
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
(49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29)
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
"18" квітня 2018 р. м. Дніпро справа № 404/5174/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 грудня 2017 р. (суддя Павелко І.Л., м. Кропивницький) у справі №404/5174/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,
третя особа - Міністерство внутрішніх справ України,
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У серпні 2017 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 р. відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, cт. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року";
- зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, cт. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006року № 268", починаючи з 01 січня 2016 року.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 грудня 2017 р. позов задоволено. Постанова мотивована тим, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними, а дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року є протиправними.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Зазначає, що рішення суду про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року винесено із порушенням норм статті 99 КАС України.
Позивач перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до норм Закону № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), 29 березня 2017 року до відповідача надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України (лист від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017), в якому зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
На виконання п. 2 Порядку № 45 відповідач 03.04.2017 року листом № 1898/03-21 направив списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області.
12 травня 2017 року відповідачу надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08.05.2017 року № 5484.
Водночас, в листі Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 вказано про необхідність проведення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також зазначеним листом поінформовано головне управління, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України.
Станом на 14.12.2017 року відповідачу не надходили бюджетні кошти для проведення фінансування вказаного перерахунку пенсій чи інформації щодо проведення такого фінансування та виділення коштів з Державного бюджету України.
Згідно частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
У серпні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідно до листа Ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області від 19.06.2017 р. № Ш-19/37-2017 довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача була надіслана відповідачу супровідним листом від 19.05.2017р. №106/05/37-2017.
У відповідь на заяву позивача відповідач листом від 11.08.2017 р. № 5880/03-80 повідомив позивачу, що відповідно до Порядку № 45 подання довідок для перерахунку пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом. Заява пенсіонера для проведення такого перерахунку не вимагається. Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 відповідачем 03.04.2017 року було направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на адресу ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області. У травні 2017 року від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області отримано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (вхідний № 1976/34).
Також повідомлено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, оскільки:
- позовні вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення і осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" є протиправними;
- посилання відповідача на відсутність коштів для проведення фінансування перерахунку пенсій чи інформації щодо проведення такого фінансування та виділення коштів з Державного бюджету України є безпідставним;
- з урахуванням вимог ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" строки звернення до суду позивачем не пропущені і він має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року;
- визначена постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" процедура відповідними органами дотримана.
Колегія суддів погоджується з висновком суду про задоволення позовних вимог позивача з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
За змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, з 29 грудня 2015 року ст.63 Закону № 2262-ХІІ безпосередньо передбачено перерахунок раніше призначених пенсій працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку із встановленням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до п.3 Постанови №988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 947 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Порядком № 45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З матеріалів справи вбачається, що листом № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 р. Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 р. Також, Міністерством внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.
29.03.2017 р. відповідачем отримано лист Пенсійного фонду України № 9493/02-23 від 28.03.2017 р. щодо надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Також, зазначеним листом було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
03.04.2017 року листом № 1898/03-21 відповідач направив списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області.
12.05.2017 року відповідачу надійшла довідка ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області від 08.05.2017 року № 5484 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
На час звернення позивача до суду першої інстанції відповідач відповідно до вимог Порядку № 45 та Закону № 2262-ХІІ не здійснив перерахунок та виплату позивачу пенсії з часу підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача не може бути обмежений строком, оскільки позивачу не було перераховано пенсію у зв'язку з бездіяльністю органів державної влади.
В апеляційній скарзі відповідач у справі не заперечує стосовно того, що позивач відповідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ має право на перерахунок пенсії. На думку відповідача, відсутність бюджетного фінансування є підставою для відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії в належному розмірі.
Проте, відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ст. 17 Закону України Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Отже, наведені відповідачем доводи не можуть бути підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням викладеного та висновків Верховного Суду, викладених в рішенні від 15.02.2018 р. по справі № 820/6514/17, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача, оскільки відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 грудня 2017 р. у справі №404/5174/17 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: Н.П. Баранник