Рішення № 73704102, 24.04.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
819/537/18
Номер документу
73704102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/537/18

24 квітня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області викладене в протоколі №59 від 03.03.2018 щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_3;

- зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 25.02.2018.

Ухвалою суду від 26.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач у відзиві на позов, поданий до суду 10.04.2018 позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні.

Ухвалою суду від 11.04.2018 на підставі ст.ст. 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін та призначено справу до розгляду на 24.04.2018.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та зазначили, що відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування тих обставин, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон підтверджує те, що він народився 24.02.1963 у Тернопільській області та є таким, що досяг віку необхідного для призначення пенсії із його зменшенням (55 років), тому вважає, що подав всі необхідні документи для її призначення. Просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову. Зокрема зазначила, що позивач при зверненні до Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області не пред’явив паспорта громадянина України, що суперечить вимогам Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, тому йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що заслухавши учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом у судовому засіданні та випливає з інформації, зазначеної на сторінці "особливі відмітки" паспорту громадянина України для виїзду за кордон, ОСОБА_3 має відмітку про постійне проживання у США (аркуш справи 8).

Позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням четвертої категорії який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-П №759995 (аркуш справи 13).

Відповідно до довідки №11 від 23.02.2018 виданої Державним навчальним закладом «Чортківське вище професійне училище» та трудової книжки ОСОБА_3П, дійсно працював в Чортківському середньо професійно-технічному училищі №29 в період з 10.11.1988 по 03.09.2007 на посаді викладача фізичного виховання (аркуш справи 15-17). Даний навчальний заклад розташований на території смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області, віднесеному до території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.06.1991, якою згідно пункту 4 Додатку №1 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 №417261 від 14.02.1995 ОСОБА_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1/а, смт. Заводське, Чортківський район, Тернопільська область (аркуш справи 22).

Після досягнення 55-річного віку позивач 22.02.2018 звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До вказаної заяви було додано наступні документи:

1) копію довідку про присвоєння ідентифікаційного коду (аркуш справи 9);

2) копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон (аркуш справи 8);

3) копію трудової книжки (аркуш справи 15-16);

4) копію чорнобильського посвідчення БТ-0І №9578244;

5) копію диплому ИВ №041120 (аркуш справи 20);

6) копію свідоцтва про реєстрацію фізичної особи – підприємця (аркуш справи 22);

7) довідку про зарплату.

Протоколом від 03.03.2018 відповідач відмовив позивачеві у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 при зверненні не надав паспорта громадянина України, документа, що засвідчує особу, вік та місце проживання. Крім того зазначено, що ОСОБА_3 постійно проживає у США, а тому немає підстав для звернення за призначенням пенсії в Чортківське об’єднане управління Пенсійного фонду (аркуш справи 10-11).

Не погоджуючись із відмовою відповідача позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом, що визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (надалі Закон № 796).

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, якщо вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Статтею 15 Закону № 796 визначено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону № 796, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані «Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (надалі Порядок № 51).

Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Суд також наголошує, що у відповідності до п. 2.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, документи, які засвідчують особливий статус особи за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначеними нормативно-правовими актами визначено перелік документів, які підтверджують участь особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Щодо підстави відмови відповідача, а саме, те, що позивач не надав паспорта громадянина України, тобто документа, який засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації) та вік, то суд зазначає наступне.

Процедура призначення та нарахування пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1105-XIV.

Так, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 № 1566/11846 (далі - Порядок), заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем, проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

Розділом другим цього Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення);

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи.

За приписами пункту 16 Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсі), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу), місце її проживання (реєстрації) та вік.

Пунктом 29 Порядку за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.

Також відповідно до абз.1 ч.1ст.26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років (зниження на 5 років) та наявності страхового стажу не менше 20 років (на час виникнення спірних правовідносин). Загальний стаж позивача становить 36 років 0 місяців 15 днів, що підтверджується розрахунком стажу, складеним органом з призначення пенсії.

У цьому контексті, суд звертає увагу на безспірність тих фактів, що ОСОБА_3 є громадянином України, досяг 55 років та має наявний страховий стаж не менше 20 років, статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що у сукупності наділяє його правом на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Одночасно, судом встановлено, що звертаючись із заявою про призначення пенсії, позивач надав всі необхідні документи, виконуючи приписи Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Крім того, при вирішенні даного спору суд враховує правову позицію Вищого адміністративного суду в аналогічних справах, якою встановлено, що виходячи із правової та соціальної природи пенсійного забезпечення, право громадянина на призначення йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання на території України.

Відтак, вказане свідчить про неправомірність відмови Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні пенсії ОСОБА_3 за віком на пільгових умовах, оскільки така відмова не ґрунтується на нормах та вимогах чинного законодавства.

До того ж, відповідачем не враховано ту обставину, що позивач є особою, яка прийнята на консульський облік Генерального консульства України в Чикаго, у зв`язку із чим, паспорт громадянина України було вилучено, про що наявна відмітка у його паспорті громадянина України для виїзду за кордон (зворот аркуш справи 8).

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд наголошує, що заперечуючи проти позову за правилами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачами не надано доказів на підтвердження своїх заперечень.

З урахуванням норм права та установлених обставин, суд дійшов до висновку, що мотиви, наведені відповідачем у його рішенні про відмову у призначенні позивачеві пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку є необґрунтованою та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами, а тому суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Згідно із ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення, пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Позивач звернувся за призначенням пенсії 22.02.2018р., що вбачається з протоколу відповідача № 59, тому її призначити слід з 25.02.2018 року ( з дня наступного, що настає за днем досягнення пенсійного віку).

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м.Чортків, вул Шевченка, 34, код ЄДРПОУ 21156338) викладене в протоколі №59 від 3 березня 2018 року щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

3. Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м.Чортків, вул Шевченка, 34, код ЄДРПОУ 21156338) призначити ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25 лютого 2018 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м.Чортків, вул Шевченка, 34, код ЄДРПОУ 21156338) в користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704, 80 грн сплачений згідно квитанції №30687540 від 19.03.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 травня 2018 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.