
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/811/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Шевякова І.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Голубенко В.В.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнання протиправним та скасування рішення комісії Полтавського обласного військового комісаріату від 30.11.2017 року у формі протоколу № 16 в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1,
- зобов'язання надати ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на підставі поданих документів
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2018 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного військового комісаріату (надалі також - відповідач, Полтавський ОВК) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.11.2017 року у формі протоколу № 16 в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1, зобов'язання надати ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на підставі поданих документів.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач стверджував що відповідач протиправно відмовив йому у наданні статусу учасника бойових дій із посиланням на п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабміну України від 20.08.2014 №413. На думку позивача, відповідач безпідставно прийшов до висновку про відсутність усіх необхідних документів щодо безпосереднього залучення ОСОБА_1 до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Стверджував, що надав на розгляд комісії Полтавського обласного військового комісаріату всі наявні в нього документи, з яких беззаперечно вбачається, що він є учасником бойових дій, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брав участь в антитерористичній операції.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити. Надали пояснення, аналогічні викладеному обґрунтуванню позову. З-поміж іншого, представник позивача наполягав на тому, що саме на Полтавському ОВК лежить обов"язок забезпечити отримання позивачем необхідних документів від Збройних Сил України.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
У письмовому відзиві на позов, що надійшов до суду 30 березня 2018 року, відповідач зазначив наступне.
Приймаючи оскаржуване рішення в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1, відповідач виходив з того, що на розгляд комісії не були подані всі необхідні для прийняття позитивного рішення документи, які вказані в п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
З огляду на викладене відповідач вважав рішення правомірним і таким, що не підлягає скасуванню. Отже, вказував про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 відповідно до наказу командира військової частини "польова пошта В2830" від 28.03.2015 року № 76 призваний під час мобілізації в район антитерористичної операції /а.с. 15/.
Згідно з наказом командира військової частини А1964 від 29.03.2016 року № 72, ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас з 29.03.2016 року та направлений для зарахування на військовий облік до Комсомольсько-Козельщинського ОМВК Полтавської області / а.с. 18/.
Позивач 30 серпня 2017 року звернувся до Полтавського ОВК з заявою про надання статусу учасника бойових дій. На розгляд ОСОБА_1 надав наступні документи:
- копію паспорту та ідентифікаційного коду;
- архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/5248 від 18.05.2017 року, в якій зазначено, що в наказі керівника сектору "Б" (по стройовій частині) Антитерористичного Центру при Службі безпеки України, с. Успенівка, № 252 від 01.09.2015 року значиться: "Вважати такими, що прибули до складу сил та засобів сектору "Б", які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, для виконання службових (бойових) завдань: військовослужбовці військової частини польова пошта В2830 ... солдата ОСОБА_1, стрільця помічника гранатометника 1 механізованого взводу" /а.с. 36/;
- витяг з наказу командира військової частини польова пошта В2830 від 28.03.2015 року № 76 про мобілізацію в район антитерористичної операції /а.с. 37/;
- витяг з наказу командира військової частини польова пошта В2830 від 22.09.2015 року № 224 про направлення ОСОБА_1 для подальшого проходження військової служби у смт Гвардійське /а.с. 37 - зворотній бік/;
- довідку командира військової частини польова пошта В2830 від 09.03.2017 року №1736 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України /а.с. 36 - зворотній бік/.
Однак комісією Полтавського ОВК по визначенню статусу учасника бойових дій за результатами розгляду матеріалів звернення прийнято рішення від 30 листопада 2017 року, оформлене у вигляді протоколу № 16 /а.с. 45/, яким було відмовлено у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Ця відмова вмотивована відсутністю документів, вказаних у п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення: витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витягів з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документів про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, оформленим протоколом засідання комісії Полтавського ОВК по визначенню статусу учасника бойових від 30 листопада 2017 року №16, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню суб'єкта владних повноважень, суд виходить з критеріїв правомірності такого рішення, що встановлені частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим перевіряє чи прийняте дане рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з пунктом 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій є військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до п. 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).
Згідно з пунктом 4 відповідного Порядку, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Висновки щодо правозастосування
Надаючи оцінку зазначеним у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" формальним ознакам учасника бойових дій, суд приходить до висновку, що враховуючи надані ним документи, ОСОБА_1 відповідає таким ознакам. З наданих ним на розгляд комісії Полтавського ОВК та доданих до даного позову документів беззаперечно слідує доведеність того факту, що ОСОБА_1 є особою, яка брала участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів; військовослужбовцем, який приймав безпосередньо участь в антитерористичній операції.
Відповідно до п.9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, зареєстрованому Мін'юстом 14.05.2015 за № 531/26976 (надалі - Положення), на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Згідно п.11 Положення, комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів:
заяв громадян або клопотань командирів (начальників);
довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою;
партизанського квитка;
посвідчення учасника підпілля;
посвідчення до знака "За розмінування";
грамот, фотографій (оригіналів);
газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження;
історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів;
документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім'я та по батькові заявника;
документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період;
інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
Відповідно до п.14 даного Положення, у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.
За наслідком розгляду справи суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази достатньо та достовірно підтверджують його участь в антитерористичній операції.
Так, цими доказами є:
- архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/5248 від 18.05.2017 року, в якій зазначено, про безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей солдата ОСОБА_1, стрільця помічника гранатометника 1 механізованого взводу" /а.с. 36/;
- витяг з наказу командира військової частини польова пошта В2830 від 28.03.2015 року № 76 про мобілізацію в район антитерористичної операції /а.с. 37/;
- витяг з наказу командира військової частини А1964 від 29.03.2016 року № 72 про звільнений з військової служби у запас з 29.03.2016 року;
- витяг з наказу командира військової частини "польова пошта В2830" від 22.09.2015 року № 224 про направлення ОСОБА_1 для подальшого проходження військової служби у смт Гвардійське /а.с. 37 - зворотній бік/;
- довідка командира військової частини "польова пошта В2830" від 09.03.2017 року № 1736 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
- довідка військово-лікарської комісії від 21.05.2015 року № 27 про захворювання ОСОБА_1, що пов`язане з проходженням військової служби;
- військовий квиток ОСОБА_1 серії МО № 363006 /а.с. 39-40/;
- засвідчені приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які підтверджують факт проходження ОСОБА_1 військової служби в районі проведення антитерористичноої операції.
Крім того, в судовому засіданні представник відповідача погодився з тим, що Полтавський ОВС не має підстав вважати ОСОБА_1 таким, що не брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, незважаючи на відсутність витягу з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції. Пояснив, що оскаржуване рішення грунтоване на формальній відсутності достатнього обсягу документів.
З наданих доказів суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 відповідає критеріям, встановленим для надання особі статусу учасника бойових дій і має на цей статус право.
Отже оскаржуване рішення комісії Полтавського обласного військового комісаріату від 30.11.2017 року у формі протоколу № 16 в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття рішення про надання особі статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету ОСОБА_6 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_6 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Полтавського обласного військового комісаріату повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги те, що позивачем при поданні позовної заяви до суду сплачено судовий збір у розмірі 764 грн 80 коп. і суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, сума судових витрат зі сплати судового збору, яка підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обласного військового комісаріату, складає 764 грн 80 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (с.Дяченки Козельщинського району Полтавської області вул. Першотравнева, 23 ІПН НОМЕР_1) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78-ф м.Полтава, ЄДРПОУ 07851296) задовольнити.
Рішення комісії Полтавського обласного військового комісаріату від 30.11.2017 року у формі протоколу № 16 в частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати.
Зобов"язати Полтавський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Стягнути з Полтавського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 764,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 02 травня 2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_7