
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 760/3796/17 Суддя (судді) першої інстанції: Кушнір Світлана Іванівна
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 09 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
24 лютого 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України, за участю третьої особи Департаменту фінансів Міністерства оборони України в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку позивачу раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій у зв'язку з прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України від 20.01.2016 року №3 щодо підвищення розмірів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Збройних Сил України, шляхом збільшення розмірів їх преміювання;
зобов'язати відповідача в порядку, встановленому п. 3.17 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача з 01.02.2016 року, враховуючи підвищення розмірів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Збройних Сил України, шляхом збільшення розмірів їх преміювання у розмірі 400 відсотків посадового окладу.
Ухвалою Солом'янського районного суду м.Києва від 25.01.2018 року за клопотанням позивача проведено заміну відповідача Департамент фінансів Міністерства оборони України на Міністерство оборони України, залучено в якості третьої особи Департамент фінансів Міністерства оборони України.
Рішенням Солом'янського районного суду м.Києва від 09 лютого 2018 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати рішення суду з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 20.08.2004 року звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я.
З 22.09.2004 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугою років.
15.11.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році» та п. 6 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби» Протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 на підставі яких змінився розмір грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій.
Листом Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області № 1318/Ш-11 від 25.11.2016 року повідомили позивача про те, що Кабінетом Міністрів України, рішень про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям не приймалось, повідомлень про такий перерахунок до пенсійного фонду України не надходило та довідка про розмір грошового забезпечення головному управлінню не надавались. Таким чином, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, як вважає Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області, немає.
Враховуючи вищенаведене позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон N 2262-XII).
Відповідно до ч.3 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
На виконання статей 43, 63 Закону №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно зо Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністерства оборони України) не можуть вважатись підставою для здійснення перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Із змісту правової позиції Верховного суду України, викладеної в постанові № 21-101а15 від 31.03.2015 року зазначено, що: «премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема наказами №50, 355 носить індивідуальних характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII».
Премія у розмірі 400%, яку позивач вважає за необхідне включити у грошове забезпечення для перерахунку пенсії, передбачена виключно наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким визначено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі, розміри премій для військовослужбовців у 2016 році в межах видатків Міністерства оборони за рахунок коштів з фонду економії грошового забезпечення в межах виділених асигнувань Міністерства оборони України, має тимчасовий характер та діє лише протягом 2016 року.
Верховний Суд України 26.02.2013 року у своїй поставові, ухваленій в справі №21-5а13 зробив висновок про те, що премії, встановлені військовослужбовцям, мають тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.
23.12.2014 року за результатами розгляду справи № 21-569а14 Верховний Суд України зазначив, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
У відповідності до п. 3.16, п. 3.17, п. 3.18, п. 3.19 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до статті 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» (зі змінами) (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).
На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в пункті 3.16 цього розділу, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів та військової частини.
На підставі списків обласні військові комісаріати та військові частини готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону.
Таким чином, колегія суддів зазначає про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки, зазначене позивачем преміювання у розмірі 400 відсотків посадового окладу має тимчасовий характер, а її виплата дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік. Вказана премія носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Відтак, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 09 лютого 2018 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
О.Є.Пилипенко