Рішення № 73701981, 24.04.2018, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
914/62/18
Номер документу
73701981
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2018р. Справа №914/62/18

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Горецької З.В., за участю секретаря судового засідання Хороз І.Б., розглянувши матеріали справи

за позовом: Львівського комунального підприємства "Сонячне", м.Львів

до відповідача: ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "СВІТЛИЦЯ-46", м.Львів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Франківська районна адміністрація ОСОБА_2 міської ради, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 міське комунальне підприємство "Львівводоканал" , м. Львів,

про зобов"язання до укладення договору.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_3-представник (довіреність № б/н від 06.06.17р.)

від відповідача: ОСОБА_4-представник (довіреність б/н від 15.02.18р.)

від третьої особи на стороні позивача: ОСОБА_5 - представник (довіреність № 4-35-96 від 11.01.18р.)

від третьої особи на стороні відповідача: ОСОБА_6-представник, довіреність від 26.12.2017 року.

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 38, 42, 43 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. Проводилася технічна фіксація судового засідання.

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов ОСОБА_2 комунальним підприємством "Сонячне", м.Львів до відповідача ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "СВІТЛИЦЯ-46", м.Львів про зобов"язання до укладення договору.

Ухвалою суду від 09.01.2018 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 19.02.2018 року. В підготовчому судовому засіданні 19.02.18р. оголошувалась перерва до 21.02.18р.

Рух справи відображено в ухвалах суду.

19.02.18р. в канцелярію господарського суду поступила заява про залучення Франківської районної адміністрації ОСОБА_2 міської ради у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.

Представник відповідача подав клопотання про залучення третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 міське комунальне підприємство "Львівводоканал".

Ухвалою від 21.02.2018 року судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Франківську районну адміністрацію ОСОБА_2 міської ради (79044, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85) та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_2 міське комунальне підприємство "Львівводоканал" ( 79017, м. Львів, вул. Зелена, 64).

26.03.2018 року за вх.№838/18 ЛКП "Сонячне" до канцелярії суду подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить доповнити прохальну частину позовної заяви таким пунктом: "Стягнути з ОСОБА_1 співвласників багатоквартирних будинків "Світлиця-46" на користь Львівського комунального підприємства "Сонячне" понесені збитки в сумі 24 443,79 грн., 2 014,73 грн. інфляційних втрат та 461,12 грн. - 3% річних."

Розглянувши зазначену заяву позивача, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 46 Господарського процесуального України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно з частиною 3 статті 46 Господарського процесуального кодексу України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.

При цьому, під збільшенням розміру позовних вимог слід розуміти збільшення суми позову за тією ж вимогою, яку було заявлено у позовній заяві. Збільшено може бути лише розмір вимог, стосовно тих обставин, які були заявлені в позовній заяві.

В свою чергу, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Відтак, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.

З прохальної частини позовної заяви, поданої ЛКП «Сонячне» 05.01.2018 вбачається, що предметом позову є зобов'язання ОСББ «Світлиця-46» укласти з ОСОБА_2 комунальним підприємством «Сонячне» договір про відшкодування витрат на підкачування холодної води до будинку № 46 на ОСОБА_7 у м. Львові.

У заяві про збільшення позовних вимог позивачем доповнено предмет позову новою вимогою: про стягнення з Об»єднання співласників багатоквартирних будинків «Світлиця- 46» на користь Львівського комунального підприємства «Сонячне» понесені збитки в сумі 24 443,79 грн., 2014,73 грн. інфляційних втрат та 461,12 грн. 3 % річних».

Враховуючи наведене, заява позивача про збільшення позовних вимог, по суті не є збільшенням вимог, оскільки в ній йдеться про доповнення позовних вимог, що є предметом спору, новими вимогами, тобто фактично йдеться про подання ще одного позову, який має містити самостійні правові підстави.

Однак, доповнення позову додатковими вимогами не передбачене статтею 46 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, заява 838/18 від 26.03.2018 року про збільшення позовних вимог підлягає поверненню заявнику – ЛКП «Сонячне». Суд звертає увагу позивача на те, що повернення цієї заяви без розгляду не перешкоджає останньому звернутися до господарського суду з окремим позовом.

Представник позивача у судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав, просить суд задоволити позов.

Представник відповідача у судове засідання з’явився, проти позову заперечив, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи на стороні позивача явку в судове засідання забезпечив, позов підтримав, просить суд задоволити позов.

Представник третьої особи на стороні відповідача явку в судове засідання забезпечив, позов підтримав, просить суд задоволити позов.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Аргументи позивача.

На обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підкачка холодної води до будинку № 46 на вул. ОСОБА_7, який перебуває на балансі ОСББ Світлиця-46», здійснюється за рахунок насосної станції, котра розміщена на території будинку № 34 по вул. В.Великого. Таким чином, оскільки будинок № 34 по вул. В. Великого перебуває на балансі ЛКП «Сонячне», саме ЛКП «Сонячне» несе витрати на надання послуги з підкачки води, а саме витрати на електроенергію та обслуговування станції. Тому, на думку позивача, ОСББ «Світлиця-46» зобов»язане укласти із ЛКП договір про відшкодування витрат на підкачування холодної води до будинку №46 по вул.В.Великого. Адже, у зв’язку з незаконною відмовою ОСББ «Світлиця - 46» від підписання договору про відшкодування витрат на підкачування холодної води утворилася зоборгованість, що на момент звернення до суду з позовом становить 18 084,84 грн.

Аргументи відповідача.

Відповідач повністю заперечує позовні вимоги, стверджуючи, що тариф на централізоване постачання холодної води та водовідведення в розмірі 10,49 грн./м.куб. включає в себе вартість послуг з доставки води безпосередньо до квартир громадян (тому питання підкачки води не стосується ні громадян, ні ОСББ, а відноситься до обов’язку Львівводоканалу з доставки води безпосередньо у квартиру). На думку відповідача, саме Львівводоканал повинен здійснювати компенсацію витрат Позивачу за підкачку холодної води до будинкуц №46 по вул.В.Великого. Крім того, відповідач наголошує, що не можна залишити без уваги думку членів ОСББ (мешканців будинку № 46 на вул. В. Великого у м. Львові) щодо їхнього небажання оплачувати додатково Позивачу вартість послуг з обслуговування підкачувальної станції, які не увійшли до складу тарифу на послуги з централізованого водопостачання.

Аргументи третьої особи - Франківської районної адміністрації ОСОБА_2 міської ради.

Третя особа зазначає, що насосна станція з підкачування холодної води знаходиться у будинку № 34 на вул. ОСОБА_7, що перебуває на балансі ЛКП «Сонячне». Будинок збудований разом з насосною станцією.яка вмонтована в підвалі 12-го під’їзду, однак насосна станція підкачує холодну воду на два будинки: вул. В.Великого, 46 та вул. В.Великого 34,

У зв» язку з вказаною ситуацією, ЛКП «Сонячне» за участі мешканців будинків № 34 та № 46 на вул. В.Великого проведено збори, що підтверджується протоколом від 07.06.2013 р. № 11, на котрих прийнято рішення про розподіл витрат на використання електроенергії по підкачуванні холодної води на два будинки, відповідно: вул. В. Великого, 34 -60 %, вул. В.Великого, 46 -40 %. (додаток 1)

Електроенергія спожита на підкачування холодної води обліковується згідно сублічильника встановленого між лічильником № 814517 (електроенергія ліфтів) та підкачувальною станцією, а кількість спожитої електроенергії розраховується як різниця між показниками лічильника та сублічильника.

Вказаний спосіб обліку електроенергії та порядок проведення розрахунків описано та надано ЛКП «Сонячне» у листі від 27.04.2017 р. № 190/с (додаток 2) на вимогу Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.04.2017 р. № 13/23-219 (додаток 3).

До часу передачі будинку № 46 на баланс ОСББ «Світлиця-46», плата за послугу електроенергії вставлялась мешканцям в повідомленні на оплату відповідно показів сублічильника обліку електроенергії, що встановлений на будинку № 34 на вул. ОСОБА_7 (підвал 12-го підїзду).

На даний час ЛКП "Сонячне" не має повноважень проводити нарахування за послугу по підкачуванню холодної води мешканцям будинку ОСОБА_7 46.

ЛКП «Сонячне» розробило проект Договору щодо відшкодування витрат по підкачуванню води у будинок №46 на вул. ОСОБА_7, що здійснює насосна станція розташована у будинку № 34 на вул. В.Великого у м. Львові та скеровано ОСББ «Світлиця 46».

Водночас, ОСББ «Світлиця-46» належним чином не відреагувало та запропонований Договір, а саме не вчинило дій щодо його підписання, не запропонувало свого проекту Договору або ж не надало протоколу розбіжностей у строк визначений чинним законодавством України.

Третя особа наголосила, що саме за заявою ОСББ «Світлиця- 46» до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України здійснено перевірку законності дій ЛКП «Сонячне» та жодних порушень не виявлено, що має преюдиційне значення для вирішення даної справи.

Таким чином, на думку третьої особи, враховуючи щомісячні витрати, котрі несе ЛКП «Сонячне» щодо підкачки води у будинок № 46 на вул. В.Великого вимоги даної позовної заяви враховуючи їх уточнення цілком правомірні та підлягають до задоволення.

Третя особа звертає увагу суду на лист ЛМКП «Львівводоканал» від 02.03.2018 р. № Вих - Вд 1666-18, з котрого вбачається, що у разі припинення ЛКП «Сонячне» здійснення підкачування холодної води мешканці останніх поверхів будинку № 46 на вул. ОСОБА_7 не будуть належно забезпечені холодною водою (додаток 4).

Враховуючи наведене, лише дана обставина не надає ЛКП «Сонячне» права здійснити відключення, однак ОСББ «Світлиця-46» як юридична особа, що створена з метою захисту інтересів мешканців, сприянні їм в отриманні належних житлово- комунальних послуг не вживає жодних дій щодо виконання своїх прямих обов’язків.

Зі своєї сторони, районна адміністрація в межах наділених повноважень здійснювала вивчення даного питання, як за заявою ОСББ «Світлиця-46» від 11.02.2017 року № 13 (додаток 5), так і за зверненнями директора ЛКП «Сонячне».

Детально дослідивши порушені питання ОСББ «Світлиця-46» листом від 15.03.2017р. № 35-2083 (додаток 6) аналогічно рекомендовано укласти договір.

Відповідно до порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 (пункт 13), вартість обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб’єкт господарювання у власності або в користуванні якого перебуває таке обладнання.

Оскільки, на думку третьої сооби, безспірним є факт, що ОСББ «Світлиця-46», як суб’єкт господарювання користується насосною підстанцією, районна адміністрація позовні вимоги та заяву про збільшення розміру позовних вимог підтримує та вважає обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами.

Аргументи третьої особи – ЛМКП «Львівводоканал».

В 70-тих роках минулого століття при будівництві будинків №34 та №46 по вулиці В.Великого в м.Львові для забезпечення мешканців цих будинків послугами централізованого водопостачання було передбачено будівництво підкачуючої насосної станції, яка здійснювала підкачку води на верхні поверхи обох будинків і розміщувалася в будинку №34.

Необхідність влаштування цієї станції визначалася проектом будівництва, який розроблявся проектною організацією за відповідним зверненням замовника будівництва ібез такої станції підкачування води обох будинків було б неможливо.

Станція підкачування, що розміщена в будинку №34 по вулиці В.Великого, не перебуває та не перебувала ні у власності, ні на балансі ЛКП «Львівводоканал». Ця станція перебуває на балансі ЛКП «Сонячне». А витрати на підкачування води згідно чинного законодавства повинні відшкодовуватися за рахунок тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Враховуючи те, що мешканцями будинку №46 по вулиці В.Великого створено ОСББ «Світлиця-46»,яке несе витрати на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій самостійно, відтак ОСББ «Світлиця-46» повинно відшкодовувати ЛКП «Сонячне» частину витрат по підкачуванні холодної води, експлуатуючи насосну станцію.

ЛМКП «Львівводоканал» не вправі ні брати на баланс, ні закладати в тариф на послуги з централізованого постачання холодної води з використанням внутрішньо-будинкових ситсем витрати на обслуговування цієї підкачувальної станції.

Тому, ЛМКП «Львівводоканал» вважає позовні вимоги підставними та обґрунтованими.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ:

ОСОБА_2 комунальне підприємство «Сонячне» (надалі - ЛКП «Сонячне») створене з метою надання житлово-комунальних послуг мешканцям Франківського району м. Львова.

Види послуг та порядок їх надання визначено рішенням ОСОБА_2 міської ради від 31.01.2011 р. № 561 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення у м. Львові індивідуально по кожному будинку».

Зокрема, в своїй діяльності ЛКП «Сонячне» керується наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій».

ЛКП «Сонячне» зареєстроване 22.04.2002 р. та є юридичною особою, що підтверджується згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

До моменту передачі на баланс ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку «Світлиця - 46» (надалі - ОСББ «Світлиця - 46») будинок № 46 на вулиці Володимира Великого в місті Львові перебував на балансі і обслуговувані ЛКП «Сонячне».

Передача вказаного будинку здійснена згідно наказу Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 01.11.16 р. № 750 «Про затвердження акту приймання - передачі житлового будинку № 46 на вул. Володимира Великого, м. Львів з балансу ЛКП «Сонячне» Франківської районної адміністрації на баланс ОСББ «Світлиця - 46».

25.11.2016 р. ЛКП «Сонячне» зверталося до Відповідача з листом № 314 щодо необхідності укладення договору про відшкодування витрат холодної води.

Підставою для звернення слугувало те, що підкачка холодної води до будинку № 46 на вул. В.Великого здійснюється за рахунок насосної станції, котра розміщена на території будинку № 34 по вул. В.Великого, і, оскільки будинок № 34 по вул. В. Великого перебуває на балансі ЛКП «Сонячне», саме ЛКП «Сонячне» несе витрати за надання послуги з підкачки води, а саме, витрати на електроенергію та обслуговування станції.

ЛКП «Сонячне» неодноразово спонукало Відповідача у добровільному порядку укласти договір про відшкодування витрат на підкачування холодної води, про що свідчить відповідь на звернення № 08 від 23.11.2016 р., лист ЛКП «Сонячне» від 25.11.2016 р. № 314, з відміткою Відповідача про отримання.

Свою відмову Відповідач мотивує тим, відповідно п. 6.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, що затверджені наказом Міністерства житлово-комунального господарства № 190 від 27.06.2008р., передбачено, що окремі насосні станції для підкачування холодної води перебувають на балансі виробника - суб'єкта господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Таким чином, переконаний Відповідач, виробником послуги є ОСОБА_2 міське комунальне підприємства «Львівводоканал» і витрати від експлуатації та технічного обслуговування окремо стоячих насосних станцій для підкачування води обліковує та включає в складові витрат при формуванні тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

Однак, Відповідачем не прийнято до уваги, що насосні станції підкачування холодної води та регулятори тиску, розміщені в житлових будинках або прибудовах до них, перебувають на балансі саме споживачів і обслуговуються ними.

З метою надання роз’яснення ЛКП «Сонячне» звернулося до ЛМКП «Львівводоканал» листом № 25 від 19.01.2017 р., на котрий та отримало відповідь від 28.02.2017 р.

Так, з листом від 01.11.2016 № 271/16 Позивач звернувся до ОСББ з пропозицією ( «вимогою») про необхідність укладення з ним договору на відшкодування витрат з підкачки холодної води в будинок № 46 на вул. В. Великого у м. Львові.

З метою вирішення питань, які виникли як в мешканців будинку № 46 на вул. В. Великого у м. Львові так і в керівництва ОСББ після отримання згаданого вище листа Позивача, ОСББ звернулось з відповідним запитом на інформацію від 12.12.2016 № 10 до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал».

З інформації, яку було отримано від Львівводоканалу у листі від 29.12.2016 року № вих-вд2758-16 стало відомо про те, що, Львівводоканал здійснює компенсацію витрат Позивачу за підкачку холодної води. Однак, будинок № 46 на вул. В. Великого у м. Львові у переліку на відшкодування витрат за підкачку холодної води не значиться.

Враховуючи зазначену вище відповідь Львівводоканалу, ОСББ листом від 12.01.2017 № 11) запропонувало Позивачу (з метою недопущення порушень чинного законодавства України в сфері надання комунальних послуг) звернутись у Львівводоканал для вирішення піднятого ним питання щодо відшкодування витрат з підкачки холодної води у будинок № 46 на вул. В. Великого у м. Львові.

Крім того, про згадану вище ситуацію відповідач повідомив голову Франківської районної адміністрації листом від 11.02.2017 року № 13, в якому ОСББ просило голову районної адміністрації втрутитись у цю ситуацію.

У листі - відповіді від 15.03.2017 № 35-2083 було запропоновано ОСББ укласти з Позивачем договір на відшкодування витрат з підкачки холодної води у будинок № 46 на вул. В. Великого у м. Львові. При цьому, головою районної адміністрації не було розглянуто питання щодо можливості включення будинку № 46 на вул. В.Великого у м. Львові до Переліку на відшкодування витрат за підкачку холодної води, яке здійснюється

Відповідач, враховуючи те, що тариф на централізоване постачання холодної води та водовідведення в розмірі 10,49 грн./м.куб. включає в себе вартість послуг з доставки води безпосередньо до квартир громадян, звернувся з відповідним листом від 12.04.2017 № 31 до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України далі за текстом - АМКУ) з проханням втрутитись у ситуацію і надати відповідну правову оцінку діям Львівводоканалу під час формування тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води у будинок № 46 на вул. В. Великого у м. Львові.

З отриманої відповіді від АМКУ № 13.03-1234 від 07.07.2017 року вбачається, що Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 (пункт 22), визначено, що до складу тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій включено витрати з підкачування води. Відповідно до п. 13 згаданого вище Порядку вартість обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб’єкт господарювання у власності або на балансі чи в користуванні якого перебуває таке обладнання.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Як встановлено судом, в 70-тих роках минулого століття при будівництві будинків №34 та №46 по вулиці В.Великого в м.Львові для забезпечення мешканців цих будинків послугами централізованого водопостачання було передбачено будівництво підкачуючої насосної станції, яка здійснювала підкачку води на верхні поверхи обох будинків і розміщувалася в будинку №34.

Відповідно до положень п.6.1 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року №190, насосні станції підкачування холодної води та регулятори тиску, розміщені в житлових будинках або прибудовах до них, перебувають на балансі споживачів і обслуговуються ними.

Згідно з п.14 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2011 року №869, витрати на обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб»єкт господарювання, у власності або на балансі чи користуванні якого перебуває таке обладнання.

Відповідно до п.13 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будиків і споруд та прибудинкових територій, вартість обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб»єкт господарювання, у власності або на балансі чи в користуванні якого перебуває таке обладнання. Підкачування води входить до Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зазначеному у цьому порядку.

Відповідно до абзацу 16 додатку до порядку 2, технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, необхідних для електрозабезпечення технічних цілей будинку (освітлення місць загального користування, електропостачання ліфтів, підкачування води) входить до переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Згідно зі 12, 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги поділяються за:

1) функціональним призначенням;

2) порядком затвердження цін/тарифів.

Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом: виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Статтею 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Згідно зі ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач комунальних послуг зобов'язаний укласти договір та оплачувати спожиті комунальні послуги.

Пунктом 5 ч. 3 ст. 20 Закону "Про житлово-комунальні послуги" передбачено обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1, пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Порядок укладення договорів визначений ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарських договорів є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язковим для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

В силу ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

В даному випадку, прямою нормою закону, що зобов’єзує до укладення договору є наказ Міністерства житлово-комунального господарства № 190 від 27.06.2008 р.

День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір - це домовленість двох або більше сторін спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Як встановлено судом 25.11.2016 року ЛКП «Сонячне» звернулося до відповідача з листом №314 щодо необхідності укладення договору про відшкодування витрат на обслуговування насосної станції, що здійснює підкачування холодної води до будинку 346 на вул.В.Великого. До листа було долучено мотивований розрахунок та надано калькуляцію витрат, що несе позивач.

З відповіді ОСББ «Світлиця-46» від 12.01.2017 року вбачається ігнорування законних вимог ЛКП щодо укладення договору.

Зважаючи на відмову від компенсації витрат, ЛКП «Сонячне» несе матеріальні збитки, оскільки з метою забезпечення належного та безперебійного постачання холодної води мешканцям будинку №46 по вул. В.Великого, ЛКП продовжує надавати послуги по підкачуванню холодної води.

Твердження відповідача про те, що позивач повинен звертатися з позовом до ЛМКП «Львівводоканал» про компенсацію таких витрат не заслуговує на увагу з огляду на таке.

ОСББ «Світлиця-46» як окрема юридична особа повинна вживати всіх заходів щодо належного надання житлово-комунальних послуг та включати в складову тарифу членських внесків всі витрати на їх надання.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про об»єднання співвласників багатоквартирного будинку», метою створення об»єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов»язань, пов»язаних з діяльністю об»єднання.

Як вбачається з суті спору, ОСББ «Світлиця-46» не вчинила всіх можливих дій для забезпечення співвласників об»єднання всіма необхідними благами та усунення можливих проблем з постачання послуг до їхнього будинку, а прийняла рішення користуватися послугами безоплатно.

Враховуючи вищенаведене та норми чинного законодавства, споживачі зобов»язані оплачувати житлвоо-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комуенальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі.

Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (ч.1,2 ст.217 ГК України).

Згідно зі ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ст.ст. 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Матеріалами справи (відповідними актами, рахунками) підтверджується, що позивач надає послуги по підкачуванню холодної води до будинку №46, який перебуває на балансі ОСББ. Виходячи з того, що відповідач не уклав договір з позивачем, витрати позивача за надані послуги не компенсував, позивач розрахував збитки, завдані відповідачем внаслідок несплати комунальних та експлуатаційних послуг.

Зважаючи на викладене, суд дійшов до висновку, що позивач має право на відшкодування понесених витрат по підкачуванню холодної води за рахунок відповідача, проте, зважаючи на порушення процесуального порядку звернення із відповідною вимогою, суд повернув цю заяву позивачу, не розглядаючи по суті.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на відповідача.

Судовий збір в розмірі 1 762,00 грн., сплачений позивачем за заяву про збільшення позовних вимог, підлягає поверненню за клопотанням останнього в порядку п.4 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір».

Виходячи із вищенаведеного, керуючись ст.ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236-241, 327 господарського процесуального кодексу України, господарський суд –

УХВАЛИВ:

1. Позов Львівського комунального підприємства "Сонячне" до ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "СВІТЛИЦЯ-46" про зобов"язання до укладення договору - задоволити.

2. Зобов»язати Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світлиця – 46» (79053, м.Львів, вул.В.Великого,46, код ЄДРПОУ 40676152 укласти з ОСОБА_2 комунальним підприємством «Сонячне» (79053, м.Львів, вул.Айвазовського,10, код ЄДРПОУ 20806900) договір про відшкодування витрат на підкачування холодної води до будинку №46 на вул.В.Великого у м.Львові в наступній редакції:

ДОГОВІР

про відшкодування витрат на підкачування холодної води №

м.Львів «__» ___ 2018 року

ОСББ «Світлиця-46» (далі - «Замовник») в особі виконавчого директора ОСОБА_8, що діє на підставі Статуту з однієї сторони, та ОСОБА_2 комунальне підприємство «Сонячне» (далі - «Виконавець») в особі директора ОСОБА_9, що на підставі Статуту з другої сторони, разом названі у подальшому «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали даний договір (далі - «Договір») про наступне:

1.ПРЕДМЕТ

1.1. Виконавець зобов’язується забезпечувати роботи водопровідних насосних установок для накачування холодної води (далі - «Послуга»), які знаходяться на балансі Виконавця, а Замовник зобов’язався їх оплатити, згідно калькуляційної вартості (додаток №1) та щомісячне фактичне споживання електроенергії по підкачуванню холодного водопостачання згідно виставлених рахунків та актів виконаних робіт, що є невід'ємною частиною даного Договору.

1.2. Правочин про надання Послуги (далі - «Правочин») укладається ОСОБА_10 щодо Будинку № 46 на вул. ОСОБА_7

1.3 Калькуляційна вартість Послуги визначається у Правочині. Вартість Послуги за Правочином визначається на підставі ОСОБА_10 приймання-передачі Послуги.

1.4 Послуга замовляється та надасться в інтересах власників, співвласників, наймачів, орендарів (надалі - Споживачів) будинку, що зазначений у Правочині.

1.5 Виконавець зобов'язався надати калькуляцію витрат з експлуатації водопровідних насосних установок з урахуванням устаткування, то знаходиться його балансі. Калькуляція витрат є невід'ємною частиною даною договору, набирає сили з моменту узгодження "Замовником" та є підставою для розрахунків по цьому договору.

1.6 Кошти витрачені Виконавцем на ремонт підвищувальних установок для підкачування холодної води, відшкодовуються Замовником та оформлюється 2-х стороннім актом, який є підставою для розрахунків між ОСОБА_10 Договору.

2.ОБОВ»ЯЗКИ СТОРІН

2.1. Замовник зобов’язується:

2.1.1. Своєчасно та в повному обсязі проводити оплату Виконавцю за належно надану Послугу;

2.1.2. Розглядати у визначений законодавством термін акти-претензії та скарги Споживачів, складати акти в порядку, передбаченому п. 4 Договору;

2.1.3. Направляти Виконавцю упродовж трьох робочих днів один примірник ОСОБА_10 перевірки надання-Послуги, передбаченого п. 4 Договору;

2.1.4. Вести облік актів-претензій та скарг Споживачів, своєчасно інформувати про них

Виконавця, надавати Виконавцю інформацію, необхідну для усунення порушень;

2.1.5. Забезпечити Виконавця інформацією, доступом до відповідних приміщень, якщо це

необхідно для належного надання Послуги.

2.1.6 ОСОБА_7 облік обсягів наданої Послуги, а також фінансову та бухгалтерську документацію;

2.1.7. У випадку необхідності внесення змін чи дострокового розірвання Правочину письмово повідомити про це Виконавця не пізніше ніж за 15 днів.

2.2. Виконавець зобов'язується:

2.2.1. Надавати послуги у відповідності із стандартами, нормативами, нормами, порядками, правилами, вимогами, затвердженої структури, періодичності та строків надання Послуги, передбаченими законодавством та умовами даного Договору.

2.2.2. Вживати всіх можливих заходів із недопущення створення аварійних ситуацій у будинках, де надається Послуга. Здійснювати всі належні ремонтні роботи, передбачені даним Договором, для нормального функціонування мереж, що обслуговуються.

2.2.3. Відшкодовувати шкоду, заподіяну майну, майновим правам, життю чи здоров'ю Споживачів Послуги, що виникла в результаті неналежного її надання та з інших залежних від Підрядника причин у розмірі та порядку, встановленому даним Договором та чинним законодавством України, або за підтвердження відповідним судовим рішенням.

2.2.4. Вести облік обсягів наданої Послуги, а також вести фінансову та бухгалтерську документацію

2.2.5. Отримувати від Замовника, у визначений Замовником спосіб, інформацію, необхідну для надання Послуги та звітуватись про її виконання у визначений Замовником спосіб:

2.2.6. У випадку необхідності внесення змін чи дострокового розірвання ГІравочииу письмово повідомити про це Замовника не пізніше ніж за 15 днів.

2.2.7. Ліквідувати всі наявні та приховані витоки води, заміняти або ремонтувати всі аварійні ділянки трубопроводів та обладнання та звернутися до Замовника з відшкодуванням витрат у строк встановлений Договором.

2.2.8. Уповноважити працівника______відповідальним за викоання умов договору.

3.ПРАВА СТОРІН

3.1 Замовник має право:

3.1.1 Відмовитися повністю або частково від надання Послуги шляхом припинення Правочину у разі систематично неналежного надання Послуги та з інших зазначених в Договорі причин, письмово обгрунтувавши причини такої відмови не менш як за 15 днів;

3.1.2 Вимагати від Виконавця беззастережного виконання умов Договору. Правочину. відповідності Послуги до вимог нормативів, норм і стандартів, затвердженої структури, періодичності та строків надання Послуги

3.2 Виконавець має право:

3.2.1 Розірвати Правочин у випадку недотримання його умов Замовником, обгрунтувавши причини розірвання не менш як за 15 днів. При цьому розірвання Правочину за ініціативи Виконавця може бути підставою для припинення дії Договору;

3.2.2 Вимагати від Замовника своєчасної та повної оплати вартості належно наданої Послуги у строк та на умовах даного Договору та Правочину:

4.ЯКІСТЬ НАДАННЯ ПОСЛУГИ

4.1. Послуга може бути визнана неналежною, якщо результати перевірки свідчать, що: Виконавець фактично не надає Послугу або надає її не в повному обсязі чи невідповідної якості;

4.2. Послуга визнається належно наданою, якщо не встановлено інше. Невиконання певного виду робіт, пов'язаних з наданням послуг, у зв'язку із ненастанням строку їх виконання за планом або графіком, складеним Виконавцем та затвердженим Замовником, не є підставою для визнання послуги неналежною.

4.3. Про зафіксовані у акті факти неналежного надання Послу ги Замовник негайно, але не пізніше наступного дня з моменту складення акту, повідомляє Виконавцю для їх усунення та виправлення (ліквідації).

4.4. Вимконавець усуває недоліки невідкладно, а у разі неможливості негайного усунення виконує роботи у строк, що не перевищує граничних строків невідкладної ліквідації виявлених несправностей, відповідно до цього договору або Закону.

5.ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ

5.1 Розрахунки за Послугу проводяться Замовником за виконані роботи в розмірі встановленому узгодженою сторонами калькуляцією витрат виключно грошовими коштами на поточний рахунок Виконавця. За дату оплати приймається дата поступлення коштів на поточний рахунок Виконавця.

5.2 Розрахунок за Правочином здійснюється на підставі підписаного ОСОБА_10 приймання-передачі Послуги.

5.3 Сторони зобов’язуються підписати ОСОБА_10 приймання-передачі Послуги не пізніше 10 числа наступного за розрахунковим місяцем.

5.4 У разі несвоєчасної оплати обумовлених цим договором платежів Виконавець має право врахувати Замовнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від розміру платежу за кожен день простроченого платежу, починаючи з дня наступного після дня оплати (дня, коли мав бути проведений остаточний розрахунок за умовами цього Договору).

6.ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

6.1 За невиконання або неналежне виконання цієї угоди Сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства та умов цього договору. Якщо під час надання Виконавцем послуг, передбачених даним Договором, буде завдано шкоди здоров'ю чи майну третім особам із вини Виконавця, внаслідок недотримання останнім умов Договору. Правочину чи порядку надання послуг, а також внаслідок його бездіяльності щодо ліквідації обставин, шо могли б завдати будь-яку шкоду третім особам, така шкода відшкодовується Виконавцем особі, якій завдано шкоди, у порядку, передбаченому чинним законодавством.

6.2 Сторони звільняються від відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за даним Договором, якщо це невиконання стало наслідком впливу обставин непереборної сили (дії надзвичайних ситуацій техногенного, природного або еколог ічної о характеру), які не залежать від Сторін або внаслідок дій державних органів і виникли після укладення цієї угоди та Договору.

ОСОБА_10, для якої наступили форс-мажорі-:і обставини, зобов’язана протягом Ю (десяти) днів письмово оповістити іншу Сторону про настання, можливий строк дії та припинення зазначених обставин.

При цьому строк виконання зобов'язань зміщується відповідно терміну дії таких обставин іа їх наслідків.

6.3 Під форс-мажорними обставинами у цьому Договорі розуміються будь-які надзвичайні події зовнішнього щодо Сторін характеру, які виникають без вини Сторін, поза їх волею або всупереч волі чи бажанню Сторін, і які не можна за умови вжиття звичайних для цього заходів передбачити та не можна при всій турботливості та обачності відвернути (уникнути), включаючи (але не обмежуючись) стихійні явища природного характеру (землетруси, повені, урагани, руйнування в результаті блискавки тощо), лиха біологічного, техногенного та антропогенного походження (вибухи, пожежі, вихід з ладу машин й обладнання, масові епідемії, епізоотії, епіфітотії тощо), обставини суспільного життя (війна, воєнні дії, блокади, громадські хвилювання, прояви тероризму, масові страйки та локаути, бойкоти тощо), а також видання заборонних або обмежуючих нормативних актів органів державної влади чи місцевого самоврядування, інші законні або незаконні заборонні чи обмежуючі заходи названих органів, які унеможливлюють виконання ОСОБА_10 цього Договору або тимчасово перешкоджають такому виконанню.

6.4 Виконавець при залучені субпідрядника, залишається відповідальним у повному обсязі перед замовником за порушення Договору, або у випадку нанесення шкоди.

7. ТЕМІН ДІЇ ДОГОВОРУ

7.1 Даний договір діє з____ по____

7.2 Зміни до Договору та у правочин можуть бути внесенні за згодою Сторін, що оформляється додатковим договором чи правочином.

7.3 Якшо внаслідок змін в законодавстві України чи рішення органу місцевого самоврядування окремі положення даного Договору та Правочину суперечитимуть законодавству України чи рішенню органу місцевого самоврядування, вони втрачають силу і до моменту внесення відповідних змін до Договору та Правочину Сторони керуються нормами законодавства та рішеннями органу місцевого самоврядування.

7.4 Даний Договір припиняє свою дію у випадку припинення чинності чи розірвання сторонами всіх правомірно укладених Правочинів на умовах даного Договору, чи з інших обставин, передбачених законодавством.

7.5 Даний Договір також може бути припинено з ініціативи однієї зі Сторін за наявності інших обставин, зазначених в Договорі.

7.6 У разі ліквідації, реорганізації або зміни найменування однієї з Сторін цього Договору, сторонами його виконання виступають їх правонаступники з передачею їм усіх прав і обов’язків, що передбачені Договором та Правочином.

8. ІНШІ УМОВИ

8.1 Всі суперечності та розбіжності, що виникають при виконанні договору і не урегульовані домовленістю Сторін, вирішуються в судовому порядку згідно з чинним законодавством України.

8.2 Цей договір складено у двох примірниках, які мають однакому юридичну силу, один з яких знаходиться у Замолвника, а другий – у Виконавця.

РЕКВІЗИТИ ОСОБА_11 СТОРІН

Від ЗАМОВНИКА: ОСББ «Свілиця» _________ _________ _________ Директор ОСББ «Світлиця-46» ОСОБА_8 Від ВИКОНАВЦЯ: ЛКП «Сонячне» ________ ________ ________ Директор ЛКП «Сонячне» ОСОБА_9

3. Стягнути з Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Світлиця – 46» (79053, м.Львів, вул.В.Великого,46, код ЄДРПОУ 40676152) на користь Львівського комунального підприємства «Сонячне» (79053, м.Львів, вул. Айвазовського,10; код ЄДРПОУ 20806900) - 1 600,00 грн. судового збору.

4. Наказ видати в порядку статті 327 ГПК України після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено “ 02” травня 2018 р.

Суддя Горецька З. В.