Рішення № 73703399, 23.04.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
808/936/18
Номер документу
73703399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 квітня 2018 року о/об 12 год. 34 хв.Справа № 808/936/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Керівника Бердянської місцевої прокуратури (71110, Запорізька область, м.Бердянськ, пр.Перемоги, буд.4)

до Вячеславської сільської ради (72132, Запорізька область, Приморський район, с.Вячеславка, вул.Миру, буд.59; код ЄДРПОУ 04353712)

про визнання незаконної бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Бердянської місцевої прокуратури (надалі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Вячеславської сільської ради (надалі – відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача з питання неприйняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: двох дитячих майданчиків розташованих на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області; 2) зобов'язати відповідача вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів населення (їх частин), а саме: двох дитячих майданчиків розташованих на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області.

У позові (а.с.4-11) позивачем зазначено, що на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області, зокрема у с.Вячеславка та с.Маринівка розміщено 2 дитячі майданчики (інформація Вячеславської сільської ради від 12.12.2017 за №301), а саме дитячий майданчик на території дитячого навчального закладу "Васильок", розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області та дитячий майданчик, що знаходиться біля будинку культури, розташованого за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області. Згідно інформації Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 14.02.2018 за №47 жодних підтверджень про передачу вказаних об'єктів благоустрою до відання комунального підприємства не має, такі рішення не приймалися, акти прийому-передачі не складалися. На балансі сільської ради вказаний об'єкт благоустрою не перебуває. Посилаючись на п."а" ч.7 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч.1 ст.10, ч.2 ст.18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" позивач наполягає на тому, що відповідно до інформації Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 12.12.2017 за №301 та від 14.02.2018 за №47 паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, відсутні. Згідно пояснень голови Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області дані дитячі майданчики на балансі сільської ради станом на 15.02.2018 не перебувають. Дитячий майданчик на території дитячого навчального закладу "Васильок", розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області встановлений сільською радою приблизно в 2008 році, дитячий майданчик, що знаходиться біля будинку культури, розташованого за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області встановлений у серпні 2017 року народним депутатом за усною домовленістю із сільською радою. На теперішній час вказані дитячі майданчики експлуатуються, використовуються за своїм призначенням. На вказані дитячі майданчики відсутні паспорти та план технічної інвентаризації. Обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків не проводились, план паспортизації відсутній.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Від відповідача відзив на позовну заяву, заяви, клопотання до суду не надходили.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

Судом з’ясовано і сторонами не заперечується, що на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області: у с.Вячеславка та с.Маринівка розміщено 2 дитячі майданчики, а саме – дитячий майданчик на території дитячого навчального закладу «Васильок», розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області та дитячий майданчик, який знаходиться поблизу будинку культури, за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області.

Згідно з інформацією Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 12.12.2017 №301 та від 14.02.2018 за №47 паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, відсутні (а.с.14-15).

Відповідно до пояснень голови Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області дані дитячі майданчики на балансі сільської ради станом на 15.02.2018 не перебувають (а.с.16-17).

Вирішуючи спір по суті судом взято до уваги, що згідно з пп.7 п.«а» ч.1 ст.30 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом (ч.1 ст.20 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 «Про благоустрій населених пунктів»).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 «Про благоустрій населених пунктів»).

Згідно з п.8 ч.1 ст.21 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об’єктів благоустрою є: обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відтак, Вячеславська сільська рада Приморського району Запорізької області, як орган місцевого самоврядування, в обов’язковому порядку зобов’язана була забезпечити організацію благоустрою населених пунктів: с.Вячеславка та с.Маринівка, та елементів (частин) об’єктів благоустрою (обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків).

У ч.1 ст.1 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 «Про благоустрій населених пунктів» зазначено, що: благоустрій населених пунктів – це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; заходи з благоустрою населених пунктів – це роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Як зазначено у ч.1 ст.10 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 "Про благоустрій населених пунктів", до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.18 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 "Про благоустрій населених пунктів" підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Таким чином, до організації благоустрою населених пунктів входить обов'язок належного документування елементів (частин) об'єктів благоустрою.

Як передбачено абз.2 п.2 Розділу ІІ "Типових правил благоустрою території населеного пункту", затверджених 27.11.2017 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №310, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.12.2017 за №1529/31397, благоустрій та утримання парків (гідропарків, лісопарків, лугопарків, парків культури і відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, меморіальних та інших (далі - парків), рекреаційних зон, садів, скверів і майданчиків здійснюється відповідно до планів, розроблених балансоутримувачем чи підприємством, що здійснює утримання об'єктів благоустрою, та затверджених відповідним органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, а об'єкта, який перебуває у приватній власності, - його власником.

Згідно з п.2.1 розділу 2 "Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів", затвердженого 23.09.2003 Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №154, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2004 за №189/8788 (надалі - "Порядок проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів"), органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності. Конкурс проводиться згідно з Положенням про порядок конкурсного відбору підприємств з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України 11.11.2005 №160 та зареєстрованим в Мін'юсті України 6 грудня 2005 року за №1460/11740.

Балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучати до цього інші підприємства, організації (п.2.2 "Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів").

Тобто, відповідач повинен був передати дитячий майданчик на території дитячого навчального закладу "Васильок", розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області та дитячий майданчик, який знаходиться поблизу будинку культури, за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області на баланс відповідного підприємства, установи чи організації у сфері благоустрою населених пункту та організовувати його роботу.

Відповідачем документально це не спростовано.

Реалізуючи приписи п.5 ч.2 ст.18 Закону України №2807-IV від 06.09.2005 "Про благоустрій населених пунктів" підприємство, установа чи організація у сфері благоустрою населених пунктів (с.Вячеславка та с.Маринівка) зобов'язано було згідно з п.1.2 Розділу І "Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів", затвердженої 29.10.2012 Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за №1937/22249 (надалі - "Інструкція з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів"), визначити порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно (п.1.4 Розділу І "Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів").

Відповідно до п.3.1 Розділу ІІІ "Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів" на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт.

Такої роботи Вячеславською сільською радою Приморського району Запорізької області - не організовано.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз (ч.2 ст.139 КАС України).

У справі відсутні витрати керівника Бердянської місцевої прокуратури (як суб'єкта владних повноважень), пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Визнати протиправною бездіяльність Вячеславської сільської ради (72132, Запорізька область, Приморський район, с.Вячеславка, вул.Миру, буд.59; код ЄДРПОУ 04353712) з питання не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме двох дитячих майданчиків розташованих на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області: дитячого майданчику на території дитячого навчального закладу "Васильок", розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області; дитячого майданчику, який знаходиться поблизу будинку культури, за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області.

Зобов'язати Вячеславську сільську раду (72132, Запорізька область, Приморський район, с.Вячеславка, вул.Миру, буд.59; код ЄДРПОУ 04353712) вчинити дії з прийняття на баланс, розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме двох дитячих майданчиків розташованих на території Вячеславської сільської ради Приморського району Запорізької області: дитячого майданчику на території дитячого навчального закладу "Васильок", розташованого за адресою вул.Миру, 66, с.Вячеславка, Приморського району, Запорізької області; дитячого майданчику, який знаходиться поблизу будинку культури, за адресою вул.Центральна, 35, с.Маринівка, Приморського району, Запорізької області.

У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 23.04.2018.

Суддя О.О. Прасов