
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2018 р. Справа №818/2243/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1М.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій протиправними;
- зобов’язати головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та врахувати при обчислені пенсії грошове забезпечення згідно довідки від 04.12.2017 року № 10-5051, врахувавши в тому числі і допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основною розміру пенсії з 13.12.2017 року.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що при обчисленні його пенсії відповідач не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 44). Надав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто, згадані виплати мають носити постійний характер та виплачуватись щомісяця. Допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, додаткові преміі не носять постійний характер, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія (а.с. 24-25).
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.12.2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
13.12.2017 позивачем було направлено до відповідача заяву про перерахунок пенсії та довідку від 04.12.2017 № 10-5051 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з деталізацією сум та місяців, в яких отримані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова додаткова премія (а.с.10, 13).
Листом від 13.12.2017 року № 1520/Л-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило в задоволенні заяви, пославшись на те, що при обчисленні пенсії позивачу не повинна враховуватись допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова премія (а.с. 11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суду зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Разом з тим, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 (чинної на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 (чинної на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) надано право керівникам державних органів, в тому числі начальнику УМВС, надавати особам рядового і начальницького складу одноразові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
З аналізу зазначених норм, суд вбачає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Відтак, суд зазначає, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та додаткові премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дана правова позиція узгоджується з висновками Верховного суду України, визначених у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
З матеріалів справи судом встановлено, що 13.12.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії надавши при цьому довідку Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 04.12.2017 року № 10-5051 в яку, серед іншого, включено допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова премія. Крім того, в довідці, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області 16.02.2018 року за № 10-671/Л-7/01-15 зазначено, що на всі виплати (крім індексації грошових доходів населення) нараховані страхові внески (єдиний внесок) (а.с. 40).
Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань), разові премії, у розмірах, зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 04.12.2017 року № 10-5051, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, разових премій. А відтак позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та додаткових премій та зобов’язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумський області перерахувати пенсію ОСОБА_1 згідно довідки від 04.12.2017 року № 10-5051, врахувавши допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, додаткові премії та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 13.12.2017 року, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо врахування індексації, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області 16.02.2018 року № 10-671/Л-7/01-15 (а.с. 40) на суму індексації грошових доходів, яка виплачувалася ОСОБА_1 страхові внески не нараховувалися. Отже, сума індексації не включається при обчисленні грошового забезпечення для розрахунку пенсії, а відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції від 15.12.2017 року № 0.0.916808806.1 позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 640,00 грн. (а.с. 4).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40024, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та додаткових премій.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40024, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) згідно довідки від 04.12.2017 року № 10-5051, врахувавши допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, додаткові премії та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 13.12.2017 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40024, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.04.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек