Постанова № 73704606, 01.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.05.2018
Номер справи
810/2130/18
Номер документу
73704606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/2130/18 Суддя (судді) першої інстанції:

Панченко Н.Д.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 травня 2018 року 22 години 30 хвилин м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Беспалова О.О.

суддів: Губської О.А., Парінова А.Б.

за участю секретаря: Присяжної Д.В.

представника позивача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2018 року (місце ухвалення: місто Київ, дата складання повного тексту 29.04.2018 року о 02:25 год.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4, звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області з допуску працівників правоохоронних органів на засідання комісії 27.04.2018 року; зобов'язання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області утриматись від допуску на засідання комісії працівників правоохоронних органів без наявності передбачених для цього законом підстав та з порушенням встановленого законом порядку їх допуску.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 29 квітня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, осіб, що з'явилися, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 05.03.2018 року № 5 було призначено проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 в селищі Коцюбинське Київської області.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 29.03.2018 року № 7, ОСОБА_4 було зареєстровано кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 26 Коцюбинської селищної ради.

27 квітня 2018 року Коцюбинською селищною виборчою комісією на своєму засіданні було передано дільничній виборчій комісії виборчі бюлетені для голосування.

Того ж дня, довіреною особою кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради ОСОБА_4 було складено акт про те, що у приміщенні, де відбувалося засідання комісії були присутні два працівники поліції та два представники Національної гвардії України, проте рішення щодо допуску зазначених осіб на засідання комісія не приймала, тому підстав для їх участі у засіданні комісії не було.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост встановлено ЗУ «Про місцеві вбори» № 595-VIII від 14.07.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 зазначеного Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною 3 ст. 20 цього Закону встановлено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно положень ст. 75 ЗУ «Про місцеві вибори», сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах, не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Про передачу відповідним територіальним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються:

1) назва місцевих виборів;

2) позначення та/або номер виборчого округу;

3) кількість переданих виборчих бюлетенів;

4) прізвища та підписи членів територіальної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.

Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка отримує виборчі бюлетені, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.

Витяг із протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої дільниці, надається разом із виборчими бюлетенями представникам кожної дільничної виборчої комісії, які отримали виборчі бюлетені, за підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та трьох членів відповідної дільничної виборчої комісії, засвідчений печаткою територіальної виборчої комісії.

Члени територіальної, дільничної виборчої комісії забезпечують збереження виборчих бюлетенів під час їх транспортування до приміщення відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії у супроводі поліцейських, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України, на яких покладається обов'язок їх охорони.

Приймання виборчих бюлетенів територіальною, дільничною виборчою комісією відбувається на засіданні відповідної виборчої комісії невідкладно після прибуття членів виборчої комісії, які отримали бюлетені.

Територіальна, дільнична виборча комісія забезпечує збереження та охорону отриманих виборчих бюлетенів. Виборчі бюлетені зберігаються у приміщенні виборчої комісії в закритому сейфі (металевій шафі), який (яка) опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні комісії та печатки комісії. Сейф (металева шафа чи окрема кімната) постійно (до передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям або до дня голосування) перебуває під охороною поліцейських, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України.

Отже, виходячи з аналізу вищевказаних правових норм, територіальна виборча комісія зобов'язана здійснювати передавання виборчих бюлетенів на засіданні комісії з обов'язковим супроводом поліцейських.

Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2018 року Коцюбинська селищна виборча комісія звернулась до начальника Ірпінського відділу поліції ГУ НП в Київській області з листом щодо надання супроводу правоохоронним органам для отримання виборчих бюлетенів з подальшим забезпеченням охорони на виборчій дільниці.

27 квітня 2018 року, на засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії, у супроводі працівників правоохоронних органів, було передано виборчі бюлетені дільничній виборчій комісії.

Згідно до ч. 1 ст. 73 ЗУ «Про місцеві вибори», органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи в межах своїх повноважень зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень, у тому числі щодо забезпечення охорони виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації.

Органи Національної поліції зобов'язані за зверненням територіальної виборчої комісії забезпечити цілодобову охорону приміщення відповідної виборчої комісії, а також, у разі необхідності за зверненням Центральної виборчої комісії, - органів ведення Державного реєстру виборців.

За таких обставин, працівники поліції перебуваючи у приміщенні під час здійснення передавання виборчих бюлетенів, участі у засіданні комісії не приймали, а здійснювали обов'язок щодо супроводу та охорони виборчих бюлетенів, тому, будь-якого рішення щодо їх допуску до участі у засіданні комісії, Коцюбинська селищна виборча комісія не повинна була приймати.

Таким чином, передачу виборчих бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 26, було здійснено у відповідності до ЗУ «Про місцеві вибори» за правомірної присутності працівників правоохоронних органів.

За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно з'ясовано обставини в адміністративній справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального при дотриманні норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглянувши доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 271, 272, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.О. Беспалов

Суддя О.А. Губська

Суддя А.Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 01.05.2018 року)