
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2018 р. № 820/926/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому позивач з урахуванням уточнень просить суд, з підстав наявності бездіяльності:
- визнати бездіяльність Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виплати ОСОБА_1 після перерахунку пенсії без урахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років неправомірною;
- зобов'язати ОСОБА_4 об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова здійснити з 01.12.2015 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 із розрахунку 90% від заробітної плати, що складається з посадового окладу - 3618 грн., доплати за 10 ранг державного службовця - в сумі 80 грн., та надбавки за вислуги років на державній службі у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг в сумі 1479,20 грн., та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова відповідача щодо виплати пенсії з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, на думку позивача, є протиправною.
Відповідач, ОСОБА_4 об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання позивач прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію за віком, як державний службовець.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а визнано протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів». Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова перерахувати ОСОБА_1, пенсію державного службовця з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90% від суми, яка зазначена у довідці 3618 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі № 638/13303/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії повернуто заявнику.
Так, постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а набрала законної сили 22.02.2017 року.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Розпорядженням Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України місті Харкова на підставі рішення суду було здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2015 року y зв'язку з підвищення зарплати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90%, яка зазначена у довідці - 3618 грн. При нарахуванні пенсії не були враховані суми надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
01.11.2017 та 14.11.2017 позивач звертався до ОСОБА_4 об'єднаною управління Пенсійного Фонду України міста Харкова із заявами про нарахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, у зв’язку з тим, що до перерахунку пенсії за рішенням суду ці надбавки йому нараховувались, і входили до розміру пенсії.
На звернення позивача ОСОБА_4 об'єднане управління Пенсійного Фонду України місті Харкова відповіло листами № 404/А-11 від 08.11.2017 року та №467/А-11 від 28.11.2017 року, якими відмовлено у здійсненні такого перерахунку з посиланням на те, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а була виконана.
Вважаючи, відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу присвоєного державному службовцю.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадовою окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 5 листопада 1991 року (далі Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуванні застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані ОСОБА_1 суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до копії розрахунку пенсії на 01.10.2017 pоку, пенсія ОСОБА_1 складає 90 відсотків загального проценту від заробітної плати - 3256,20 грн., підвищення за особливі заслуги - 363 грн. (25 відсотків від 1452). Загальна сума – 3619,20 грн.
Відповідно до копії листа Міністерства екології та природних ресурсів згідно зі ст. 52 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3-х відсотків посадового окладу за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків.
Враховуючи термін вислуги на державній службі ОСОБА_1 розмір надбавки за вислугу років складає 40% щомісяця. Ранг за виходом на пенсію 10 Підвищення за особливі заслуги складає 25 відсотків від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - 363 грн.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що до суми заробітку, з якого проведено перерахунок пенсії не було включено надбавку за ранг та надбавку за вислугу років, оскільки це не було передбачено постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а, з огляду на наступне.
Під час розгляду даної справи судом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі те, що до набрання законної сили постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а, позивач отримував пенсію з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
У справі №638/13303/16-а право позивача на отримання пенсії з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років не було предметом спору, тому у вказаному рішенні суду і не зазначено про вказані виплати.
Таким чином, відповідач помилково дійшов до висновку, що не зазначення Дзержинським районним судом м. Харкова в постанові від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а про перерахунок та виплату пенсії позивача враховуючи надбавку за ранг та надбавку за вислугу років дає підстави пенсійному органу не включати до пенсії такі виплати.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем при перерахунку пенсії відповідача на підставі постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а, допущено протиправну бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання бездіяльності Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виплати ОСОБА_1 після перерахунку пенсії без урахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років неправомірною.
З огляду на висновки суду про протиправну бездіяльність відповідача, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Шевченківського об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова здійснити з 01.12.2015 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 із розрахунку 90% від заробітної плати, що складається з посадового окладу - 3618 грн., доплати за 10 ранг державного службовця - в сумі 80 грн., та надбавки за вислуги років на державній службі у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг в сумі 1479,20 грн., та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо посилань відповідача на пропущення позивачем строку на звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Приписами ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо виплати ОСОБА_1 після перерахунку пенсії без урахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років та просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 із розрахунку 90% від заробітної плати, що складається з посадового окладу - 3618 грн., доплати за 10 ранг державного службовця - в сумі 80 грн., та надбавки за вислуги років на державній службі у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг в сумі 1479,20 грн., та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд зазначає, що листами № 404/А-11 від 08.11.2017 року та №467/А-11 від 28.11.2017 року Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова позивача було повідомлено про відмову у виплаті пенсії з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років з посиланням на те, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.12.2016 року по справі №638/13303/16-а була виконана.
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом 13 лютого 2018 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевказані обставини, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41248278, 61022, м. Харків, м. Свободи, 5, під'їзд 4) про зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати бездіяльність Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України міста Харкова щодо виплати ОСОБА_1 після перерахунку пенсії без урахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років неправомірною.
Зобов'язати ОСОБА_4 об'єднане управління Пенсійного Фонду України міста Харкова здійснити з 01.12.2015 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 із розрахунку 90% від заробітної плати, що складається з посадового окладу - 3618 грн., доплати за 10 ранг державного службовця - в сумі 80 грн., та надбавки за вислуги років на державній службі у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг в сумі 1479,20 грн., та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41248278, 61022, м. Харків, м. Свободи, 5, під'їзд 4) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.