
Справа № 815/1137/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65069, АДРЕСА_1) до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95) про визнання протиправним рішення №25 від 14.02.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправним рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 14.02.2018 року №25 "Про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.02.2008 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації згідно з довідкою, виданої Головним управлінням статистики в Одеській області від 07.02.2018 року №09.313/12 з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, з 18.09.2007 року вона перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати. 09 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі з 01.02.2008 року, у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації на підставі довідки від 07.02.2018 року №09.3-13/12, виданої Головним управлінням статистики в Одеській області. Проте, рішенням від 14.02.2018 року № 25 «Про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідачем було відмовлено у врахуванні інших видів виплат для розрахунку пенсії. При цьому відмова ґрунтувалась на тому, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, які регулювали порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, а саме «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05,2000 № 865 та «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця від 19.06.2013 №426, втратили чинність, а на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII скасовані норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців. На думку позивача, такий висновок територіального органу Пенсійного фонду України є передчасним та таким, що суперечить Конституції України. Позивач зазначає, що матеріальні допомоги, грошова винагорода та індексація, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів України „Про державну службу" та „Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, стосовно позовних вимог щодо донарахування до пенсії сум інших виплат та грошової допомоги саме з дати останнього перерахунку пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу" та відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач зауважив, що суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Окрім того, у відповідача на момент призначення її пенсії були всі відомості щодо отримуваних сум заробітної плати, а конкретно інших видів виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації, з яких сплачувались страхові внески, а тому розрахунок її пенсії був проведений не в повному обсязі і в цьому вина саме органу ПФУ.
Позивач вважає, що рішенням Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі грубо порушено її конституційні права на отримання пенсії за віком в повному обсязі з урахуванням всіх отриманих нею виплат, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з яких було сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 21.03.2018 року відкрито провадження у справі. Вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до ст. 263 КАС України.
24 квітня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками (вх.№11306/18). Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач зазначив, що позивач звернувся до суду з пропуском встановленого строку звернення, оскільки позовні вимоги в частині зобов'язання Управління здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.02.2008 року виходять за межі строку, встановленого ч.2 ст. 122 КАС. Позивач перебуває на обліку в Управлінні з 18.09.2007 року та отримує пенсію відповідно до Закону України „Про державну службу". Пенсія була призначена на підставі довідки про заробітну плату, виданої Головним управлінням статистики в Одеській області від 13.09.2007 № 17-93/459, № 17-93/460. Звернувшись 09.02.2018 року із заявою про перерахунок пенсії, позивачем до заяви було додано довідку про складові заробітної плати з урахуванням «інших виплат» видану Головним управлінням статистики в Одеській області від 07.02.2018 року №09.3-13/12, за результатами розгляду якої Управлінням було прийнято рішення №25 про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.09.2017 року перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.
09 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з донарахуванням до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації на підставі довідки від 07.02.2018 року №09.3-13/12, виданої Головним управлінням статистики в Одеській області.
14 лютого 2018 року Рішенням №25 Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, на підставі ч.5 ст. 45, п.п. 11, п. 2, ст. 64 Закону України «Про загальнобовязкове державне пенсійне страхування», п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсій згідно вищезазначеної довідки з урахуванням «інших виплат».
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно, дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, з наведених вище положень діючого законодавства вбачається, що матеріальна допомога і індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
При цьому ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом вищенаведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою Головного управління статистики в Одеській області від 07.02.2018 року №09.3-13/12, ОСОБА_1, за період з вересня 2005 року по серпень 2007 року отримувала «інші виплати» на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не були включені в довідку для призначення пенсій.
При цьому, відповідно до відповіді Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 23.02.2018 року №59 на звернення ОСОБА_1 від 09.02.2018 року загальний розмір пенсійної виплати позивачки, станом на 01.02.108 року складає 4098,18 грн., в тому числі 3701,57 грн. - розмір пенсії за віком; 28,40 грн. - доплата (бюджет 2010); 368,21 грн. - фіксована індексація, тобто без урахування всіх інших виплат за які було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, надбавки (винагороди) за вислугу років, відповідач діяв усупереч законодавству України.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Вищого адміністративного Суду України від 20.04.2017 р. по справі №К/800/12652/17, від 26.04.2017 р. по справі №К/800/13846/17, від 25.05.2017 р. по справі №К/800/17502/17 та Верховного Суду України, зокрема, в ухвалах від 28.05.2013 р. по справі №21-97а13, від 04.03.2014 р. по справі №21-3а14.
Згідно з ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42, частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.02.2018 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.02.2018 року.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем не доведена правомірність прийнятого Рішення про відмову у перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» від 14.02.2018 року №25.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн. відповідно до квитанції №0.0.98734058.1 від 15.03.2018 року, який згідно з ч.1 ст.139 КАС України підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Керуючись ст.ст. 139, 241- 246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65069, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 40388751) про визнання протиправним рішення №25 від 14.02.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 40388751) «Про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 14.02.2018 року №25.
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 40388751) здійснити ОСОБА_1 (65069, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.02.2018 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації згідно з довідкою, виданою Головним управлінням статистики в Одеській області від 07.02.2018 року №09.313/12 з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.
Стягнути з Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 40388751) за рахунок бюджетних сигнувань на користь ОСОБА_1 (65069, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704(сімсот чотири)грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян
27 квітня 2018 року
.