
Справа № 367/4924/17
Провадження №2-а/367/106/2018
РІШЕННЯ
Іменем України
05 березня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючого судді Пархоменко О.В.,
з участю секретаря Коваленко С.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Мілевської Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що він являється пенсіонером за віком та перебуває на обліку в УПФУ у м. Ірпені Київської області з 27 квітня 2000 року. Він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка обчислена за формулою, передбаченою для цього Закону без застосування показника середньої заробітної плати по Україні.
З 16 травня 2011 року за його заявою його було переведено на пенсію по інвалідності 2 групи Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС".
З 05 листопада 2015 року за його заявою його було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При переході на даний вид пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік ( 1 197,91 грн.), який враховувався при призначенні попередньої пенсії.
В зв"язку із цим в лютому 2017 року він звернувся до відповідача із заявою, у якій просив роз"яснити порядок призначення йому пенсії.
Відповідач своїм листом від 27.04.2017 року № 15/К-03 надав йому роз"яснення, що при призначенні йому пенсії по інвалідності було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1 197,91 грн., з посиланням на те, що для обчислення пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, яким пенсія призначена до 2008 року обчислюється із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1 197,91 грн.
При призначенні пенсії відповідачем було використано схему нарахування, яка застосовується у відповідності до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Вважає, що відповідачем неправомірно при призначенні пенсії по інвалідності було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік (1 197,91 грн.), що зменшує розмір пенсії та погіршує його становище.
Крім того, він після отримання пенсії продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов"язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується копією картки персоніфікованого обліку.
За таких обставин відповідач у своєму рішенні від 27.04.2017 року № 15/К-03 безпідставно дійшов висновку про застосування у цій справі частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" даний закон регулює відносини, що виникають між суб"єктами системи загальнообов"язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому закону. Статтею 9 даного закону передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов"язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв"язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугу років не входять до правового регулювання Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Згідно з ч.3 ст. 45 Закону № 1058 з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року №3668-УІ "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документах, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Так як він в 2015 році перейшов на інший вид пенсії йому необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в країні, з якої сплачено страхові внески,за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки.
В зв"язку із викладеними обставинами позивач просив визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області щодо незастосування ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року.
Ухвалою Ірпінського міського суду від 05.03.2018 року замінено відповідача- Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області на правонаступника Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Мілевська Т.Л. в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення та просила у позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача Мілевської Т.Л., вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 являється пенсіонером за віком та перебуває на обліку в УПФУ у м. Ірпені Київської області з 27 квітня 2000 року. Він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка обчислена за формулою, передбаченою для цього Закону без застосування показника середньої заробітної плати по Україні.
З 16 травня 2011 року за його заявою його було переведено на пенсію по інвалідності 2 групи Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС".
З 05 листопада 2015 року за його заявою його було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При переході на даний вид пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік ( 1 197,91 грн.), який враховувався при призначенні попередньої пенсії.
В зв'язку із цим в лютому 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив роз'яснити порядок призначення йому пенсії.
Відповідач своїм листом від 27.04.2017 року № 15/К-03 надав йому роз'яснення, що при призначенні йому пенсії по інвалідності було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1 197,91 грн., з посиланням на те, що для обчислення пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, яким пенсія призначена до 2008 року обчислюється із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1 197,91 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що позивач після отримання пенсії продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов"язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується копією картки персоніфікованого обліку.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
- пенсія за віком;
- пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
- пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший вид пенсій призначений цим же Законом.
Як зазначалось раніше, позивача 05.11.2015 року було переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Крім того, абз. 2 ч. З статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перебачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Однак із доказів, які надані суду не вбачається, що позивач просив призначити йому пенсію по інвалідності, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
За правилами частини другої статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає застосування до позивача ч 3 ст 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним, поскільки як уже зазначалось раніше з 05.11.2015 року позивача було переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012, 2013, 2014 роки.
Згідно правової позиції, щодо застосування частини третьої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладеній у постанові Верховного Суду України по справі від 31.03.2015 №21-612а14, зазначено,що відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити адміністративний позов, зобов»язати Ірпінське об»єднане Управління Пенсійного Фонду України Київської області врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року.
На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст. ст. 132, 139, 140, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області щодо незастосування ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки неправомірними.
Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року.
Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, з 5 листопада 2015 року.
Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи 15.03.2018 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О.В. Пархоменко