
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.04.2018р. Справа №914/2642/17
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Горецької З.В.
за участю секретаря судового засідання Хороз І.Б.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м.Львів
до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства “Львівелектромаш”, м.Львів
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2- представник (довіреність № вих-Вд 142-18 від 05.01.18р.);
ОСОБА_3 - представник
від відповідача: ОСОБА_4 - представник (довіреність № 55/14-219 від 24.01.18); ОСОБА_5- представник (довіреність № 55/14-218 від 24.01.18р.), ОСОБА_6- представник (довіреність № 55/14-220 від 25.01.18р.).
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 38, 42, 43 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. Проводилася технічна фіксація судового засідання.
Суть спору:
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Львівським міським комунальним підприємством “Львівводоканал”, до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства “Львівелектромаш” про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн.
Ухвалою суду від 20.12.2017 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у підготовчому засіданні на 29.01.2018 року. У підготовчому судовому засіданні 29.01.18р. розгляд справи відкладався на 26.02.18р.
Рух справи відображено в ухвалах суду.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Між позивачем та відповідачем укладено договір №302368 від 26.01.2010р. Позивачем, у присутності відповідача, 14.11.2016р. складено акт №8066 про вибірковий відбір проб стічних вод відповідача. На підставі лабораторних досліджень позивачем згідно даних результату вимірювань №812 (головна проба) виявлено перевищення у стоках встановленихі відповідачу (Ліміт №1875) допустимі значення ДК аміаку та фосфатів. Позивач вказує на те, що відповідачем порушено вимоги Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, оскільки не здійснено технічних та інших заходів для запобігання понадлімітному забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м.Львова. Відповідно до розрахунку, сума додаткової плати становить 11 317,01 грн., яка відповідачем не оплачена.
Відповідач в судове засідання з’явився, відзив та витребуванні судом документи подав, проти позову заперечує просить суд відмовити в задовленні позову.
Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, Господарський суд Львівської області,
в с т а н о в и в:
26.01.2010 року між Львівським міським комунальним підприємством “Львівводоканал” (Львівводоканал) та ОСОБА_1 акціонерним товариством «Львівелектромаш» (абонент/відповідач) укладено договір №302368 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі –договір).
Згідно із умовами п.1.1 договору №302368 від 26.01.2010 року позивач зобов’язався забезпечувати відповідача питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач - користуватися послугами: здійснювати забір води з водопроводу, скидати стічні води у каналізацію і сплачувати вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України “Про питну воду і питне водопостачання”, “Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України” (надалі – Правила користування), “Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення” (надалі – Правила експлуатації), “Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України”, “Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова” (надалі – Правила приймання).
Згідно із п.2.1.1 договору №302368, Львівводоканал зобов'язався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів, зокрема, приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі: 339 куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод – 890 куб.м./міс.
Згідно із п.2.2.1 договору №302368 абонент зобов’язався отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства ( в разі його відсутності) протягом 1 місяця з моменту укладення договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Відповідно до п.2.2.7 та договору №302368 відповідач зобов'язався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.
За умовами п.4.4. договору, сторони погодили, що скидання абонентом стічних вод з перевищенням понад встановленого ліміту оплачується в п»ятикратному розмірі. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.
Згідно із умовами п.2.2.3 договору №302368, відповідач повинен надати перелік об»єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку №1 до договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.
До договору №302368 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізації ЛМКП „Львіводоканал” затверджено Ліміт №1875 від 01.12.2012 року. Названим лімітом визначено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.
14.11.2016 р. представниками позивача, в присутності представника відповідача за адресою знаходження об'єкта відповідача, а саме: м Львів, вулиця Городоцька,355, здійснено вибірковий відбір проб стічних вод з контрольного колодязя КК-1, про що складено ОСОБА_4 №8066 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби – разова. Зазначений акт підписаний представниками ЛМКП “Львівводоканал” та представником відповідача – головним інженером ОСОБА_6, без зауважень. В даному акті міститься посилання на те, що ємності з пробами промарковані бирками (№ акту відбору, дата акту, № проби згідно з актом), проби в ємкостях 1,5л. для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12) передано абонентові. Акт про відбір проб підписаний представниками сторін без зауважень.
Хімічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал», на підставі акту про відбір вибіркової проби № 8066 від 14.11.2016 року, проведено дослідження із датою початку аналізу – 14.11.2016 року та датою кінця аналізу – 23.11.2016 р. та оформлено результати вимірювань (показники якості стічних вод) .
На підставі результатів вимірювань відібраної проби стічних вод встановлено, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені (ліміт №1875) норми концентрації азоту амонійного та фосфатів.
Відповідно до "Правил користування системами комунального водопосачання та водовідведення в містах і селищах України", "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" чинного договору №302368 та акту від 14.11.2016 р. №8066 проведено розрахунок величини додаткової плати для ПАТ «Львівелектромаш» за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей №6956/36 від 06.12.2016р., та нараховано відповідачу додаткову плату в загальній сумі 11 370,01 грн.
При виявленні перевищення допустимих концентрацій забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання стічних вод, Водоканал після закінчення аналізу направляє підприємству повідомлення про виявлене перевищення допустимих концентрацій забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання стічних вод, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення допустимих концентрацій Водоканал направляє підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на підприємстві) (пункт 7.10 Правил приймання стічних вод).
Позивачем було направлено відповідачу претензію №вих-вд118-17 від 10.01.2017 р. із актом про відбір проби від 14.11.2016 р. №8066, розрахунок додаткової плати за скид стічних вод №6956/36 від 06.12.2016 р., рахунки П1 №6956/ВК та П2 №6956/ЕК та акт про приймання стічних вод №6956, що підтверджується фіскальним чеком від 11.01.2017 року.
Позивачем від відповідача відповідь на претензію не отримано.
Станом на день прийняття рішення заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.
Відповідач проти позову заперечує, зазначаючи, що до КК-1 (із якого здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод) ЛМКП «Львівводоканал» здійснено приєднання випусків стічних вод від кількох підприємств, зокрема, ПП «Укрриба», ДП «Факро-Львів» та ТзОВ «Кар»єра, що підтверджується планом мереж каналізації та водопостачання від 1970 року). Також, відповідач стверджує, що відсутній акт розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідальності відсутній, таким чином місця взяття проб стячних вод є неузгодженими. Крім того, відповідач не погоджується із розрахунком величини додаткової плати за скид стічних вод.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
За п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов’язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
За правилами ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р., зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04. 2002 р. за N 403/6691 ( державні Правила). Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Пунктом 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Місцеві правила приймання згідно з Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров’я України (п. 1.6. правил).
Пунктом 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що підприємства зобов’язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормових забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно із умовами Правил Держбуду України, від 19.02.2002р., №37 “Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України” підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання (п.7.4). Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають Підприємства. Цю роботу організовує адміністрація Водоканалу, яка розробляє інструктивні матеріали щодо контролю за стічними водами Підприємств, які затверджує керівник Водоканалу. Адміністрація Водоканалу повинна передбачити виділення відповідних трудових та матеріальних ресурсів, обладнання, транспортних засобів, виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного Підприємства не менше одного разу на три місяці (п.7.5). Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації (п.7.6). При проведенні вимірювань на випусках стічних вод Підприємств засоби вимірювань повинні бути повірені органами Держстандарту України та зареєстровані у Водоканалі. (п.7.7).
З метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента (п.7.8).
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення Водоканал направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві) (п.7.10). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.7.11).
За п.3.5.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова затверджених рішенням Виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог ОСОБА_4 тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності.
Відповідно до п.3.2.4, п.3.2.3. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень. Згідно із п.3.2.6, п.3.5.5 місцевих Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим. Підприємство зобов’язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал. Відповідно до п.3.10.3. місцевих Правил акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і підприємства.
За умовами п.6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.
Згідно п.6.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова для підприємств, внесених до переліку (п.4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п.4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства. Відповідно до пунктів 7.4.3.,7.4.4. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов’язки згідно з п.3.5.5.
Пунктом 5.16. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова встановлено, що об'єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного підприємства.
Згідно із п.5.15 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, підприємство яке допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого підприємства, несе перед водоканалом відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх випусках.
Згідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37, зареєстрованих Мінюстом України 26.04.02р. №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом та оскаржувати їх, звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства. Однак, даним правом відповідач не скористався, та на день прийняття рішення судом, доказів оскарження проведених розрахунків позивачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідача не надано, належних та допустимих доказів в підтвердження підключення будь-яких інших абонентів до КК та доказів внесення відповідних змін до погодженого ліміту чи змін до договору також суду не подано, контрольного аналізу проб відповідач не проводив.
Твердження відповідач про те, що місця взяття проб є неузгодженими, а до КК-І здійснено приєднання випусків стічних вод кількох підприємств, що на думку відповідача підтверджується планом мереж від 1970р., спростовується наступним:
Відповідно до обов’язкових для сторін Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 Водоканал зобов’язаний (п. 3.1.5) виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил, зокрема перевищення встановлених показників якості стічних вод, Водоканалом нараховується додаткова плата з застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9).
Натомість, згідно п.3.5 місцевих Правил Підприємства зобов’язані:
Здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи Міської Каналізації (п. 7.3). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх Випусках (п.3.5.1), за відсутності КК побудувати їх (3.5.7), відповідно до п.3.5.9 позначити ідентифікаційними табличками місця розташування КК (п. 7.1.1.5), здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння в КК випадкових забруднень (п.3.5.10), тощо.
Відповідно до розділу 7.1 місцевих Правил:
Відбір Проб здійснюється з КК (п.7.1.1);
Кожен об’єкт водоспоживання може бути приєднаний до Міської Каналізації окремими Випусками з обов'язковим спорудженням на кожному Випуску КК (п.7.1.1.1);
КК, як правило, повинні перебувати за межами Підприємства, а їх конкретне місцезнаходження узгоджується з Водоканалом (п.7.1.1.2);
Відповідно до п.7.1.1.5 Підприємства обладнують свої КК ідентифікаційними табличками, на яких вказується:
- назва Підприємства;
- позначення КК на Підприємстві (КК1, КК2 і т.д.);
- місце розміщення колодязя і відстань до нього в метрах (якщо табличка не знаходиться безпосередньо біля КК);
КК споруджуються та обладнуються Підприємствами (п.7.1.6).
Крім того, відповідно до п. 5.14 місцевих Правил відповідальність за кількісні та якісні показники стічних вод Підприємств-орендарів нежитлових площ, приміщень та виробничих споруд і комплексів несе Підприємство-орендодавець.
А відповідно до п.5.15 місцевих Правил Підприємство, котре допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого Підприємства, несе перед Водоканалом відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх Випусках.
Враховуючи обов’язкові у спірних правовідносинах наведені положення місцевих Правил, а також те, що у ОСОБА_4 № 8066 від 14.11.2016р. (ОСОБА_4) зазначено про наявність ідентифікаційної таблички якою позначено КК-1 - з якого відібрана контрольна проба, та зазначено про участь у відборі як представника Відповідача головного інженера, беручи до уваги, що представник ОСОБА_4 підписав без зауважень, та враховуючи відсутність будь-яких інших письмових заперечень Відповідача з приводу місця чи інших обставин відбору проби (і на Претензію), суд дійшов до висновку, що наведені у відзиві заперечення не відповідають дійсності. Крім того, будь-яких інших доказів того, що місця взяття проб є неузгодженими, і до КК-І здійснено приєднання випусків стічних вод кількох підприємств, на вимогу суду відповідачем не надано.
Також суд не може погодитися із твердженням відповідач про те, що відсутність документів щодо підтвердження показника виробничої собівартості по очищенню 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій як однієї із складових частин формули розрахунку додаткової плати згідно вимог п.3.2 Інструкції унеможливлює проведення розрахунку суми додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням очищення допустимих концентрацій забруднень з огляду на на таке.
Відповідно до п. 1.6 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст. 30) затверджують виконавчі органи місцевих рад. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. Відповідно до п. 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція) Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил ... Відповідно до п. 2.3 Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання.
Пунктом 3 чинного на час виникнення спірних правовідносин Рішення виконкому ЛМР від 18.09.2002 р. № 292 встановлено норматив плати за скид наднормативних забруднень згідно п. 8.2 додатку до цього рішення, тобто Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які затверджені цим рішенням.
Згідно з п.п. 8.2 місцевих Правил, вбачається, що норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), встановлено як частку від тарифу за послуги водовідведення:
Нпі = Чт х Ті,
де Чт - частка собівартості очищення стічних вод у виробничій собівартості послуг водовідведення; Ті - тариф, встановлений за послуги водовідведення.
При цьому (п. 8.2.1) для Розрахунку (п. 8.4.5) Чт=1;
Отже, чинним на момент відбору проб рішенням уповноваженого органу - ЛМР від 18.09.2002 р. № 292 було встановлено норматив плати для обчислення і нарахування плати за скид наднормативно забруднених стічних вод у п.п. 8.2, 8.2.1, затверджених при цьому місцевих Правил, що відповідає вимогам п.п. 1.3, 2.3 та не суперечить п.3.2 Інструкції.
Крім того, відповідно до п.3.6 Договору від 26.01.2010р. сторони домовились, що скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з підвищеним коефіцієнтом. А нарахування за послуги водовідведення проводиться Водоканалом відповідно до Правил приймання (тобто місцевих Правил).
Отже, нарахування Водоканалом додаткової плати у спірних правовідносинах проведено відповідно до місцевих Правил - розділу 8, де усі складові частини формул розрахунку, зокрема норматив плати - були відомі і обов’язкові до застосування.
Крім того, питання відповідності місцевих Правил - Інструкції були предметом дослідження адміністративних судів у справі № 1/84-22/26(55), та у справі № 461/544/14-а у якій, що важливо, за обставин де предметом дослідження і оцінки уже була Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 та відповідний їй Порядок формування тарифів. В обох випадках жодної невідповідності між названими нормативно-правовими актами судами не виявлено.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
За умовами п.4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Згідно з пунктом 4.4. договору, об’єм відібраної води, а також об’єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п’ятикратному розмірі.
Додатком № 1 до договору визначено перелік організацій, які використовують воду (від яких приймаються стоки), зокрема кафе - ресторан за адресою с.Сокільники, вулиця Стрийська.
Як вбачається із матеріалів справи, контрольна вибіркова разова проба була відібрана пробовідбірником ОСОБА_7 Проба для контрольного аналізу була передана відповідачу (абоненту) з відповідним записом про це в ОСОБА_4.
Судом встановлено, що акт підписано представником відповідача без зауважень та заперечень, зокрема, і щодо методу відбору, маркування, консервування і зберігання проб.
Хімічні аналізи здійснюються акредитованими на право проведення вимірювань показників стічних вод лабораторіями (п. 7.2.32 Правил). Відповідальність за вірогідність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.
Проведення вимірювань відібраних проб здійснювалося хіміко-бактеріологічною лабораторією по контролю за якістю очистки стічних вод на КОС м. Львова ЛМКП “Львіводоканал”.
Крім того, відібрана проба в межах встановленого Правилами строку, після відбору були доставлені в атестовану лабораторію, що підтверджується розпискою підписаною представником Хімбаклабораторії ЛМПК “Львівводоканал” уповноваженим представником про прийняття проб стічних вод для проведення аналізу від 15.12.2015 та протягом періоду дослідження зберігались в лабораторних умовах.
На підставі результатів вимірювань відібраної проби стічних вод встановлено, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені (ліміт №1875) норми концентрації азоту амонійного та фосфатів.
Згідно п. 2.2.7. договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Пунктом 4.4. договору визначено, що об’єм відібраної води, а також об’єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п’ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення договору, весь об’єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п’ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінчення строку його дії весь об’єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п’ятикратному розмірі.
Відповідно до положень договору, абонент здійснює скид наднормативно забруднених стічних вод у систему міської каналізації, з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин і сплачує додаткову плату за приймання водоканалом наднормативно забруднених стічних вод. Вказаним договором та лімітом (встановленим абоненту згідно з умовами п. 2.2. договору), визначено максимально допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах.
За умовами п. 3.6. договору, факт скиду абонентом стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин зумовлює виникнення у нього обов'язку зі сплати додаткової плати, розрахованої, відповідно до місцевих Правил.
При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до Правил (п.п. 3.1.5, 9.2.2) та договору, Водоканал зобов’язаний провести нарахування, а відповідач зобов’язаний їх сплатити.
Згідно з розрахунком від 06.12.2016 року № 6956/36 загальна сума додаткової плати становить 11 370,01 грн.
Позивач звертався до відповідача з претензією від 10.01.2017 року про сплату додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 11 317,01 грн., сума якої розрахована відповідно до вимог п.п. 8.1. 8.4. Правил та підтверджена розрахунком від 06.12.2016 № 6956/36.
Претензія позивача була залишена відповідачем без задоволення.
При цьому, в матеріалах справи відсутня інформація щодо оскарження відповідачем правомірності актів чи результатів вимірювань, право на яке передбачено п. 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України від 19.02.2002 року №37. Відповідач також не оскаржував проведені позивачем розрахунки.
Згідно п.2 ч.1 статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Виходячи із вищенаведеного, керуючись ст.ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236-241, 327 господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
УХВАЛИВ:
1. Позов Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" до ОСОБА_1 акціонерного товарситва "Львівелектромаш" про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн. -задоволити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства «Львівелектромаш» (79040, м.Львів, вулиця Городоцька,355, код ЄДРПОУ 13800245) на користь Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал” (79017, м.Львів, вул.Зелена, 64, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 03348471) - 9 365 грн. 80коп. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 600 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства «Львівелектромаш» (79040, м.Львів, вулиця Городоцька,355, код ЄДРПОУ 13800245) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м.Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності” банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 23949066, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 951 грн. 21коп. за скид понаднормативних забруднень.
4. Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України, після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено « 02» травня 2018 р.
Суддя Горецька З. В.