
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 травня 2018 р. № 820/2327/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 820/2327/18 за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 про відмову ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника чоловіка ОСОБА_3;
- зобов’язати Слобожанське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію у зв’язку з втратою годувальника чоловіка ОСОБА_3 з дня її звернення.
В оґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішенням Слобожанського об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 відмовлено в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Таким чином, позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 03.04.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
12.04.2018 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що оскільки позивачем разом із заявою про призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника не надано довідки про реєстрацію місця проживання за однією адресою з годувальником на дату його смерті, то Слобожанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова правомірно відмовлено у призначенні такої пенсії.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова як внутрішньо переміщена особа.
У зв'язку з тим, що 04 січня 2018 року чоловік позивача, ОСОБА_3 помер в с. Ясенівське, м. Ровеньки, Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ № 624729, виданого 26.01.2018, ОСОБА_1 звернулась із заявою до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про припинення виплати пенсії її чоловіку та із заявою про призначення їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника.
Проте, рішенням відповідача від 01.03.2018 відмовлено позивачу у призначенні вказаної пенсії відповідно до ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки не наданий документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, тобто довідки про реєстрацію місця проживання за однією адресою разом із годувальником на дату його смерті, що передбачено постановою № 22-1 від 25.11.2005 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 36 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно д частиною 2 статті 36 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатними членами сім'ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років; 3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Порядок № 22-1)
Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Як вбачається з рішення Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із втратою годувальника з підстав того, що ОСОБА_1 не надано довідки про реєстрацію місця проживання за однією адресою разом із годувальником на дату його смерті.
З приводу вказаного, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до пункту 2.22 Порядку № 22-1, за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту ОСОБА_1 та копії паспорту ОСОБА_3, що містяться в матеріалах справи, вказано місце реєстрації за одною адресою: Луганська обл., с. Ясенківське, м. Ровенькаи, вул.Суворова, буд. 73.
Відповідно до пункту 15 Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 2 грудня 2015 року, м. Ровеньки с. Ясенівське Луганської області відноситься до таких населених пунктів.
Також, з матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із проведенням антитерористичних операцій у місці реєстрації, позивач та її чоловік змушені були покинути місце реєстрації та переїхати до м. Харкова.
Відповідно до довідки № НОМЕР_1 від 16.01.2018, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою.
Таким чином, Слобожанське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова при винесенні рішення про відмову ОСОБА_2 в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника, не врахувало положення пункту 2.22 Порядку № 22-1, де вказано, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, може також прийматися і паспорт.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Слобожанського об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 про відмову ОСОБА_2, в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника прийнете з порушеннями норм чинного законодавства України, а отже, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 про відмову ОСОБА_2, в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника чоловіка ОСОБА_3 підлягають задоволенню.
Щодо заявлених позивачем вимог про зобов’язання Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію у зв’язку з втратою годувальника чоловіка ОСОБА_3 з дня її звернення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій у вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Питання щодо призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника віднесено виключно до компетенції Слобожанського об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова та не входить до компетенції суду.
Водночас, згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що у разі зобов'язання відповідача призначити пенсію у зв’язку з втратою годувальника суд перебирає на себе компетенцію Слобожанського об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Проте, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Слобожанське об’єднане управління пенсійного фонду України м. Харкова повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника, з урахуванням висновків суду.
Згідно статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з частинами 2, 3 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права від 16.12.1966 року, Європейській соціальній хартії від 03.05.1996, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії, переглянутої у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (місцезнаходження: вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, ідентифікаційний код: 41247824) - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 01.03.2018 про відмову ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в призначенні їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника чоловіка ОСОБА_3.
Зобов'язати Слобожанське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код: 41247824) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко