Постанова № 73698121, 27.03.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
804/4067/17
Номер документу
73698121
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

27 березня 2018 рокусправа № 804/4067/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Чабаненко С.В.

судді: Олефіренко Н.А. Шальєвої В.А.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Приватному підприємству "ДОМІНІУМ на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2017 р. (суддя Голобутовський Роман Зіновійович ) по справі № 804/4067/17 за позовом Приватного підприємства "ДОМІНІУМ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ПП «Домініум» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0007111303 від 06.06.2017 (Форма «ПС»), винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0007121303 від 06.06.2017 (Форма «Д»), винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем було проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «Домініум» з порушенням норм чинного законодавства, викладені в акті перевірки висновки не відповідають фактичним обставинам справи, зроблені без належного дослідження усіх наявних доказів, а отже прийняті на підставі акта перевірки спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 адміністративний позов задоволено частково. Визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення №0007121303 від 06.06.2017 (Форма «Д»), винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 205 089,01 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

На постанову суду відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить скасувати постанову та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач послався на порушення судом норм матеріального права. Зокрема, суд не врахував обставини порушення позивачем строків сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати працівників, що пов'язане із застосуванням в перевіряємому періоді соціальної пільги на дохід, нарахований у визгляді заробітної плати, розмір якої перевищує граничний розмір доходу, який дає право на отримання соціальної пільги, в результаті чого занижено ПДФО з нарахованої заробітної плати.

В судовому засіданні представником відповідача підтримані доводи апеляційної скарги та надані аналогічні пояснення.

На апеляційну скаргу позивачем поданий відзив, згідно якого застосування відповідачем штрафної санкції не відповідає приписам податкового законодавства, зокрема ст. 127 ПК України, оскільки розмір штрафної санкції залежить від наявності ознак повторності вчинення порушення та вчинення податковим органом протягом останніх 1095 днів дій, пов'язаних із визначенням податкового зобов'язання або зменшенням бюджетного відшкодування. Оскільки відповідних обставин під час перевірки встановлено не було, розмір штрафної санкції відповідачем розрахований з порушенням вимог податкового законодавства, що було враховано судом першої інстанції.

В судовому засіданні представник позивача просив залишити без задоволення апеляційну скаргу ГУ ДФС у Дніпропетровській області, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доводи представників сторін та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими з огляду н наступне.

Судом встановлено, що за результатами проведеної планової виїзної перевірки ПП «Домініум», код ЄДРПОУ 30498482, з питань повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, військового збору за період з 01.04.2014 по 31.12.2016 складено акт від 23.05.2017 №5358/04-36-13-06/30498482, яким встановлено порушення ПП «Домініум» норм податкового законодавства, а саме:

- п.п.168.1.1, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п. 168.1 ст.168, п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в частині несвоєчасної сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати працівників у сумі - 404816,94 грн., у тому числі за квітень 2014 року - 549,13 грн., за травень 2014 року - 749,31грн., червень 2014 року - 3273,70 грн., за липень 2014 року - 4262,57 грн., за серпень 2014 року - 9041,89 грн. за вересень 2014 року - 9161,57 грн., за жовтень 2014 року -10119,66 грн., за листопад 2014 року - 12632,37 грн., за грудень 2014 року - 12826,45 грн., за січень 2015 року - 12638,96 грн., за лютий 2015 року - 13414,36 грн., за березень 2015 року - 13286,18 грн., за квітень 2015 року - 13368,00 грн., за травень 2015 року - 13749,45 грн., за червень 2015 року - 14257,44 грн., за липень 2015 року - 13551,77 грн., за серпень 2015 року - 13124,93 грн., за вересень 2015 року - 10796,99 грн., за жовтень 2015 року - 11382,52 грн., за листопад 2015 року - 11228,00 грн., за грудень 2015 року - 11323,43 грн., за січень 2016 року - 15701,97 грн., за лютий 2016 року - 15936,01 грн., за березень 2016 року - 15055,39 грн., за квітень 2016 року -15146,55 грн., за травень 2016 року - 16250,59 грн., за червень 2016 року - 16289,09 грн., за липень 2016 року - 15960,22 грн., за серпень 2016 року - 15976,08 грн., за вересень 2016 року - 16006,20 грн., за жовтень 2016 року - 15204,43 грн., за листопад 2016 року - 16645,02грн., за грудень 2016 року - 15906,71 грн.;

- п.51.1 ст.51, п.п. "б" п. 176.2 ст.176, п.п. 169.2.2 п. 169.2 ст.169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, а саме: не відображення сум нарахованого та виплаченого доходу фізичним особам - підприємцям у податкових розрахунках форми 1-ДФ за 2,3,4 квартали 2014 року, 1,2,3,4 квартали 2015 року та за 1,2,3,4 квартали 2016 року з ознакою доходу « 157»;

- п. 169.1, п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст.169 Податкового Кодексу від 02.12.2010 № 2755-VІ, в частині неправомірності застосування соціальної пільги, а саме: в періоді перевірки застосовано соціальну пільгу на доход, нарахований у вигляді заробітної плати, розмір якої перевищує граничний розмір доходу, який дає право на отримання соціальної пільги, в результаті чого занижено ПДФО з нарахованої зарплати на загальну суму 6565,14 грн., в т.ч. за 2014р. - 1644,30 грн., за 2015р. - 2192,40 грн., 2016р. - 2728,44грн.

Перевіркою правильності заповнення податкових розрахунків за період перевірки встановлено порушення п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ: неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку.

Враховуючи виявлені порушення, ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі акта перевірки від 23.05.2017 №5358/04-36-13-06/30498482 винесено податкові повідомлення-рішення: від 06.06.2017 № 0007111303, яким до ПП «Домініум» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 510 грн.; від 06.06.2017 №0007121303, яким ПП «Домініум» визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у сумі 321 237, 22 грн., з яких податкове зобов'язання становить 6565, 14 грн., штрафні (фінансові) санкції - 307934,52 грн., сума пені, відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, визначена у розмірі 6737, 56 грн.

Перевіркою своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб ПП «Домініум» встановлено факти несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 404816, 94 грн.

Крім того, перевіркою правомірності надання платникам податку податкової соціальної пільги, розміру та порядку її застосування встановлено, що ПП «Домініум» в перевіряємому періоді застосувало соціальну пільгу на доход, нарахований у вигляді заробітної плати, розмір якої перевищує граничний розмір доходу, який дає право на отримання соціальної пільги, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб з нарахованої зарплати на загальну суму - 6565,14 грн. в т.ч. за 2014 рік 1644, 30 грн., за 2015 рік 2192, 40 грн., за 2016 рік 2728, 44 грн.

У зв'язку з виявленим порушенням до позивача застосовано штрафну санкцію, розраховану згідно із пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, у розмірі 303 147,79 грн. Так, відповідно до розрахунку штрафної санкції, за квітень 2014 року до ПП «Домініум» застосована штрафна санкція за сплачений після закінчення граничного терміну сплати податок на доходи фізичних осіб у розмірі 25%.

За травень 2014 року до ПП «Домініум» застосована штрафна санкція за сплачений після закінчення граничного терміну сплати податок на доходи фізичних осіб у розмірі 50%, як за такий, який повторно не сплачено своєчасно.

За червень 2014 року грудень 2016 року до ПП «Домініум» застосована штрафна санкція за сплачений після закінчення граничного терміну сплати податок на доходи фізичних осіб у розмірі 75 %, як за такий, який втретє та більше не сплачено своєчасно.

Враховуючи, що ознаки повторності виникають в тому випадку, коли визначення контролюючим органом податкового зобов'язання або зменшення бюджетного відшкодування відбувається після того, як протягом останніх 1095 днів контролюючим органом вже було вчинено дії по зменшенню бюджетного відшкодування або визначенню податкового зобов'язання стосовно одного і того самого платника податків, суд дійшов висновку, що в даному випадку застосування штрафних санкцій в розмірі 50 % та 75 % внаслідок невірного застосування та обчислення терміну сплати податку на доходи фізичних осіб не відповідає приписам податкового законодавства за відсутності ознак повторності порушення.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлений статтею 168 ПК України.

Згідно з підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (підпункт 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується не надається платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (підпункт 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України).

Згідно з підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПК України, податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Згідно з підпунктом 168.4.7 пункту 168.4 статті 168 ПК України, відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Пунктом 127.1 статті 127 ПК України встановлено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.

Отже, визначальною ознакою для застосування штрафної санкції у розмірі 50 відсотків та у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету є встановлена податковим органом повторність вчинення відповідного порушення протягом 1095 днів, з дня вчинення податковим органом дії по зменшенню бюджетного відшкодування або визначенню податкового зобов'язання стосовно одного і того самого платника податків.

За відсутності таких обставин, штрафна санкція має бути розрахована в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Суд вважає за необхідне звернути увагу на тому, що ознаки повторності виникають в тому випадку, коли визначення контролюючим органом податкового зобов'язання або зменшення бюджетного відшкодування відбувається після того, як протягом останніх 1095 днів контролюючим органом вже було.

Таким чином, оскільки порушення строків перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період червень 2014 року - грудень 2016 року податковим органом виявлено лише в 2017 році, висновки суду першої інстанції щодо відсутності повторності порушень з боку позивача є правомірними, а тому штрафна санкція має розраховуватися, виходячи із розміру 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Доводи апеляційної скарги щодо правильності обрахунку штрафної санкції не узгоджуються з положеннями ст. 127 ПК України та не є обґрунтованими.

В іншій частині постанова суду першої інстанції не оскаржена, тому, перевіряючи законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з приписів ч. 1 ст. 308 КАС України.

Порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права під час апеляційного перегляду не встановлено.

З огляду на викладене, колегія суддів визнає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватному підприємству "ДОМІНІУМ - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2017 р. по справі № 804/4067/17- залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду, відповідно до ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Головуючий суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: Н.А. Олефіренко

Суддя: В.А. Шальєва