
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/20588/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді – Запорожана Д.В.,
судді – Танасогло Т.М.,
судді – Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду м.Одеси від 16 січня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області про перерахунок пенсії з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 19363,76 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 19380,21 грн., премії у розмірі - 15514,0 грн., грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки у розмірі - 9946,71 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі - 74600,30 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 904,78 грн.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної бездіяльності.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 16 січня 2018 року позов задоволено частково.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вищенаведене рішення в частині невключення одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби до складу грошового забезпечення, як таке, що прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. В іншій частині рішення Приморського районного суду м. Одеси від 16 січня 2018 року – залишити без змін.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його часткового задоволення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України та з квітня 2011 року знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію виходячи з основного розміру пенсії 80 відсотків грошового забезпечення.
9 жовтня 2017 року позивач, звернувся з вимогою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії, з включенням до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія відповідних сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, премії, індексації грошового забезпечення, подавши додаткові документи.
Повідомленням від 23 жовтня 2017 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви виходячи з того, що призначення пенсії відбулось на підставі відповідної довідки про додаткові види грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії не може бути проведений на підставі інших документів.
З наданої позивачем архівної довідки вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням він фактично отримав у складі грошового забезпечення, грошову допомогу для оздоровлення у загальному розмірі - 19363,76 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 19380,21 грн., премію у розмірі - 15514,0 грн., грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної основної відпустки у розмірі 9946,71 грн., одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі - 74600,30 грн., індексацію грошового забезпечення у загальному розмірі - 904,78 грн.
Однак, з довідки про додаткові види грошового забезпечення від лютого 2011 року № 305/135 вбачається, що такі виплати не були включенні до складу грошового забезпечення з якого обчислювалась пенсія.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно ч.1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011-XII).
За ст. 1-2 Закону № 2011-XII у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), одноразових додаткових видів грошового забезпечення, й упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів (щомісячних та одноразових) грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (додаток № 25 до постанови № 1294).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені п. 5, 6 постанови № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі Інструкція).
Так, відповідно до п.п. 30.1, 30.3 п. 30 розділу ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Положенням п.п. 31.1-31.4 п. 31 розділу ХХХI Інструкції встановлюється право преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.
Згідно п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХIII Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Норма п. 37.9 розділу XXXVII Інструкції встановлює право військовослужбовців звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які щорічну основну відпустку за поточний рік не використали або використали частково, у разі, якщо їм не надавалася відпустка з подальшим виключенням зі списків особового складу, на виплату грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки.
Отже, зазначені види виплат є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
З огляду на зазначені норми матеріального права слід вважати, що грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таким чином, суд вважає дії відповідача щодо не підвищення раніше призначеної пенсії позивачу та не виплату йому зміненого розміру пенсії в тому числі й за минулий час, але не більш як за 12 місяців протиправними.
Суд констатує, що відповідно до ч.2 ст. 51, ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії має проводитись з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи, що з заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 09 жовтня 2017 року, надавши відповідачу додаткові документи у вигляді відповідної архівної довідки щодо нарахованих додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, то позовні вимоги підлягають задоволенню.
За викладених обставин немає підстав вважати, що позивач звернувся до адміністративного суду з пропуском шестимісячного строку, так як обставини для перерахунку раніше призначеної пенсії настали після надання позивачем 09 жовтня 2017 року додаткових документів, який звернувся до суду 02 листопада 2017 року. При цьому виплату зміненого розміру пенсії позивач просить, з урахуванням положень ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснити за минулий час, але не більш як за 12 місяців, тобто з 01 листопада 2016 року у звязку з набуттям ним права на перерахунок пенсії з 01 листопада 2017 року.
Таким чином, позивач має право на подальше підвищення пенсії з 01 листопада 2017 року, та на виплату йому зміненого розміру пенсії, з урахуванням донарахованих сум пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців, тобто, з 01 листопада 2016 року, виходячи з основного розміру пенсії 80 відсотків грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 19363,76 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 19380,21 грн., премії у розмірі - 15514,0 грн., грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки у розмірі 9946,71 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 904,78 грн.
Суд погоджується з доводами позивача щодо обов’язку відповідача провести підвищення раніше призначеної йому пенсії та на виплату зміненого розміру пенсії виходячи з розмірів грошового забезпечення зазначених у додатковому документі поданому позивачем.
Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Виходячи з положень п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії після подачі пенсіонерами органам, що призначають пенсії, заяви про перерахунок пенсії та додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії, а не на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що може видаватись Одеським обласним військовим комісаріатом у разі введення нових видів грошового забезпечення.
Оскільки перерахунку пенсії передує подання пенсіонером додаткових документів з відповідною заявою, які дають право на подальше підвищення пенсії, а позивачем подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії разом з додатковими документами, що дають право на підвищення до пенсії, у відповідача відсутні правові підстави для відмови у перерахунку пенсії.
Доводи відповідача, що перерахунок пенсії може проводитись тільки на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби не заслуговують на увагу з огляду на те, що додатковими документами для перерахунку пенсії в розумінні норм ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.23 Порядку № 3-1 можуть бути будь-які документи, які містять інформацію про всі додаткові види грошового забезпечення отриманні позивачем.
Таким чином, слід зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти рішення щодо подальшого підвищення пенсії, шляхом здійснення, виходячи з основного розміру пенсії 80 відсотків грошового забезпечення, її перерахунку та виплати її після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 19363,76 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 19380,21 грн., премії у розмірі - 15514,0 грн., грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки у розмірі 9946,71 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 904,78 грн., з виплатою різниці між розмірами перерахованої та призначеної пенсії за період з 01 листопада 2016 року по день проведення перерахунку.
В частині стосовно одноразової грошової допомоги отриманої позивачем при звільненні суд зазначає наступне.
За змістом частини третьої статті 43 Закону України № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні.
Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та статтею 9 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Отже колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткову обґрунтованості даного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, –
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 16 січня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та відповідно до ст. 328 КАС України, касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий /ОСОБА_2/
Судді /ОСОБА_3 /
/ОСОБА_4/