Постанова № 73704831, 26.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
376/2923/17
Номер документу
73704831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/2923/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клочко Володимир Миколайович

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Безименної Н.В., Бабенка К.А.,

за участю секретаря Видмеденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Сквирського районного суду Київської області від 09.01.2018, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в період з 01.05.1986 року по 10.05.1986 року, зобов'язання Сквирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно довідки від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в період з 01.05.1986 року по 10.05.1986 року в сумі 1201,14 крб., відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012 року.

Постановою Сквирського районного суду Київської області від 09.01.2018 позов задоволено.

Визнано неправомірною відмову Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 05.12.2002 року № 444 про заробітну плату в зоні відчуження.

Зобов'язано Сквирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 1201,14 руб., відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову в повному обсязі.

В судове засідання з'явився представник позивача та адвокат позивача, просили залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, відзив на апеляційну скаргу, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Суд першої інстанції дійшов до висновку про задоволення позову, виходячи з того, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 05.12.2002 року № 444 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 1201,14 руб., відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком не в повній мірі виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, позивач є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК №181645.

28.12.2002 року одержав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії серія НОМЕР_1

Факт перебування позивача з 28.04.1986 року по 10.05.1986 року у відрядженні в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області, підтверджено рішенням Сквирського районного суду Київської області від 05.08.2002 року, тривалість його робочого часу щоденно становила 16 годин.

Позивач перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та одержує пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.

На підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 05.08.2002 року та первинних документів, підприємством ВАТ «Сквира-Авто» позивачу було видано довідку від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.05.1986 року по 10.05.1986 року позивачу було нараховано загалом 1201,14 крб.

01.11.2017 року позивач звернувся до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області з відповідною заявою про призначення (перерахунок) та виплату йому пенсії згідно довідки від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.05.1986 року по 10.05.1986 року в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області від 20.11.2017 року 78/Щ-01 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на невідповідність її вимогам законодавства та наявність інших документів щодо розміру заробітку позивача під час перебування в зоні ЧАЕС.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п.4 п.3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі первинних документів, серед яких рішення Сквирського районного суду Київської області від 05.08.2002 року, підприємством ВАТ «Сквира-Авто» позивачу було видано довідку від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.05.1986 року по 10.05.1986 року. Позивачу було нараховано загалом 1201,14 крб.

Однак, відповідач відмовився приймати до розгляду вказану довідку. При цьому, дана довідка не була визнана судом незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі.

При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області у перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки підприємством ВАТ «Сквира-Авто» позивачу було видано довідку від 05.12.2002 року №444 про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження є необґрунтованою та протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 05.08.2002 року, де було підтверджено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, нарахування заробітної плати.

Разом з тим, судова колегія вважає, що суд першої інстанції, правильно вирішивши справу, помилково застосував норми процесуального права, задовольнивши вимоги позивача з 01.01.2012 року.

З досліджених судовою колегією матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою 01.11.2017 року та надала при цьому довідку від 05.12.2002 року №444.

Відповідно до ч. ч. 1 - 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню з моменту звернення позивача до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області з відповідною заявою.

Таким чином, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню шляхом заміни дати, з якої Сквирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області зобов'язано здійснити перерахунок і виплату пенсії позивача: замість «з 01.01.2012 року» слід вказати «з 01.11.2017 року».

Враховуючи зазначені обставини та наведені правові норми у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні судового рішення в частині щодо позовних вимог за період з 01.01.2012 по 01.11.2017 року задоволенню не підлягає з підстав відсутності порушеного права позивача у цей період. В іншій частині позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Доводи апеляційної скарги, частково спростовують висновки суду першої інстанції та є підставою для її скасування в частині, у зв'язку з порушенням норм матеріального права, що призвело до частково неправильного вирішення

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 № 7 колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Сквирського районного суду Київської області від 09.01.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Постанову Сквирського районного суду Київської області від 09.01.2018 - скасувати та постановити нову, якою позов ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнти неправомірною відмову Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 05.12.2002 року № 444 про заробітну плату в зоні відчуження.

Зобов'язати Сквирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 05.12.2002 року №444 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 1201,14 руб., відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.11.2017 року.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Н.В. Безименна

К.А. Бабенко

Повний текст постанови виготовлено 26.04.2018