
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2018 р. № 820/49/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова, в якому просила суд, з підстав наявності протиправної бездіяльності:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова по непроведенню перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до її заяви від 05.07.2017 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ч.2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 05 липня 2017 року до дня набуття судовим рішенням законної сили і виплатити ОСОБА_2 доплату до нового розміру пенсії за вказаний період;
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова щодо обмеження розміру пенсії за віком, обчисленого за раніше діючим законодавством (першої складової), сумою 168,00 грн. при проведенні згідно до розпорядження № 156710 від 17.11.2017 року розрахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова при проведенні відповідно до ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визначити середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за 60 календарних місяців роботи підряд;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провести підвищення розміру пенсії за віком, обчисленого за раніше діючим законодавством (першої складової), за період з 01.01.2004 року до дня проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, протиправно не прийнято рішення за наслідками розгляду відповідної заяви та не проведено перерахунок пенсії позивача.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 05.06.2003 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком (список №2) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
05.07.2017 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова із заявою про перерахунок пенсії відповідно до раніше діючого законодавства.
У відповідь на вказану заяву відповідачем направлено лист №516/К-3 від 13.07.2017 року, в якому роз'яснено, що розрахунок пенсії позивача проведено відповідно до діючого законодавства.
Представником відповідача надано до суду письмові пояснення, в яких зазначено, що заяву позивача від 05.07.2017 року розглянуто Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова керуючись Законом України "Про звернення громадян".
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України.
Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 1.5 Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (далі по тексту - Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, в силу наведених норм позивач має право звернутися із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії до пенсійного органу.
У спірних правовідносинах строк розгляду заяви позивача від 05.07.2017 року закінчився, однак, остаточного волевиявлення по суті поданої позивачем заяви (у формі прийняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії) відповідач не вчинив, хоча не мав правових підстав для обрання іншого варіанту реалізації своєї управлінської функції.
Заяву позивача про перерахунок пенсії від 05.07.2017 року було розглянуто та надано відповідь відповідачем у порядку Закону України «Про звернення громадян», тоді як це суперечить Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин має місце бездіяльність відповідача щодо належного розгляду заяви про перерахунок пенсії позивача.
У рішенні від 20 березня 2018 року, прийнятому у справі № 541/736/17 Верховний суд також дійшов висновку, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення та що розгляд заяви про перерахунок пенсії та надання відповіді у порядку Закону України "Про звернення громадян" не передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З тих підстав, що відповідачем під час розгляду заяви позивача від 05.07.2017 року не приймалось жодного рішення передбаченого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядком №22-1, в тому числі і відмови, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова по непроведенню перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до її заяви від 05.07.2017 року, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 05 липня 2017 року до дня набуття судовим рішенням законної сили і виплатити ОСОБА_2 доплату до нового розміру пенсії за вказаний період, визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова щодо обмеження розміру пенсії за віком, обчисленого за раніше діючим законодавством (першої складової), сумою 168,00 грн. при проведенні згідно до розпорядження № 156710 від 17.11.2017 року розрахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова при проведенні відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визначити середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за 60 календарних місяців роботи підряд, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провести підвищення розміру пенсії за віком, обчисленого за раніше діючим законодавством (першої складової), за період з 01.01.2004 року до дня проведення перерахунку, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на протиправну бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 05.07.2017 року та для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за доцільне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова розглянути заяву ОСОБА_2 від 05.07.2017 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір не стягується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнена по даній справі ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (61183, АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова (61070, м. Харків, вул. Валентинівська, 22 Б) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 05.07.2017 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова розглянути заяву ОСОБА_2 від 05.07.2017 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 02.05.2018 року.