
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2018 р. № 820/1976/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Пушкіна, буд. 26, м. Валки, Валківський район, Харківська область, 63002) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення та нарахування їй, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 пенсії за віком з 30 травня 2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2012-2014 рік, розпорядження відповідача №128167 від 04.06.2014 року, скасувавши розпорядження відповідача №128167 від 04.06.2014 року , від 20.06.2016 року та зобов'язавши відповідача, Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Харківській області, усунути допущені управлінням у травні місяці 2014 року, у листопаді місяці 2016 року порушення прав ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, шляхом проведення призначення, нарахування та виплату пенсії за віком з 30 травня 2014 року, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2012-2014 роки, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії, здійснивши нарахування та виплату пенсії за віком з 30.05.2014 року, та відповідно до норм чинного законодавства та Конституції України по 01 жовтня 2017 року з урахуванням раніше виплачених сум .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.12.2006 року звернулася до Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, але пенсію жодного разу не отримувала, оскільки 15.12.2006 року подала заяву вже про закриття пенсійної справи в зв'язку з поверненням на роботу на займану посаду, тобто фактично відмовилась від пенсії за вислугою років, вважаючи, що у разі виходу на пенсію пізніше, розмір її буде значно більший. Таким чином жодного разу виплати пенсії їй проведено не було, пенсійне посвідчення у 2006 році не видавалося, хоча дійсно перебувала на обліку в управлінні як пенсіонер. Вказала, що у 2012 році звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років в зв'язку зі звільненням з роботи. Після нарахування пенсії виявилося, що цього ж числа пенсії призначено не було, а поновлено виплату пенсії за вислугою років у розмірі, яка була нарахована та призначена станом на 20.12.2006 року замість проведення призначення, нарахування та виплати у розмірі відповідно до норм чинного законодавства станом на день подання заяви з урахуванням середньомісячної заробітної плати за період 2012-2014 роки. Позивач вважає, що відповідачем не взято до уваги дату, з якої вона має право на призначення пенсії за вислугою років.
16.04.2018 року відповідачем по справі подано відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення адміністративного позову заперечував, посилаючись на дотримання норм чинного законодавства при призначенні та нарахуванні позивачу пенсії, як за вислугою років, так і за віком.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що 14.12.2006 року позивачку звільнено з посади вчителя математики Черемушнянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів у зв'язку з виходом за вислугою років (п.17 запису в трудовій книжці позивачки)
15.12.2006 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.11). Згідно протоколу 128167 від 20.12.2006 року (а.с.12) позивачці призначена пенсія за вислугою років.
Наказом Валківської РДА від 21.12.2006 року № 350-к позивачка призначена вчителем математики та фізики Черемушнянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів з оплатою згідно діючого законодавства.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області на підставі заяви позивачки їй з 21.12.2006 року припинено виплату пенсії у зв'язку з виходом на роботу.
03.09.2012 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про поновлення виплати пенсії за вислугою років та відповідно до розпорядження від 21.09.2012 року № 128167 їй призначена пенсія.
Згідно наявної у матеріалах справи заяви позивачки від 30.05.2014 року вона звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до положень ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Згідно записів у трудовій книжці позивачка у періоди з 12.01.2015 року по 23.05.2015 року та з 01.09.2015 року по теперішній час працювала\працює вчителем початкових класів Черемушнянського НВК.
Перевіряючи оскаржувані рішення (дії) відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Щодо незгоди позивачки із не призначенням їй пенсії за віком за її заявою від 30.05.2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2012-2013 роки та скасування розпорядження від 04.06.2014 року № 128167, то суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Таким чином, пенсія за вислугу років працівникам освіти призначається при звільненні з роботи, що дає право на цей вид пенсії і у разі наявності спеціального стажу роботи. Якщо після призначення пенсії за вислугу років особа виходить на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, наступного за днем звільнення з роботи.
Тобто, якщо виплата пенсії за вислугу років припинена у зв'язку з виходом на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, то при звільненні з такої роботи виплату пенсії буде відновлено з дня, наступного після звільнення, незалежно від віку.
Частиною 4 ст.42Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 статті 40 цього Закону.
Матеріали справи містять заяву позивачки датовану 30.05.2014 року, відповідно до якої вона просить здійснити саме перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до положень ст..42 Закону України № 1058. Волевиявлення позивачки на здійснення перерахунку пенсії, а не призначення пенсії за віком підтверджується її особистим підписом. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Таким чином, суд вважає, що дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років показників середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески не є протиправними, а тому в цій частині вимог необхідно відмовити.
Щодо заяви позивачки від 13.10.2016 року про здійснення переходу на інший вид пенсії та відповідно розпорядження від 20.10.2016 року № 128167, то суд зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадянам призначаються в т.ч. пенсія за вислугу років, яка є різновидом трудової пенсії. Право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після відповідної дати (п. «е» ст.55 Закону)
З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV). Пунктом 16 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Крім того, суд звертає увагу на те, що, відповідно до положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, також передбачений окремі порядки для призначення пенсії за віком та пенсії за вислугу років.
Крім того, після звільнення позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у жовтні 2016 року за заявою позивачки мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону, а отже відповідачем безпідставно застосовано до спірних правовідносин положення частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України у справах 193/1029/14-а від 02.12.2015, № 21-612а14 від 31.03.2015 року.
Відповідно до ч.1, 2 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. . Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача в частині не призначення позивачці пенсії за віком за її заявою від 13.10.2016 року, скасувати розпорядження відповідача № 128167 від 20.10.2016 року, оскільки позивачка звернулась 13.10.2016 року до відповідача за призначенням пенсії за віком вперше, а отже, Управлінням при обчисленні їй пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV.
Таким чином, пенсія позивачки за віком підлягає перерахунку з 13.10.2016 року із застосуванням показників середньої заробітної плати за 2013-2015 роки, оскільки право позивачки у спірних правовідносинах було порушено відповідачем з моменту її не призначення та здійсненим перерахунком згідно розпорядження № 128167 від 20.16.2016 року.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що в цій частині вимог відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд-
вирішив
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 13.10.2016 року.
Скасувати розпорядження Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.10.2016 року № 128167.
Зобов'язати Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63002, м.Валки,Харківської області, вул..Пушкіна, 26. код ЄДРПОу 40387023) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) призначення та виплату пенсії за віком з 13.10.2016 року із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2013-2015 роки, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії по 01.10.2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.