Рішення № 73726208, 02.05.2018, Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
683/1824/17
Номер документу
73726208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 683/1824/17

2-а/683/3/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2018 року Старокостянтинівський районнийсуд

Хмельницької області

в складі:

головуючого-судді Завадської О.П.

при секретарі Васічевій О.В.

з участю сторін

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Старокостянтинові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. На підтвердження заявлених позовних вимог зазначив, що приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС в період з 03 квітня 1987 року по 16 квітня 1987 року, виконуючи роботи по доставці будівельних матеріалів в м. Прип'ять в складі Хмельницької автотранспортної бази Тресту «Хмельницькводстрой». За вказаний період роботи по ліквідації наслідків аварії оплата здійснювалась в трьохкратному розмірі, що підтверджується довідкою № 235 від 28 лютого 2017 року. 17 грудня 2004 року Хмельницькою обласною адміністрацією йому виданий дублікат посвідчення, виготовленого за зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України згідно якого він віднесений до 2 категорії осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Досягнувши пенсійного віку, він на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» звернувся до відповідача з приводу призначення йому пенсії за віком, в чому йому було відмовлено з причини відсутності підтверджуючих документів щодо роботи в зоні відчуження. Просить суд визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії протиправними та зобов'язати відповідача призначити пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що довідка про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачем не надана довідка про період (періоди) роботи участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9.03.1988 року № 122, яка видається на підставі первинних документів підприємствами, установами та організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Оскільки видана йому довідка не за встановленою формою, Пенсійний фонд вважає, що підтверджуючий документ про населений пункт та кількість відпрацьованих днів в зоні ЧАЕС, який необхідний для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відсутній.

Заслухавши пояснення сторін, показання свідків та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновків про наступне.

Відповідно ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997 року.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тим учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсія призначається із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Обчислення пенсій відповідно до вказаного Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу. Зокрема, у 1986 році за: постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року №524-156; розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року № 964-рс; постановою Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року №1031-рс; постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665-195 (постановою УРСР від 10.06.1986 року № 207-7).

Відповідно до п.п. 4 п. 3 постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному з неповних календарних місяців роботи протягом цих робіт, без додавання суми заробітної плати за весь період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Довідка про заробітну плату видається за формою, затвердженою Міністерством соціального захисту населення України за постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради профспілок від 10.06.1986 року № 207-7 та у відповідності до інших нормативних актів про оплату праці, які діяли під час виконання роботи (служби) в зоні відчуження.

Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 р. № 964 були встановлені зони небезпеки, де оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, розташованих в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС, розташованих на III, ІІ і І зону небезпеки, провадилась відповідно у 5,4, 3 - кратному розмірі тарифних ставок (посадових окладів).

Відповідно до підпункту першого пункту першого постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, відряджених у зону відчуження, провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавством зберігалась за основним місцем роботи.

Перелік населених пунктів і виробничих об'єктів, де оплата праці проводилась відповідно до зон небезпеки, затверджено рішеннями Урядової комісії від 07.08.86 року № 87 (лист Держкомпраці УРСР від 13.08.86 р. № 115), від 19.08.86 року № 108 (лист Держкомпраці УРСР від 26.08.86 року №124, від 18.09.86 року № 173 (лист Держкомпраці УРСР від 24.09.86 року № 140, від 05.01.1987 року № 339 (лист Держкомпраці УРСР від 09.01.1987 року № 1).

Відповідно затвердженого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року р.11 п.п.2 п.2.1 документом для призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується дублікатом посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серія НОМЕР_1, яке видано Хмельницькою обласною адміністрацією 17 грудня 2004 року.

03 квітня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак 03 липня 2017 року отримав відмову у призначенні пенсії, оскільки наданими документами не підтверджено роботу в зоні відчуження.

Судом встановлено, що згідно довідки № 235 від 28.02.2017 року, виданої Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів ОСОБА_1 у період з 03 квітня 1987 року по 16 квітня 1987 року був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 року № 1497-378 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 року № 665-193, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1986 року № 1773, працював у зоні відчуження - м. Прип'ять. Час вказаної роботи до 01 січня 1988 року зараховується в стаж при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі.

Дані обставини також підтверджуються даними пропуску НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 м. Прип'ять, 1987, на право в'їзду в закриту зону (крім території ЧАЕС) до 31.12.1987 року; довідкою Хмельницького обласного управління водних ресурсів від 03.03.2017 року за № 263 про заробітну плату ОСОБА_1 нараховану в період з 03 квітня по 16 квітня 1987 року як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; записами в трудовій книжці; наказом директора Хмельницької автобази тресту «Хмельницькводстрой» про внесення запису в трудову книжку про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідки Хмельницької автобази тресту «Хмельницькводстрой» про участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; розрахунком заробітної плати ОСОБА_1 як учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС за період перебування в зоні відчуження з 03 квітня по 16 квітня 1987 року; показаннями свідка ОСОБА_3; матеріалами пенсійної справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що незважаючи на неможливість отримати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, право позивача право на призначення заявленої пенсії підтверджується вищевказаними доказами про його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

За таких обставин позов позивача щодо призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягає задоволенню з дня подачі заяви про призначення пенсії.

Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 229, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та провести нарахування ОСОБА_1 державної пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 8 років, починаючи з дня звернення до Управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Вінницького адміністративного апеляційного суду.

Суддя ____