
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/451/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Чернігівської області про зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1П.) звернулась до суду з адміністративним позовом до Прокуратури Чернігівської області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.03.2018, просить суд зобов’язати Прокуратуру Чернігівської області надати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працюючого нині працівника прокуратури за посадою, рівнозначною (аналогічною) посаді помічника прокурора прокуратури м. Чернігова, що відповідає посаді прокурора Чернігівської місцевої прокуратури, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а саме: розмір посадового окладу; класний чин; надбавки за вислугу років; надбавки за виконання особливо важливої роботи; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; щомісячної премії.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідачем листом від 18.10.2017 № 18-369 вих.17 протиправно відмовлено ОСОБА_1 у наданні довідки про її зарплату для перерахунку пенсії, у зв’язку з відсутністю у прокурорів права на перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру». Таким чином, на думку позивача, наявні усі підстави для зобов’язання Прокуратури Чернігівської області надати ОСОБА_1 довідку про розмір її заробітної плати для перерахунку пенсії.
Позивач у судовому засіданні 24.04.2018 позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 24.04.2018 проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити, оскільки чинним законодавством України не встановлено форми, змісту та складових довідки, яку вимагав позивач. А тому з урахуванням того факту, що Прокуратура Чернігівської області не вправі самостійно визначати форму, зміст та складові довідки про заробітну плату, то відмова відповідача у наданні відповідної довідки ОСОБА_1, викладена у формі листа від 18.10.2017 № 18-369 вих.17, є правомірною. Крім того, зазначив і про відсутність правових підстав у частині зобов’язання Прокуратури Чернігівської області діяти поза межами правового поля шляхом видачі позивачу довідки про заробітну плату. Аналогічні підстави для відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 повністю зазначені відповідачем у відзиві на позовну заяву.
23.02.2018 позивачем до суду надано відповідь на відзив відповідача на позовну заяву, в якому остання зазначила, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку, а тому відмова прокуратури у видачі довідки пенсіонерам прокуратури, для перерахунку раніше призначених пенсій на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», є протиправною перепоною для реалізації соціальних гарантій пенсіонерів прокуратури.
02.03.2018 представником відповідача до суду надані заперечення на відповідь на відзив, в яких останній повідомив, що Кабінетом Міністрів України, до цього часу, не визначено умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, а також наразі відсутня законодавчо визначена форма довідки про заробітну плату та складові, які повинні бути у ній відображені. Також, вказав про неправомірність посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», як на підставу для отримання довідки про заробітну плату, оскільки останньою вносяться зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працюючих працівників прокуратури та жодним чином не визначається форма довідки та порядок перерахунку пенсії прокурорським працівникам.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.01.2004 перебуває на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
02.10.2017 та 10.11.2017 позивач звернувся до Прокуратури Чернігівської області із заявами про видачу їй довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (а.с.44,46).
Листом від 18.10.2017 № 18-369 вих.17 відповідач, на заяву позивача від 02.10.2017, повідомив ОСОБА_1 про той факт, що у зв’язку із прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З огляду на вищевикладене відсутні і підстави для надання позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії (а.с.45).
Також листом від 24.11.2017 № 18-471 вих.17 Прокуратурою Чернігівської області надано відповідь на заяву позивача від 10.11.2017, в якій зазначено, що на даний час Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правовий акт щодо перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» та співвідношення посад у відповідності до нової структури органів прокуратури, а відповідач не наділений повноваженнями щодо тлумачення зазначеного питання на власний розсуд. Крім того, у листі зазначено про відсутність форми довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та її складові (а.с.47).
Вважаючи відмову відповідача у наданні довідки протиправною, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, у відповідності до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У свою чергу, на час призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі – Закон № 1789-XII).
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Водночас, Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII, зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
При цьому, пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону № 1789-XII.
З 15.07.2015 набрав чинності Закон України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі – Закон № 1697-VII), відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
У свою чергу, підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону № 1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова № 1013) підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури.
Проте, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, Постанова № 1013 не містить.
При цьому, положення Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», якими частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII та частину 20 статті 86 Закону № 1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з 01.12.2015 - початку застосування Постанови № 1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Аналогічна правова позиція була викладена і Верховним Судом у постановах від 06.03.2018 (справа № К/9901/17585/18 713/985/16-а), від 07.03.2018 (справа № К/9901/30728/18), від 14.03.2018 (справа № К/9901/18625/18) та від 16.03.2018 (справа № К/9901/18915/18).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, у відповідності до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В контексті наведеної норми Основного закону слід зауважити, що видані органами державної влади документи за своєю формою та змістом повинні відповідати вимогам законів України, що діють на час їх видачі, а також містити виключно достовірну інформацію.
Разом з тим, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявами про видачу довідки про її заробітну плату для перерахунку пенсії (03.10.2017 та 10.11.2017), Кабінетом Міністрів України не прийнято і не розроблено форми та змісту довідки про заробітну плату, що подається до органів пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
При цьому, судом не приймається до уваги посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», як на підставу для отримання довідки про заробітну плату, оскільки останньою вносяться зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працюючих працівників прокуратури та жодним чином не визначається форма довідки та порядок перерахунку пенсії прокурорським працівникам.
За таких обставин та з урахуванням фактів: втрати чинності статті 50-1 Закону № 1789-XII; відсутності у Законі № 1697-VII норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсії, у зв’язку з підвищенням заробітної плати прокурорських працівників відповідної категорії; відсутності постанови Кабінету Міністрів України щодо форми та змісту довідки про заробітну плату, що подається до органів пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов’язання Прокуратури Чернігівської області надати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працюючого нині працівника прокуратури за посадою, рівнозначною (аналогічною) посаді помічника прокурора прокуратури м. Чернігова, що відповідає посаді прокурора Чернігівської місцевої прокуратури, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а саме: розмір посадового окладу; класний чин; надбавки за вислугу років; надбавки за виконання особливо важливої роботи; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; щомісячної премії.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що: втрата чинності статтею 50-1 Закону № 1789-XII; відсутність у Законі № 1697-VII норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсії, у зв’язку з підвищенням заробітної плати прокурорських працівників відповідної категорії; відсутність у постанові Кабінету Міністрів України форми та змісту довідки про заробітну плату, що подається до органів пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії, не може бути розцінено як звуження соціально-правових гарантій, порушення принципу передбачуваності Закону, та відповідно не створює обов'язку для відповідача у видачі ОСОБА_1 довідки про її заробітну плату.
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 (справа № К/691/1375/16-а (провадження № К/9901/272/17) щодо відсутності повноважень у державних органів на видання довідок, для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, оскільки відсутнє їх право на перерахунок пенсій станом на момент звернення останніх щодо видачі довідки.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Льотна, 3/100, м. Чернігів, 14033, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 02.05.2018.
Суддя В.В. Падій