Постанова № 73709952, 02.04.2018, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
280/1260/17
Номер документу
73709952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/1260/17

Провадження № 2-а/280/9/18

РІШЕННЯ

Іменем України

02 квітня 2018 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд в Житомирській області в складі:

головуючого-судді: Пасічного Т.З.,

при секретарі Сьомак Л.І.

за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянуши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Коростишів справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в якому зазначає, що він з 13.05.2009 року перебуває на обліку в Коростишівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». 22.08.2017 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсію з заробітної плати судді розміром 22 400 грн. з 01.01.2017 року на підставі довідки встановленого зразка № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області. Однак відповідачем було відмовлено в здійсненні перерахунку. Позивач просить визнати протиправними дії Коростишівського об'єднаного УПФ України в Житомирській області щодо відмови йому в перерахуванні пенсії на підставі довідки встановленого зразка № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визнати за позивачем право на перерахунок та отримання пенсії на підставі вказаної довідки, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до довідки, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» розміром 80% від заробітної плати виходячи з розміру 22 400 грн. та з доплатами, встановленими чинним законодавством (підвищення інваліду війну, додаткова пенсія інваліду 3-ї групи, як ліквідатору аварії на ЧАЕС, цільова грошова допомога інвалідам війни тощо) з 01.09.2017 року.

Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав викладених у запереченнях, та просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

В письмових заперечення зазначила, що відповідно до ст..37-1 ЗУ « Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень уряду. Оскільки підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень уряду за періоди після 01.02.2008 року не проводилось, тому підстав перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2013 року не вбачається. Крім того відповідач вказує на те, що ст.18 ЗУ « Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок. Отже, зазначеною статтею Закону передбаченого проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання лише суддям Конституційного Суду України. Оскільки позивач не відноситься до зазначеної категорії осіб, то підстав для перерахунку пенсії немає. Тому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю.

Суд, вивчивши матеріали справи, заяви позивача, заслухавши думку представника відповідача, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на дату призначення пенсії позивачці) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на дату призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.

Положеннями пункту 4 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких випат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

В постанові Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9 зазначено, що відповідно до ст.8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Відповідно до п.1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обов'язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

У Законі України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї; з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створення передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У ст. 13 Конвенції вказано, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Право на отримання соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про державну службу», зберігається і здійснюється в чинному Законі України «Про державну службу».

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Разом з тим, суд враховує, що статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме норми законодавства, які були чинні на момент їх виникнення.

Таким чином, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено його право на отримання пенсії у розмірі 80 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд вважає, що зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 22.08.2017 року.

Разом з тим, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону України "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії державного службовця, оскільки ст. 22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих їй соціальних гарантій.

За таких обставин суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, а відповідач безпідставно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії, тому такі дії відповідача слід визнати протиправними.

Для захисту законних прав та інтересів позивача, слід зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) в розмірі 80 % від суми заробітної плати, відповідно до довідки встановленого зразка № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

При прийнятті рішення суд також враховує, що згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (ч. 3 ст. 6 КАС України).

Частиною 2 статті 6 КАС України також передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" (пункт 1) України визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

Згідно ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами 1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись с ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, юридична адреса:м.Коростишів, вул.Гагаріна 2, щодо відмови ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, щодо відмови в перерахуванні пенсії на підставі довідки встановленого зразка за № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, право на перерахунок та отримання пенсії на підставі довідки встановленого зразка за № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, юридична адреса:м.Коростишів, вул.Гагаріна 2, провести перерахунок та виплату пенсії відповідно довідки встановленого зразка за № 1567/17 від 18.08.2017 року про складові заробітної плати виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Житомирській області, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80% від заробітної плати, виходячи з розміру 22 400 грн. та з доплатами, встановленими чинним законодавством з 01.09.2017 року.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення виготовлено 12 квітня 2018 року.

Суддя Т.З.Пасічний