
Дата документу 02.05.2018
Справа № 501/776/18
1-кс/501/179/18
У Х В А Л А
27 квітня 2018 року слідчий суддя Іллічівського міського суду Одеської області Вергопуло К.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Черняєвої С.В.,
прокурора - Кравченко А.М.,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Кравченко А.М. про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів в кримінальному провадженні №4201716116000012 від 28 березня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді надійшло вказане клопотання, в якому зазначено наступне.
Іллічівською місцевою прокуратурою Одеської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42017161160000012 від 28 березня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 191 КК України, за фактом привласнення, розтрати та заволодіння коштами державного та місцевого бюджетів при будівництві мостового переходу через Сухий Лиман.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Управлінням капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ: 33558232) проведено відкриті закупівлі робіт з будівництва мостового переходу через Сухий лиман з підходами в с.Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса-Чорноморськ» очікуваною вартістю 131 639 864.00 гри. (UAH), повідомлення про що було оприлюднено на офіційному сайті публічних закупівель ProZorro prozorro.gov.ua (№ повідомлення UA-OCDS-2016-07-22- 715377).
При здійсненні державних закупівель Південним офісом Держаудитслужби були встановлені факти порушень вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» в частині відміни процедури конкурсних торгів.
Рішеннями Чорноморської міської ради прийняті рішення про виділення грошових коштів з бюджету міста Чорноморська на будівництво мостового переходу через Сухий лиман з підходами в с. Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса-Чорноморськ», проте не прийнято рішення щодо земельних
ділянок, на яких планується будівництво мостового переходу через Сухий лиман з підходами в с.Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса-Чорноморськ».
Відповідно до статті 93 КПК України, збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених ним Кодексом.
Листом від 16 листопада 2017 року №1-017-2587, Чорноморська міська рада відмовила у наданні витребуваних документів.
На підставі викладеного, на теперішній час виникла необхідність в отриманні засвідчених копій документів, а саме:
- засвідчених копій декларацій про початок підготовчих робіт, декларацій про початок виконання будівельних робіт, декларацій про готовність об'єкту до експлуатації та сертифікатів відповідності збудованого об'єкту на земельних ділянках, розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ. с.Малодолинське, вул.Заводська, земельна ділянка, 80ж), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026, які розташовані в межах будівництва мостового переходу через Сухий лиман з підходами в с.Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса-Чорноморськ»;
- засвідчених копій містобудівної документації (містобудівні обґрунтування, детальні плани територій тощо) стосовно земельних ділянок, розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Заводська, земельна ділянка, 80Ж), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026, на яких проводяться відповідні роботи та документів щодо їх затвердження;
- засвідчених копій містобудівних умов та обмежень забудови зазначених земельних ділянок розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Заводська, земельна ділянка, 80Ж), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026, будівництва та реконструкції об'єктів нерухомості, розташованих на вказаних ділянках та документів на підставі яких вони надані;
- засвідчених копій дозволів на проведення будівельних робіт на розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельних ділянках з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Заводська, земельна ділянка, 80/К), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026;
- передачі у власність (користування), поділу, зміни цільового призначення або будь-яких інших дій стосовно земельних ділянок, розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Заводська, земельна ділянка, 80ж), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026;
- реєстрації прав власності на об'єкти нерухомості, які розташовані на вказаних ділянках;
-документів щодо передачу у власність (користування), поділу, зміни цільового призначення або будь-яких інших дій стосовно земельних ділянок, розташованих на території міста Чорноморська, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0040 (м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Заводська, земельна ділянка, 80Ж), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0037 та земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:002:0026, які розташовані в межах будівництва мостового переходу через Сухий лиман з підходами в с.Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса-Чорноморськ».
Зазначені документи будуть використані як доказ і мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та проведення судових експертиз.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження є достатні підстави вважати, що в Чорноморській міській раді (68003, Одеська область, місто Чорноморськ, проспект Миру, 33) зберігаються оригінали вказаних документів, які будуть використані як доказ, а також з метою проведення судових експертиз, прокурор просив слідчого суддю надати дозвіл на тимчасовий доступ до зазначених документів.
Слідчий суддя вважає що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні сторони кримінального провадження про тимчасовий доступ до речей і документів зазначається, зокрема:
короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання (п.1);
правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність (п.2);
значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні (п.5).
В порушення зазначених вимог закону клопотання прокурора не містить викладу обставин кримінального правопорушення, правової кваліфікація кримінального правопорушення та значення документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Слідчим суддею встановлено, що особа, яка звернулася із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, не використала усі надані їй можливості для самостійного їх витребування та отримання.
Згідно ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом, зокрема, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок тощо.
В матеріалах клопотання відсутні дані про те, що особа, яка звернулася із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, зверталася до особи, у володінні якої знаходяться зазначені в клопотанні документи, із вимогою про їх витребування.
В матеріалах клопотання наявна копія подібного запиту, але він не містить того переліку документів, про доступ до яких зазначено в клопотанні.
Положення ч.1 ст.86, частин 2 та 3 ст. 93 КПК України, ч.1 ст.160 КПК України, вказує на те, що застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів як вилучення речей чи документів (ч.7 ст.163 КПК України) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо:
1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи;
2) речі та документи згідно зі ст.162 КПК України містять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення. В інших випадках сторона кримінального провадження може витребувати та отримати речі або документи за умови їх добровільного надання володільцем без застосування процедури, передбаченої главою 15 КПК України.
Як зазначив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ, застосуванням заходу забезпечення кримінального провадження органи досудового розслідування намагаються досягти мети, яка саме таким заходам не властива. Зокрема, це стосується випадків, коли у клопотанні порушується питання про тимчасовий доступ до речей і документів з метою збирання доказів.
Клопотання слідчих в окремих випадках ґрунтуються на необхідності правомірного доступу та вилучення речей, які можуть бути речовими доказами. Проте поза увагою слідчого, прокурора, слідчого судді залишається та обставина, що збирання доказів, в тому числі і речових, відбувається через інститут слідчих дій (зокрема, вилучення в ході огляду, проведення обшуку). У таких випадках неправильне розуміння органами досудового розслідування, слідчими суддями положень кримінального процесуального закону фактично зумовлює підміну слідчих дій заходом забезпечення кримінального провадження. Слідчим суддям необхідно враховувати, що згідно з ч.4 ст.132 КПК для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. У цьому контексті потрібно враховувати, що речі і документи могли би бути отримані шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Крім того, відповідно до ч.1 ст.223 КПК саме слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
Документи, до яких прокурор просить надати доступ з можливістю їх вилучення, не є охоронюваною законом таємницею в розумінні положень ст.162 КПК України, а відтак сторона обвинувачення не позбавлена можливості самостійно звернутися до особи, у володінні якої знаходяться зазначені в клопотанні документи з клопотанням про витребування необхідних документів, і лише у випадку відмови в доступі до них, звернутися до слідчого судді з клопотанням в порядку ст.160 КПК України, що не звільняє її від обов'язку довести обставини, з якими закон пов'язує тимчасовий доступ до речей і документів в порядку збирання доказів.
За таких обставин слідчий суддя вважає, що доступ до документів, про які йдеться в клопотанні прокурора, може бути здійснено шляхом їх витребування та отримання, як це зазначено в ч.2 ст.93 КПК України, а вирішення даного питання в порядку тимчасового доступу є передчасним, а відтак в задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст.110, 160-164 КПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити в задоволенні клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Кравченко А.М. про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів в кримінальному провадженні №4201716116000012 від 28 березня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.
Копії ухвали вручити прокурору та направити до Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя