Рішення № 73710398, 19.04.2018, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
310/13/17
Номер документу
73710398
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/13/17

2/310/55/18

РІШЕННЯ

Іменем України

19 квітня 2018 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Черткової Н.І.,

за участю секретаря судового засідання - Димової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом військового прокурора Запорізького гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до ОСОБА_1, треті особи: Бердянська районна державна адміністрація, Головне Управління Держгеокадастру Запорізькій області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення її законному користувачу, -

ВСТАНОВИВ:

Військовий прокурор Запорізького гарнізону Південного регіону України звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1, треті особи: Бердянська районна державна адміністрація, Головне Управління Держгеокадастру Запорізькій області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення її законному користувачу, посилаючись на те, що головою Бердянської РДА протягом 2006- 2008 років прийнято низку рішень щодо розпорядження землями оборони у с. Луначарське, а саме: розпорядження голови Бердянської РДА від 12.09.2006 ркоу №543 «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою», розпорядження голови Бердянської РДА від 17.11.2006 № 707 «Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 12.09.06 № 543», яким попереднє розпорядження визнано таким, що втратило чинність; розпорядження голови Бердянської РДА від 31.01.2007 № 67 «Про визнання такими, що втратили чинність, розпоряджень голови райдержадміністрації», яким на виконання протесту Бердянського міжрайонного прокурора розпорядження № 707 від 17.11.2006 скасовано; розпорядження голови Бердянської РДА від 02.08.2007 року №532 «Про передачу у власність земельних ділянок», розпорядження голови Бердянської РДА від 16.05.2008 р. №345 «Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 року №532». На виконання даних розпоряджень голови Бердянської РДА протягом 2007 року 90та громадянам видано державні акти на право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням «для індивідуального дачного будівництва» по 0,10 га кожному. Відповідно до розпорядження голови Бердянської РДА від 02.08.2007 ркоу №532 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва із земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільської ради. Пунктом 2 вказаного розпорядження безоплатно передано у власніть громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,10 га вартістю 8080,80 грн. На виконання вказаного розпорядження голови Бердянської РДА ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №711109, який було зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, оренди землі за №010726500302. Рішенням господарського суду Запорізької області від 25.11.2014 року по справі № 908/3717/14 задоволено позов заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 543 від 12.09.2006р. «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою». Зазначене рішення набрало законної сили 03.04.2015 року та не скасовано. За результатами розгляду справи № 908/3717/14 господарський суд встановив, що розпорядження Бердянської РДА № 543 вщ 12.09.2006р. «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою» прийнято на підставі листа командира військової частини А1451 про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою військового містечка №9 № 867 від 28.07.2006р., листа ТОВ «Будресурси» та матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки. Однак Міністр оборони Украіни або, за його дорученням, начальник Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил Украши, відповідну згоду на припинення права користування спірною земельною ділянкою, і вилучення не надавав, жодної заяви про добровільну відмову від належного Міністерству оборони Украши права на вказану земельну ділянку не адресував. Оскільки рішення про відмову від права постійного користування спірною земельною ділянкою не приймалось, а тому будь-які правові підстави для розпорядження нею Бердянською районною державною адміністрацією відсутні. Рішенням господарського суду Запорізької облаеті від 21.12.2015 року по справі № 908/267/15-г визнано незаконними та скасовано розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 532 від 02.08.2007 р. «Про передачу у власність земелних ділянок» та № 345 від 16.05.2008 «Про внесения змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 № 532», а постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.04.2016 рішення суду першої інстанції залишено без змін. Так, судом встановлено, що земельна ділянка, на якій були розташовані будівлі та споруди військового містечка № 9 на момент їх відчуження перебувала у користуванні Міністерства оборони України і не була предметом договору купівлі - продажу від 03.02.2006 р. За договором купівлі- продажу нерухомого військового майна від 03.02.2006. до ТОВ «Будресурси» були передані у власність лише будівлі та споруди військового містечка № 9, а не земельна ділянка. У фактичне користування відповідача перейшло право користування не всією спірною земельною ділянкою (9 га), а лише під будівлями і спорудами. Право на земельну ділянку під будівлями і спорудами не переходило автоматично, а мало бути оформлено відповідно до вимог чинного законодавства. Бердянська районна державна адміністрація не є розпорядником земель, що перебувають у державній власності, оскільки таке розпорядження землями мало здійснюватися з дотриманням вимог ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу Українипісля вилучення земельної ділянки у попереднього користувача в порядку, передбаченому цим Кодексом. Оскільки право на земельну ділянку ТОВ «Будресурси» не було оформлено відповідно до вимог чинного законодавства з отриманням правовстановлюючих документів на земельну дшянку, тому ТОВ «Будресурси» також не могло розпоряджатись землею, на якій знаходяться придбані ним будівлі та споруди. Крім того, відповідно до п. 42 наказу Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997р. "Про затвердження Положения про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основних правил користування наданими землями", землі, які виділені в користування Міністерству оборони України, забороняється займати для будівництва індивідуальних і кооперативних житлових будинків, гаражів, інших господарських будівель, а також під дачі та садово-городні ділянки. Таким чином, ОСОБА_1 отримав у право власності земельну ділянку військової частини А1451 з порушенням вимог ст. 77 Земельного кодексу України, зідно якої землі оборони, це землі надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та установ Збройних Сил України інших військових формувань утворених відповідно до законодавства України. Просили визнари недійсним державний акт серії ЯГ №711109 на право власності на земельну ділянку площею 0,10 га вартістю 8080,80 грн., що розташована на території Луначарської сільської ради Бердянського району Запорізької області, який виданий ОСОБА_1, зобов"язати відповідача повернути земельну ділянку площею 0,10, кадастровий номе 2320683000:02:007:0128, яка розташована на території Луначарської сільської ради Бердянського району Запорізької області, законному землекористувачу квартирно- експлуатаційному відділу м. Запоріжжя, судові витрати стягнути з відповідача на користь військової прокуратури.

Військовий прокурор до судового засідання не з»явився, надав судові заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, не заперечував проти розгляду справи в заочному порядку. Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з»явився, про час, дату та місце розгляду справи, сповіщений належним чином, в судове засідання не з»явився. Представник Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя Міністрества оборони України в судове засідання не з»явився, надав судові заяву про розгляд справи за відсутності представника КЕВ м. Запоріжжя. Відповідач – ОСОБА_1 в судове засідання не з»явився, надав судові заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позовних вимог. Представники третіх осіб- Бердянської районної державної адміністрації, Головного Управління Держгеокадастру Запорізькій області у судове засідання не з»явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

За ст.ст. 13 та 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Ст.ст. 2, 19 Закону України «Про охорону земель» визначено, що об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до положень ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад і передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частинами першою та другою ст. 116 Земельного кодексу України, визначено, що громадяни і юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, садівництва та ін., у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування.

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються в порядку, встановленому статтею 151 Земельного кодексу України.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом (частина перша ст. 126 Земельного кодексу України, в редакції, яка була чинною на момент виникнення правовідносин).

Згідно із частиною третьою ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Таким чином, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.

За змістом ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 2 Земельного кодексу України (1990 року, в редакції чинній на момент виникнення правовідносин, які є предметом розгляду в даній справі), закріплено, що відповідно до цільового призначення всі землі України поділяються на види. Одним із яких є землі оборони.

Згідно ст. 70 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року), землями для потреб оборони визнаються землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань та внутрішніх військ. Порядок надання земель для потреб оборони визначається законодавством України.

Такі ж приписи містяться і у Земельному кодексі України 2001 року, зокрема, у статтях 19 і 77, а також у Законі України «Про збройні сили України» та в Законі України «Про оборону України».

Судом встановлено, що розпорядженням Ради Міністрів УРСР № 204-0029 від 19.02.1962 р. Мелітопольській квартирно-експлуатаційній частині Мелітопольського району (Мелітопольська КЕЧ) було вадано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 20га, розташовану у с.Луначарське Бердянського району Запорізької області для будівництва військового містечка № 9.

На виконання зазначеного розпорядження Мелітопольській КЕЧ у 1978 році видано державний акт на право користування землею серії "Б" № 012141, відповідно до якого за землекористувачем (Мелітопольською КЕЧ) закріплено в безстрокове і безплатне користування 20 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для будівництва військового містечка № 9.

У травні 1995 року відповідно до рішення Луначарської сільської ради народних депутатів № 84 від 27.10.1994 р. із раніше відведеної Мелітопольській КЕЧ земельної ділянки площею 20 га Бердянському заводу "Южгідромаш" відведено у постійне користування земельну ділянку площею 7,6 га для організації садового товариства "Гідравлік", в результаті чого у постійному користуванні військової організації залишилась земельна ділянка військового містечка № 9 площею 12,4 га.

Наказом командувача військами ордена Червоного прапора Південного оперативного командування "Про організацію реформування та ліквідації Мелітопольської квартирно-експлуатаційної частини (району) Південного оперативного командування" від 27.01.2003 № 55 Мелітопольську квартирно-експлуатаційну частину (району) Південного оперативного командування розформовано, правонаступником визнано Запорізьку квартирно-експлуатаційну частину (району) Південного оперативного командування, у зв'язку з чим останньою прийнято на облік земельну ділянку військового містечка № 9 площею 12,4 га.

На виконання вимог Директиви Міністра оборони України від 30.03.2003 № Д-115/1/03 «Про проведення організаційних заходів у Збройних Силах України» відповідно до наказу начальника КЕЧ Запорізького району № 46 від 06.05.2003, Квартирно-експлуатаційну частину Запорізького району переформовано в КЕВ м. Запоріжжя з 06.05.2003р.

Поряд з тим, 03.02.2006 р. між дочірнім підприємством Державної компанії «Укрспецекспорт» - Державним підприємством «Укроборонсервіс», з одного боку (продавець), та товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія Будресурси», з іншого боку (покупець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого військового майна: будівель і споруд військового містечка № 9.

У зв'язку зі зміною власника зазначених об'єктів нерухомості 17.07.2006р. ТОВ «Будресурси» звернулося до голови Бердянської районної державної адміністрації (далі - Бердянська РДА) з листом № 17/07 щодо відведення земельної ділянки колишнього військового містечка № 9 під індивідуальне дачне будівництво співробітникам товариства та членам їх сімей.

Головою Бердянської РДА протягом 2006-2008 років прийнято низку рішень щодо розпорядження землями оборони у с. Луначарське (за межами населеного пункту), а саме:

1)розпорядження голови Бердянської РДА від 12.09.2006 № 543 «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою», яким: передано в землі запасу оборонного призначення земельну ділянку площею 9,88 га, розташовану за адресою: с. Луначарське, вул. Морська, 45; погоджено матеріали місця розташування земельної ділянки для передачі громадянам для індивідуального дачного будівництва площею 9,0 га за рахунок вищезазначених земель; надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 9,0 га для передачі їм у власність під дачне будівництво у межах норм безоплатної приватизації за рахунок земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільської ради;

2) розпорядження голови Бердянської РДА від 17.11.2006 № 707 «Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 12.09.06 № 543», яким попереднє розпорядження визнано таким, що втратило чинність;

3) розпорядження голови Бердянської РДА від 31.01.2007 № 67 «Про визнання такими, що втратили чинність, розпоряджень голови райдержадміністрації», яким на виконання протесту Бердянського міжрайонного прокурора розпорядження № 707 від 17.11.2006 скасовано;

4) у зв'язку з вилученням земельної ділянки загальною площею 9,88 га, на яких буларозташована військова частина А1451 видано розпорядження голови Бердянської РДА від 02.08.2007 № 532 «Про передачу у власність земельних ділянок», яким: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва із земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільської ради; передано у власність 90-та громадянам наведені земельні ділянки по ОД га кожному та зобов'язано оформити державні акти на право власності на земельні ділянки;

5) розпорядження голови Бердянської РДА від 16.05.2008 № 345 «Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 № 532», яким до вказаного у назві розпорядження внесено наступні зміни: доповнено пунктом 1.1., відповідно до якого земельну ділянку загальною площею 9,0 га переведено із земель оборони до земель рекреаційного призначення; змінено редакцію пункту 2 щодо передачі у власність громадянам земельних ділянок загальною площею 9,0 га за рахунок земель державної власності рекреаційного призначення, що перебувають у запасі.

Так, відповідно до розпорядження голови Бердянської РДА від 02.08.2007 року № 532 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва із земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільської ради.

Пунктом 2 вказаного розпорядження безоплатно передано у власність громадянам земельні ділянки загальною площею 9,00 га, в т.ч. забудовані землі 9,00 га для індивідуального дачного будівництва, у тому числі й громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,10 га, вартістю 8 080, 80 грн.

На виконання вказаного розпорядження голови Бердянської РДА ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ№ 711109, який було зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010726500302.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 25.11.2014 року по справі № 908/3717/14 задоволено позов заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 543 від 12.09.2006 «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою». Зазначене рішення набрало законної сили 03.04.2015 року та не скасовано.

За результатами розгляду справи № 908/3717/14 господарський суд встановив, що розпорядження Бердянської РДА № 543 від 12.09.2006 «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою» прийнято на підставі листа командира військової частини А1451 про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою військового містечка № 9 № 867 від 28.07.2006, листа ТОВ «Будресурси» та матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки. Однак Міністр оборони України або, за його дорученням, начальник Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України, відповідну згоду на припинення права користування спірною земельною ділянкою, її вилучення не надавав, жодної заяви про добровільну відмову від належного Міністерству оборони України права на вказану земельну ділянку не адресував. Оскільки рішення про відмову від права постійного користування спірною земельною ділянкою не приймалось, а тому будь-які правові підстави для розпорядження нею Бердянською районною державною адміністрацією відсутні.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.12.2015 року по справі № 908/267/15-г визнано незаконними та скасовано розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 532 від 02.08.2007 «Про передачу у власність земельних ділянок» та № 345 від 16.05.2008 «Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 Л» 532», а постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.04.2016 рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Таким чином судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку загальною площею 0,10 га на підставі незаконного розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №532 від 02.08.2007 року, яке скасовано в судовому порядку. А відтак, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №711109, виданий ОСОБА_1 є недійсним.

Викладене дає підстави зробити висновок, що земельна ділянка, яка була передана відповідачу на підставі незаконного державного акта на право власності на земельну ділянку підлягає поверненню квартирно-експлуатаційному відділу м. Запоріжжя.

Заперечення відповідача ОСОБА_1, що спірна земельна ділянка рішенням Луначарської сільської ради № 76 від 21.09.1995 року була вилучена із користування в/ч – 1451 і передано в користування садовому товариству « Маяк», саме на цій землі знаходиться земельна ділянка, (кадастровий номер 2320683000:02:007:0128), державний акт ЯГ № 711109, яка належить йому на праві власності, суд не прийняв до уваги, оскільки ці твердження відповідача не підтверджені письмовими доказами і спростовуються обгрунтованими доводами позивача.

Господарським судом Запорізької області під час розгляду справ № 908/3717/14 та № 908/267/15-г встановлено, що розпорядженням Ради Міністрів УРСР № 204-0029 від 19.02.1962 Мелітопольській квартирно-експлуатаційній частині Мелітопольського району (Мелітопольська КЕЧ) було надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 20 га, розташовану у с. Луначарське. Бердянського району. Запорізької області.

Реалізуючи зазначене розпорядження. Мелітопольській КЕЧ у 1978 році видано державний акт на право користування землею серії «Б» № 012141, а в 1979 році складено акт про встановлення меж зазначеної земельної ділянки в натурі на місцевості, який закріплював окреслені уповноваженими представниками місцевих органів виконавчої влади в присутності землекористувача межі військового містечка №9.

У травні 1995 року із раніше відведеної Мелітопольській КЕЧ земельної ділянки площею 20 га відповідно до рішення Луначарської сільської ради народних депутатів №84 від 27.10.1994 Бердянському заводу «Южгідромаш» відведено у постійне користування земельну ділянку площею 7,6 га для організації садового товариства «Гідравлік».

Таким чином, у постійному користуванні військової організації залишилась земельна ділянка військового містечка № 9 площею 12,4 га.

Згодом до Бердянської РДА надійшов лист №867 від 28.07.2006 р. військової частини A1451,яка на той час дислокувалась на фондах військового містечка № 9, відповідно до якого командир цієї військової частини не заперечує проти передачі земель запасу території військового містечка №9.

Розглянувши звернення TOB «БК «Будресурси» та лист №867 від 28.07.2006 військової частини А1451, голова Бердянської РДА 12.09.2006 прийняв розпорядження № 543 «Про передачу земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою» яким:

- передано в землі запасу оборонного призначення земельну ділянку площею 9.88 га. розташовану за адресою: с. Луначарське. вул. Морська. 45;

- погоджено матеріали місця розташування земельної ділянки для передачі громадянам для індивідуального дачного будівництва площею 9.0 га за рахунок вищезазначених земель;

- надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 9.0 га для передачі їм у власність під дачне будівництво у межах норм безоплатної приватизації за рахунок земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільради.

В 2006 році ПП «Азовгеопроект» були розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільської ради Бердянського району.

02.08.2007 року у зв'язку з вилученням земельної ділянки загальною площею 9,88 га. на яких була розташована військова частина А1451, видано розпорядження голови Бердянської РДА № 532 «Про передачу у власність земельних ділянок, яким:

- затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для індивідуального дачного будівництва із земель оборонного призначення, що перебувають у запасі на території Луначарської сільради;

- передано у власність 90-та громадянам наведені земельні ділянки по 0,1 га кожному та зобов'язано оформити державні акти на право власності на земельні ділянки;

- 16.05.2008р. головою Бердянської РДА від 16.05.2008 р. видано розпорядження №345 «Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 р. № 532», яким до вказаного розпорядження внесено наступні зміни;

- доповнено пунктом 1.1. відповідно до якого земельну ділянку загальною площею 9.0 га переведено із земель оборони до земель рекреаційного призначення;

- змінено редакцію пункту 2 щодо передачі у власність громадянам земельних ділянок загальною площею 9,0 га за рахунок земель державної власності рекреаційного призначення, що перебувають у запасі.

На виконання вищевказаних розпоряджень голови Бердянської РДА протягом 2007 року 90-там громадянам видано державні акти на право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням «для індивідуального дачного будівництва» по 0,1 га кожному.

Так, листом від 07.10.2013 р. за вих. № НОМЕР_1 м. Запоріжжя повідомило прокуратуру, що під час проведення звірок з Держземагентством Запорізької області у 2013 році були виявлені розбіжності по земельній ділянці в/м № 9 (с. Луначарське). а саме, за даними Держземагеитства за КЕВ м. Запоріжжя рахувалось лише 2.52 га (20га-7,6га-9,88га=2,52 га) площі земельної ділянки, що підтверджує той факт, що із числа земель оборони в/м № 9 (с. Луначарське) не могло бути вилучено 2.3 га земель рішенням Луначарської сільської ради № 76 від 21.09.1995 (копія листа була долучена до матеріалів судових справ № 908/3717/14 та № 908/267/15-г та досліджувалось судом під час судового розгляду) (копію додаю).

Крім цього, на вимогу прокуратури Управління Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області повідомило, що в управлінні відсутня інформація щодо актів інших державних органів та органів місцевого самоврядування щодо земельної ділянки загальною площею 9,88 га в цілому так і усіх земельних ділянок, що входять в її межі (лист від 08.05.2014 за вих. № 1725/01-23, копія додається).

Крім того, під час судового розгляду справи № 908/267/15-г на виконання ухвали господарського суду Запорізької області від 10.09.2015 р. Управління Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області надало список осіб, які початково отримали у власність земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва за рахунок земель оборонного призначення на підставі розпорядження голови Бердянської РДА № 532 від 02.08.2007 р., а також список осіб, які мають речові права на земельні ділянки, передані у власність на підставі того ж розпорядження та згідно договорів купівлі-продажу станом на 2015 рік, відповідно до яких із 90 громадян, які безоплатно отримали у власність земельні ділянки загальною площею 9,00 га, в т.ч. забудовані землі 9,00 га для індивідуального дачного будівництва. ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 2320683000:02:007:0128 площею 0,10 га (лист від 18.09.2015 за вих. № 28-0.4-1458/2-15, копія додається).

Таким чином, відповідач отримав у власність земельну ділянку з кадастровим номером 2320683000:02:007:0128 площею 0,10 га з числа 9.88 га в/м № 9, які незаконно були виведені з власності держави та з постійного користування Міністерства оборони України.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 2756 грн. (платіжне доручення 1107 від 22.12.2016р.).

На підставі ст. ст. 77,149,152ЗК України, ст. ст. 328, 393, 388 ЦК України та керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов військового прокурора Запорізького гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до ОСОБА_1, треті особи: Бердянська районна державна адміністрація, Головне Управління Держгеокадастру Запорізькій області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та повернення її законному користувачу, задовольнити повністю.

Визнати недійсним державний акт серії ЯГ № 711109 на право власності на земельну ділянку площею 0,10 га, вартістю 8080,80 грн., що розташована на території Луначарської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виданий ОСОБА_1.

Повернути від ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_2 земельну ділянку, площею 0,10 га (кадастровий номер 2320683000:02:007:0128), що розташована на території Луначарської сільської ради Бердянського району Запорізької області, законному землекористувачу – квартирно – експлуатаційному відділу м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 07809992).

Стягнути з від ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_2 на користь військової прокуратури Південного регіону України (код 38296363, банк отримувача Держказначейська служба України, м. Київ, код банку 820172, рахунок № 35216073082762) судовий збір у розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п’ятдесят шість гривень), 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 ЦПК України рішення суду, що набрало законної сили, є обов’язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу. Якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред’явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення суду виготовлено 02 травня 2018 року.

Суддя: