
Справа № 817/2351/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд
в особі судді -Кучиної Н.Г.
при секретарі - Довбенко Г.В.
з участю представника позивача -Якубець К.М.
представника відповідача - Мозоль Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом Рівненського державного гуманітарного університету до Рівненської міської ради про визнання незаконною бездіяльності , -
В С Т А Н О В И В:
20 грудня 2016 року Рівненський державний гуманітарний університет звернувся з позовом до Рівненського окружного адміністративного суду до Рівненської міської ради про визнання незаконною бездіяльності.
12 травня 2017 року ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду справу на розгляд передано до Рівненського міського суду.
19 червня 2017 року ухвалою Рівненського міського суду вищевказаний позов залишено без руху.
03 липня 2017 року ухвалою Рівненського міського суду відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив суд визнати незаконною бездіяльність Рівненської міської ради, яка полягає у ненаданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 36500 м. кв. по вул. В'ячеслава Чорновола в м. Рівне у постійне користування Рівненському державному гуманітарному університету для будівництва спорткомплексу з готелем, санаторієм-профілакторієм, будинку - інтернату, фестивального поля та закладів громадського харчування.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити, з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням сесії Рівненської міської ради народних депутатів від 23.09.1992 року № 229 Рівненському державному інституту культури в м. Рівне по вул. 17 вересня відведено земельну ділянку площею 3,65 га із земель міста під будівництво спортивного комплексу.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.12.1998 року № 1973 Рівненський державний гуманітарний університет став правонаступником ліквідованого Рівненського державного інституту культури.
З оглянутого в судовому засіданні листа № 01-08/336 від 22.04.2015 року вбачається, що Рівненський державний гуманітарний університет з метою відведення земельної ділянки у власність звернувся до Рівненської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтованою площею 36500 м. кв. по вул. В'ячеслава Чорновола.
Стаття 12 ЗК України визначає повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, зокрема пункт:
а) передбачає розпорядження землями територіальних громад, а пункт
б) передбачає передачу земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Так, в силу ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
За ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 122 ЗК України встановлено, що міські ради передають земельні ділянки у користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, право власності на земельну ділянку із земель комунальної власності виникає лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування і тільки в межах, вказаних в цьому рішенні. Повноваження передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян на території м. Рівне є виключною компетенцією Рівненської міської ради і підставою для скасування рішень ради може слугувати лише порушення порядку передачі земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Згідно з ч. 15 зазначеної статті перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії.
Частинами 10-11 ст. 47 Закону передбачено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.
В судовому засіданні встановлено, що 23.12.2015 на засіданні постійної комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування розглянуто проект рішення Рівненської міської ради "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки на вул. В'ячеслава Чорновола" та рекомендовано відмовити в передачі такої ділянки в постійне користування з огляду на зауваження, а саме: пропонується відвести оспорювану ділянку в межах не завершеного будівництва після завершення такого будівництва.
Беручи до уваги рекомендації постійної комісії з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування, зауваження заступника міського голови Рівного, та заступника начальника Управління земельних відносин на сесії Рівненської міської ради 17.08.2017 Рівненською міською радою було розглянуто проект рішення Рівненської міської ради "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки на вул. В'ячеслава Чорновола" з відповідними зауваженнями. Як висновок - вищезазначений проект не набрав необхідної кількості голосів, а тому, відповідно до п.п 1 п. 28.1 ст. 28 Регламенту Рівненської міської ради 7 скликання проект рішення вважається відхиленим.
З проекту рішення Рівненської міської ради "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки на вул. В'ячеслава Чорновола" вбачається факт розгляду Рівненською міською радою проекту рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки на вул. В'ячеслава Чорновола" з відміткою про дату розгляду на сесії Рівнеради, та витяг з протоколу № 15/2 другого пленарного засідання 15 сесії від 17.08.2017 року.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке вважає найкращим.
Враховуючи обумовлене, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, на сьогоднішній день Рівненська міська рада виконала покладені на неї функції в частині розгляду на сесії Рівнеради проекту та прийняла рішення по даному питанню, тобто відсутня бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги не знайшли свої підтвердження в судовому засіданні, а тому слід у задоволенні адміністративного позову відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,19,77,241-246,255,295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Рівненського державного гуманітарного університету до Рівненської міської ради про визнання незаконною бездіяльності - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :