
Справа № 752/9930/17
Провадження по справі № 2-а/752/350/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.10.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Хоменко О.Л.,
при секретарі Павлюху П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Києві про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась з позовом про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою з Автономної Республіки Крим, перемістилась з тимчасово окупованої території до м.Києва в листопаді 2014 року.
З 2009 року їй було призначено пенсію за віком органами Пенсійного Фонду України м.Севастополя. З того часу до 01.03.2014 року вона отримувала пенсію в м.Севастополі. В грудні 2014 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва за місцем свого проживання для поновлення пенсійних виплат. Однак з грудня 2014 року до липня 2016 року пенсійні виплати їй не було поновлено.
В липні 2016 року вона зареєструвала місце проживання в Святошинському районі м.Києва та звернулась до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві за місцем нового проживання за поновленням пенсійних виплат.
Але відповідач листом від 17.02.2017 року повідомив про відсутність підстав для виплати пенсії в період з 01.03.2014 року по 31.12.2016 року, посилаючись на те, що виплата їй пенсії в окупованому Криму проведена по грудень 2016 року включно.
Вважає дії відповідача щодо невиплати їй недоотриманої пенсії за віком за період з 01.03.2014 року по 31.12.2016 року неправомірними, оскільки відмова відповідача ґрунтується на матеріалах витребуваної ним пенсійної справи з Пенсійного Фонду Російської Федерації, хоча відповідно до п.6 постанови Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 року, якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати надсилається до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», який протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який протягом трьох робочих днів з дня отримання електронної справи вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Таким чином наявність чинних норм, які дозволяють призначити пенсію без звернення до органів окупаційної влади в Криму або до влади держави-агресора, робить відмову у виплаті пенсії незаконною.
Просить визнати незаконними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з невиплати їй недоотриманої пенсії за віком за період з 01.03.2014 року по 31.12.2016 року; зобов'язати відповідача виплатити недоотриману пенсію за віком за період з 01.03.2014 року по 31.12.2016 року.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просять їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечує і пояснила, що позивач звернулась до відповідача 06.07.2016 року із заявою про переведення її пенсійної справи з Пенсійного фонду України м.Севастополя.
Після надходження до відповідача пенсійної справи було виявлено, що виплату пенсії позивачу було здійснено до 31.12.2016 року, тому виплату їй пенсії було поновлено з 01.01.2017 року.
Вважає дії відповідача правомірними та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що згідно довідки №3005/4555 від 26.11.2014 року, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, позивач взята на облік, як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України (м.Севастополь, Крим).
Органами Пенсійного фонду України м.Севастополя позивачу було призначено пенсію за віком з жовтня 2009 року.
06.07.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про витребування пенсійної справи з Ленінського району м.Севастополя.
За запитом відповідача Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві було витребувано пенсійну справу позивача з Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю, надану відділом Пенсійного фонду в Ленінському районі м.Севастополя.
Як вбачається із супровідного листа Пенсійного фонду в Ленінському районі м.Севастополя, позивачу була виплачена пенсія по 31.12.2016 року.
Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на пенсійне забезпечення регулюється Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно ч.2 ст.7 Закону виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року №615 призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509.
Згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 року, якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, для призначення (відновлення) виплат особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання (перебування), незалежно від факту реєстрації місця проживання (перебування). До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Відповідно до п.6 постанови структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення
Згідно п.10 Порядку структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Частинами 2-4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Судом встановлено, що позивач, маючи статус тимчасово переміщеної з окупованої території особи, 06.07.2011 року звернулась до відповідача із заявою про витребування пенсійної справи з Ленінського району м.Севастополя, додавши до заяви копію паспорта, копію пенсійного посвідчення, копію трудової книжки.
В матеріалах пенсійної справи позивача, оглянутої судом, відсутня заява позивача про відновлення соціальних виплат.
Разом з тим, саме подання такої заяви є підставою для вчинення відповідним органом дій щодо запиту електронної справи відповідно до п.6 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Фактично позивачем оскаржуються дії відповідача щодо порядку витребування пенсійної справи позивача.
Щодо вимог про визнання неправомірними дій відповідача з невиплати позивачу недоотриманої пенсії за віком за період з 01.03.2014 року по 31.12.2016 року та зобов'язання виплатити пенсію, то вони задоволенню не підлягають, оскільки позивач з такою заявою до відповідача не зверталась.
Як встановлено в судовому засіданні, виплату пенсії позивачу відновлено з січня 2017 року після звернення позивача на Урядову гарячу лінію та отримання матеріалів пенсійної справи.
За таких обставин суд в задоволенні позовних вимог відмовляє.
Враховуючи наведене, та керуючись ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року №615, постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 року, ст.ст.8,9,70,71,158-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Києві про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: