07.10.2011 між Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області та позивачем укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради, площею 161,38 га, у т.ч. рілля 161,38 га. З 01.01.2013 відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, крім випадків, визначених ч.8 цією статті, у власність або у користування для всіх потреб належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та територіальним органам. До таких органів відноситься, зокрема, Головне управління Держгеокадастру у Луганській області. Земельна ділянка, яка є предметом договору, розташована на території Луганської області, належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, а тому повноваження по розпорядженню такою земельною ділянкою відноситься до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Луганській області. 14.12.2016 та 06.02.2017 позивач на підставі ч.2 ст.33 Закону України "Про оренду землі" звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з листом - пропозицією, яким просив внести зміни до договору оренди землі шляхом укладення додаткової угоди з наступними умовами: встановити орендну плату в розмірі 8 % від нормативно - грошової оцінки терміном на 7 років, усі інші умови договору залишаються незмінними. Лист - пропозицію отримано відповідачем 16.12.2016, про що свідчить відмітка на примірнику листа позивача. Однак відповідачем у місячний термін не було розглянуто лист - пропозицію. Після закінчення строку дії договору (з 10.02.2017) позивач продовжує користуватися орендованою земельною ділянкою, сплачувати орендну плату.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 22.01.2018 по справі №913/879/17 в позові фізичної особи - підприємця Зеленського Івана Васильовича до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 07.11.2011 відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, щодо неможливості поновити договір оренди з підстав зміни меж та площі земельної ділянки відповідно до ч.12 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».

Не погодившись з прийнятим рішенням, Фізична особа-підприємець Зеленський Іван Васильович звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення Господарського суду Луганської області від 22.01.2018 по справі № 913/879/17 та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

Зокрема, скаржник вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України. Суд першої інстанції не в повному обсязі з'ясував обставини, які мають значення для винесення рішення, що призвело до невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Апелянт вважає, що місцевим господарським судом не надано належної юридичної оцінки доводам позивача стосовно того, що відокремлення та відчуження частини земельної ділянки не позбавляє його права на оренду тієї частини земельної ділянки, що залишилася.

Крім того, судом не враховано, що кадастровий номер земельної ділянки не змінився, а отже, об'єкт оренди - земельна ділянка, також не змінився, та за позивачем зберігається право на поновлення договору на зменшену площу.

Також, апелянт вважає, що судом незаконно було відмовлено в задоволенні клопотання позивача про зміну предмету позову.

15.12.2017 набув чинності Господарський процесуальний кодекс України в новій редакції відповідно до Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-19 від 03.10.2017.

Одночасно, із пред'явленням зазначеної вище апеляційної скарги на рішення господарського суду Луганської області від 22.01.2018, позивачем було подано заяву б/н від 14.02.2018 про забезпечення позову (з урахуванням заяви б/н від 21.03.2018) у справі № 913/879/17, в якій останній просив суд вжити заходи забезпечення позову, а саме: заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Луганській області вчиняти будь-які дії, щодо відчуження земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3, площею 154, 0891 га, сільскогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту та території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради Новопсковського району Луганської області (далі - "Земельна ділянка"), у тому числі продажу прав її оренди на земельних торгах.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 28.02.2018 (з урахуванням ухвали від 29.03.2018) заяву позивача про вжиття заходів до забезпечення позову задоволено. Судовою колегією ухвалено до вирішення спору по суті, набрання рішенням у цій справі законної сили та до його виконання вжити заходи забезпечення позову, а саме:

- заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Луганській області (пр-т. Центральний, буд. 17, к. 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404, ЄДРПОУ 39771244) вчиняти будь-які дії, щодо відчуження земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3, площею 154, 0891 га, сільскогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту та території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради Новопсковського району Луганської області, у тому числі продажу прав її оренди на земельних торгах.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 28.02.2018 відкрито апеляційне провадження у справі № 913/879/17.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 19.03.2018 призначено справу до розгляду на 24.04.2018 о 10:15.

20.03.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого останній просить рішення Господарського суду Луганської області від 22.01.2018 по справі №913/879/17 залишити без змін, апеляційну скаргу ФОП Зеленського Івана Васильовича залишити без задоволення.

В обґрунтування зазначеного відзиву відповідач зазначив, що місцевий господарський суд дослідив усі шляхи поновлення договору оренди землі з урахуванням умов наявності переважного права орендаря згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та відмовив позивачу саме відповідно до ч.12 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».

23.03.2018 від Головного управління Держгеокадастру у Луганській області надійшло доповнення до відзиву.

18.04.2018 на адресу Донецького апеляційного господарського суду від Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області надійшов відзив на апеляційну скаргу.

У судове засідання з'явилися заявник апеляційної скарги та його представники, які просили рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Інші учасники судового процесу у судове засідання не з'явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Явка сторін не визнавалася обов'язковою.

Відповідно до приписів ст.270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у главі І розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення або неправильне застосування норм матеріального права. ( ст.269 ГПК України).

Заслухавши доповідь головуючого по справі (судді-доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзиви на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації №65 від 28.02.2011 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на земельні ділянки на території Можняківської сільської ради гр. Зеленському Івану Васильовичу", зокрема, надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками загальною площею 205,28 га, з них невитребувані земельні ділянки сіножаті площею 32,00 га та землі запасу: рілля - 161,38 га та сіножаті 11,90 га, які розташовані за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (т.1, а.с. 19)

Розпорядженням в.о. голови Новопсковської районної державної адміністрації №190 від 17.05.2011 "Про передачу в оренду земельних ділянок на території Можняківської сільської ради гр. Зеленському Івану Васильовичу" зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки гр. Зеленському Івану Васильовичу, які розташовані за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді (п.1 розпорядження); передано гр. Зеленському Івану Васильовичу в оренду земельні ділянки загальною площею 203,0367 га, в тому числі: земель запасу - 173,2800 га, з них ріллі - 161,3800 га, сіножатей - 11,9000 га; невитребуваних земельних ділянок сіножатей - 29,7567 га, які розташовані за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на п'ять років, або до затребування за призначенням, з додержанням сівозміни (п.2 розпорядження) (т.1, а.с. 23).

07.10.2011 між Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області (орендодавець) та гр. Зеленським Іваном Васильовичем (орендар) був укладений договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради (землі запасу).

За умовами п.2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 161,38 га, в т.ч. ріллі - 161,38 га.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 515 931 грн. 86 коп.

Пунктом 8 сторони обумовили строк дії договору, його укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 24 764 грн. 73 коп. на рік з розрахунку 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до місцевого бюджету Можняківської сільської ради.

Відповідно до п.14 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Підставою для укладення даного договору та передачі земельної ділянки в оренду є розпорядження голови Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області №190 від 17.05.2011 (п.17 договору).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку ( п.35 договору).

Положеннями п.36 договору передбачено, що його дія припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законом. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір підписаний сторонами, скріплений печатками та зареєстрований у Відділі Держкомзему у Новопсковському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.02.2012 за №44233004000950.

Розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації №514 від 29.10.2012 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та передачу її у власність гр. ОСОБА_1", зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1, власниці земельної частки (паю) із земель запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді (п.1 розпорядження); передано у власність гр. ОСОБА_1 ділянку ріллі НОМЕР_2 загальною площею 7,2900 га, кадастровий НОМЕР_1 вартістю 18 238 грн. 32 коп. (в цінах на 01.07.1995) із земель запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.2 розпорядження) (т.1, а.с.130).

В подальшому гр. Зеленський І.В. звернувся до Новопсковської районної державної адміністрації із заявою від 18.04.2013 про внесення змін до договору оренди землі від 10.02.2012 у зв'язку з витребуванням земельної ділянки площею 7,29 га її власником ОСОБА_2..

Новопсковська районна державна адміністрація Луганської області звернулась до Головного управління Держземагентства у Луганській області з листом від 15.04.2013 №9-7/6-1157, в якому просила роз'яснити чи має райдержадміністрація повноваження щодо внесення змін до договорів оренди землі, укладених до 01.01.2013 між райдержадміністрацією та громадянами, фізичними особами-підприємцями щодо оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель запасу та резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах сільських та селищних рад Новопсковського району(т.1, а.с. 209-210).

Листом №9-7/6-1346 від 08.05.2013 Новопсковська районна державна адміністрація звернулася до Головного управління Держземагентства у Луганській області, в якому просила роз'яснити чи має райдержадміністрація повноваження щодо внесення змін до договору оренди землі від 10.02.2012 реєстраційний №442330004000950 та інших договорів оренди землі, укладених до 01.01.2013 між райдержадміністрацією та громадянами, фізичними особами-підприємцями щодо оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель запасу та резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах сільських та селищних рад Новопсковського району. (т.1, а.с. 207-208)

У подальшому, листом №3-106-5-07-37 від 13.05.2013 Новопсковська районна державна адміністрація повідомила Зеленського І.В. про те, що його заява про внесення змін до договору оренди землі від 10.02.2012 у зв'язку з витребуванням земельної ділянки площею 7,29 га її власником ОСОБА_2. було розглянуто на засіданні комісії і що для внесення змін до договору оренди землі, укладеного 07.10.2011, зареєстрованого 10.02.2012 за №442330004000950 необхідно звернутися до Головного управління Держземагентства у Луганській області.

Листами №8-2-1-30/3152 від 22.05.2013 та №8-2-1-30/3943 від 14.06.2013 Головне управління Держземагентства у Луганській області повідомило Новопсковську районну державну адміністрацію Луганської області про те, що чинним законодавством не передбачено можливості будь-якого розпорядження землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів іншими органами виконавчої влади або місцевого самоврядування та районними або обласними державними адміністраціями. Що на території Луганської області земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності передає Головне управління Держземагентства у Луганській області (т.1, а.с. 211-212)ґ

26.05.2014 Відділ Держземагентства у Новопсковському районі Луганської області звернувся до позивача з листом №01-01-16/675, в якому зазначив про необхідність звернутись до Головного управління Держземагентства у Луганській області про перегляд орендної плати. Також в листі вказувалось про те, що оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати на виконання вимог ст.271 Податкового кодексу України, ст.8 Закону України "Про оцінку земель", зобов'язувалось провести нормативно грошову оцінку земельної ділянки площею 154,0000 га.

Рішенням Новопсковської районної ради №9/11 від 04.11.2016 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду громадянину Зеленському Івану Васильовичу площею 154,0891 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді Новопсковського району Луганської області" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Листом-повідомленням №ДС-31-12-7777.5-184/18-16 від 14.01.2016 Головне управління Держземагентства у Луганській області зобов'язало Зеленського І.В. провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 154 га та повідомило про доцільність зазначення умову річної орендної плати в розмірі 8% нормативної грошової оцінки та перегляду строку дії договору. Також повідомлялось, що для урегулювання питання щодо розміру орендної плати необхідно надати до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області витяг з Державного земельного кадастру, технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, затверджену з урахуванням вимог Закону України "Про оцінку земель" та Податкового кодексу України, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

15.02.2016 позивач звернувся до Фізичної особи-підприємця Білокобильського О.М. з заявою про виконання роботи по складанню технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 154,0891 га із земель запасу кадастровий номер НОМЕР_3.

14.12.2016 Зеленський І. В. звернувся до Головного управління Держземагентства у Луганській області з листом, про внесення змін до договору оренди землі від 07.10.2011 на земельну ділянку площею 154,0891 га у зв'язку з виготовленням технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Також просив внести зміни в термін дії договору та орендну плату і встановити орендну плату в розмірі 8% терміном на 7 років.

Головне управління Держземагентства у Луганській області на вказаний лист відповіді не надало.

У зв'язку з вищевикладеним, ФОП Зеленський Іван Васильович звернувся до суду з даним позовом.

Як зазначалося вище, у задоволені позову було відмовлено.

Судова колегія, повторно переглядаючи справу відповідно до приписів ст.269 Господарського процесуального кодексу України зазначає наступне.

Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На момент укладення договору оренди землі від 07.10.2011, державна реєстрація від 10.02.2012 за №442330004000950, тобто у 2012 році, у відповідності до приписів Земельного кодексу України право розпоряджатися вказаною земельною ділянкою було віднесено до повноважень Новопсковської районної державної адміністрації, яка є орендодавцем за договором оренди землі.

З 01.01.2013 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012, яким повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення віднесено до компетенції Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч. 4 ст.122 Земельного кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", зокрема, утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі -Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру (п.1); Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (пп.31 п.4).

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 №14, головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Пунктом 3 цього ж Положення встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України (пп.12 п.4 Положення).

У зв'язку з чим, через таку зміну законодавчих та інших підзаконних нормативно-правових актів, змінився і орендодавець земельної ділянки за договором оренди землі від 07.10.2011, яким є Головне управління Держгеокадастру у Луганській області.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ст.1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо (ст.15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору).

Як вже зазначалось, 07.10.2011 між Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області (орендодавець) та гр. Зеленським Іваном Васильовичем (орендар) був укладений договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради (землі запасу) (п.1 договору).

При укладенні вказаного договору сторонами були передбачені усі істотні умови договору оренди землі відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору).

Згідно з ст.18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення договору) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Договір оренди землі від 07.10.2011 був зареєстрований у Відділі Держкомзему у Новопсковському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.02.2012 за №44233004000950, тобто він набрав чинності з 10.02.2012.

Частиною 1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (ч.2 ст.33 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ч.3 ст.33 Закону України "Про оренду землі" до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Як встановлено ч.4 ст.33 Закону України "Про оренду землі", при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч.5 ст.33 Закону України "Про оренду землі").

Таким чином, реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі, передбачена ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої законом процедури та наявності волевиявлення сторін.

Так, для визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендареві про наявність заперечень та своє рішення.

Разом із цим ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" передбачено іншу підставу поновлення договору оренди: у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

У цьому разі закон також вимагає обов'язкового укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення у місячний строк (ч.8 ст.33 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до частини 7 статті 33 Закону України "Про оренду землі" у цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (ч.9 ст.33 Закону України "Про оренду землі").

Таким чином, для поновлення договору оренди землі відповідно до ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди землі; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Отже, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" визначає правові підстави поновлення договору оренди землі та фактично об'єднує два випадки поновлення такого договору, обов'язковим в яких є укладення додаткової угоди.

Умовами, передбаченими п.8 договору, строк дії договору встановлюється на 5 років, тобто по 10.02.2017 включно.

14.12.2016, (до закінчення строку дії договору) позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з листом (т.1, а.с.62) про внесення змін до договору оренди землі від 07.10.2011 на земельну ділянку площею 154,0891 га у зв'язку з виготовленням технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Також просив внести зміни в термін дії договору та орендну плату і встановити орендну плату в розмірі 8% терміном на 7 років. До вказаного листа були додані наступні документи: копія договору оренди землі, копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; копія рішення Новопсковської районної ради №9/11 від 04.11.2016, копія витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, копія паспорта та коду, акт визначення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, схема розміщення земельної ділянки, кадастровий план.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду ( ч.ч.1-3 ст.188 Господарського кодексу України).

Як зазначалося вище, для визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендареві про наявність заперечень та своє рішення.

До вказаного листа позивачем не було додано проекту додаткової угоди, підписаної Зеленським І.В. як це передбачено вищевикладеними приписами законодавства. Крім того, в зазначеному листі не зазначено, в які саме пункти договору слід внести зміни та в якій редакції їх викласти, що унеможливлює визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі".

Позивач посилається на те, що він звертався 06.02.2017 до відповідача з листом б/н від 06.02.2017.

На такі доводи позивача судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Позивачем не надано суду доказів направлення/вручення вказаного листа відповідачеві. Також до вказаного листа, як і до попереднього, не було додано проект додаткової угоди, з огляду на що він був правомірно не прийнятий судом першої інстанції до уваги.

Під час апеляційного провадження позивач підтвердив, що його позовні вимоги грунтуються саме на ч.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі»

Як зазначалося вище, для поновлення договору оренди землі відповідно до ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди землі; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Також обов'язковим в даному випадку є укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі відповідно до ч.8 ст.33 Закону України "Про оренду землі".

Вказані обставини зумовлюють необхідність укладення між сторонами додаткової угоди про поновлення договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до розпорядження голови Новопсковської районної державної адміністрації №190 від 17.05.2011 "Про передачу в оренду земельних ділянок на території Можняківської сільської ради гр.Зеленському Івану Васильовичу" в оренду позивачеві були передані земельні ділянки, які є невитребуваними, у зв'язку з чим та на підставі спеціального Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на передачу цих земель в оренду покладено на сільські, селищні, міські ради чи районні державні адміністрації (ст.5 вказаного Закону).

Нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження (ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)").

Зі змісту договору оренди землі від 07.10.2011, в оренду позивачу була передана земельна ділянка загальною площею 161,38 га, в т.ч. ріллі - 161,38 га ( п.2 договору).

Як встановлено судом першої інстанції і не спростовано під час апеляційного провадження, розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації №514 від 29.10.2012 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та передачу її у власність гр. ОСОБА_1", зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1, власниці земельної частки (паю) із земель запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді (п.1 розпорядження); передано у власність гр. ОСОБА_1 ділянку ріллі НОМЕР_2 загальною площею 7,2900 га, кадастровий НОМЕР_1 вартістю 18 238 грн. 32 коп. (в цінах на 01.07.1995) із земель запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Можняківській сільській раді, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.2 розпорядження).

Зазначене вище розпорядження є обов'язковим для виконання.

В матеріалах справи міститься державний акт від 25.12.2012 на право власності на вказану земельну ділянку площею 7,2900 га, який видано ОСОБА_2 на підставі розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації №514 від 29.10.2012 (т.1, а.с.131).

З урахуванням вищевикладеного, змінився розмір земельної ділянки, наданої Зеленському І. В. у користування за договором оренди землі від 07.10.2011, державна реєстрація від 10.02.2012 за №44233000400950. Крім того, змінився розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розмір орендної плати, що відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" є суттєвими умовами договору оренди землі.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що договір оренди землі від 07.10.2011, державна реєстрація від 10.02.2012 за №442330004000950, не може бути поновлений на тих самих умовах, оскільки після його укладення гр. ОСОБА_2 отримала державний акт на частину орендованої Зеленським І. В. землі у приватну власність.

Також матеріали справи містять лист-повідомлення від 04.11.2017р., в якому позивач звернувся до відповідача та просив підписати додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 07.10.2011, державна реєстрація від 10.02.2012 за №44330004000950, проект якої був доданий до листа.

Згідно ч.1. ст. 31 Закону України «Про оренду землі» позивачу було надіслано лист-повідомлення №31-12-0.3-4937/2-17 від 10.11.2017, про припинення договору оренди землі (т.1, а.с 144).

Відповідач у додаткових письмових поясненнях посилався на те, що реєстрація земельної ділянки загальною площею 154,0891 га була проведена з порушенням вимог діючого на той час законодавства. Місцевий господарський суд правомірно відхилив ці доводи, оскільки предметом спору у даній справі є поновлення договору оренди землі і встановленню підлягають наявність чи відсутність матеріально-правових підстав для його поновлення.

Щодо посилань апелянта на те, що судом незаконно було відмовлено в задоволенні клопотання позивача про зміну предмету позову.

Колегія суддів зазначає, що в заяві позивача про зміну предмету позову б/н від 07.11.2017 (т.1, а.с. 169 ) останній просить доповнити первісні вимоги наступними: 1) визнати за Фізичною особою - підприємцем Зеленським Іваном Васильовичем право на поновлення договору оренди землі від 07.10.2011; 2) визнати укладеною з дня набрання чинності рішення суду додаткову угоду до договору оренди землі від 07.10.2011, про поновлення договору оренди землі щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в межах Можняківської сільської ради (землі запасу), площею 154,0891 га у т.ч. рілля: 154,0891 га, кадастровий номер НОМЕР_3 та затвердити у редакції позивача.

Відповідно до ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України (редакція якого діяла на час подання заяви про зміну предмету позову) позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

У п.3.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу. Невідповідність згаданої заяви вимогам цих норм процесуального права є підставою для її повернення з підстав, передбачених частиною першою статті 63 ГПК. Заяви про зміну предмета або підстави позову, які відповідають вимогам статей 54 і 57 ГПК, проте подані після початку розгляду господарським судом справи по суті, залишаються без розгляду і приєднуються до матеріалів справи, про що суд зазначає в описовій частині рішення, прийнятого по суті спору (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи). Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

У заяві б/н від 07.11.2017 про зміну предмета позову позивачем фактично заявлені нові вимоги, тобто додаткові, тому місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про відмову у її задоволенні.

З огляду на наведене, доводи заявника апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального права не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду.

Згідно ст.276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

В даному випадку, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції судове рішення ухвалене у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення по справі залишається без змін.

Враховуючи, що апеляційна скарга позивача залишена без задоволення, заходи по забезпеченню позову, накладені ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 28.02.2018 по справі №913/879/17 підлягають скасуванню.

Судові витрати за звернення з апеляційною скаргою покладаються на заявника апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 270, 275, 276, 282 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Зеленського Івана Васильовича, смт Новопсков, Луганська область на рішення Господарського суду Луганської області від 22.01.2018р. по справі № 913/879/17 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Луганської області від 22.01.2018р. по справі № 913/879/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду впродовж двадцяти днів з дня складання повного тексту Постанови; у порядку п. 17.5 ч. 1 розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Головуючий суддя: О. І. Склярук

Судді: Т. Д. Геза

Н. О. Мартюхіна

(У судовому засіданні 24.04.2018р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 27.04.2018р.)