Рішення № 73697607, 26.04.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
924/101/18
Номер документу
73697607
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" квітня 2018 р.Справа № 924/101/18м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі суду: суддя Танасюк О.Є., секретар судового засідання Ключка Н.М., розглянувши матеріали справи

за позовом першого заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський в інтересах держави

до 1. фізичної особи-підприємця Ясінської Людмили Володимирівна, м. Дунаївці

2. Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці,

3. Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Дунаєвецька ЗОШ I-III ступенів №4 м. Дунаївці

про визнання недійсним на майбутнє договору оренди №2 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р., укладеного між фізичною особою-підприємцем Ясінською Л.В. та Управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради;

зобов'язання відповідача повернути нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 24,2м.кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ I-III ступенів №4 за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, м. Дунаївці, вул. Київська, 16, та передати його по акту приймання-передачі балансоутримувачу - Дунаєвецькій ЗОШ I-III ступенів №4

Представники сторін:

позивач (прокурор): Максимчук М. В. - згідно службового посвідчення №044608 від 19.10.2016р.

відповідач 1: Ясінська Л.В. - фізична особа-підприємець;

відповідач 2: Галагудза О. І. - представник за довіреністю № 149 від 02.03.2018р.

відповідач 3: Григор'єв О.В. - представник за довіреністю № 02.05-12/521 від 03.03.18

Рішення ухвалюється 26.04.2018р. після оголошеної у судовому засіданні 24.04.2018р. перерви.

У судовому засіданні 26.04.2018р. згідно з ст.240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Прокурор звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить визнати недійсним на майбутнє договір оренди №2 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р., укладений між ФОП Ясінською Л.В. та Управлянням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради та зобов'язати відповідача повернути нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 24,2м.кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ I-III ступенів №4 за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, м. Дунаївці, вул. Київська, 16, та передати його по акту приймання-передачі балансоутримувачу - Дунаєвецькій ЗОШ I-III ступенів №4.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що укладений договір від 20.11.2017р. не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки приміщення навчальних закладів дозволено передавати в оренду лише для освітніх цілей, а спірне приміщення передано в оренду приватному підприємцю Ясінській Л.В. під стоматологічний кабінет, тобто для використання з метою, що не пов'язана з освітньою діяльністю. Зазначає, що даний договір не відповідає ст.80 Закону України «Про освіту», ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п.3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001р. № 63, Положенню про оренду майна, що є власністю територіальної громади в особі Дунаєвецької міської ради, затвердженого рішенням сесії Дунаєвецької міської ради №7-29/2017р від 17.11.2017р., Методиці розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р.№786, а також Методиці розрахунку орендної плати комунального майна територіальної громади Дунаєвецької міської ради, затвердженої рішенням сесії Дунаєвецької міської ради від 10.11.2016р. №13-14/2016р.

Відповідач 1 - фізична особа-підприємець Ясінська Людмила Володимирівна у відзиві на позов позовні вимоги заперечує, посилаючись на те, що згідно п.1.2 договору оренди №2 майно передається в оренду для забезпечення безоплатного огляду, надання стоматологічної допомоги учням Дунаєвецької ЗОШ. Посилається на ч.2 ст.22 Закону України «Про загальну середню освіту», згідно якої учнів закладів середньої освіти забезпечують медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними представниками, які входять до штату цих закладів або відповідних закладів охорони здоров'я, у порядку, визначеному КМУ. Зазначає також, що відповідно до Державних санітарних правил та норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів передбачено серед функціональних груп приміщень медичні блоки :кабінет лікаря завдовжки 7 м. площею не менше 16кв.м., кабінет зубного лікаря площею не менше 16кв.м., процедурний кабінет площею 10+8 кв.м., кабінет психологічного розвантаження площею не менше 18кв.м. Тому здача в оренду приміщення ЗОШ під стоматологічний кабінет як елемент матеріально-технічної бази відповідного навчального закладу, обладнаного окремим входом, не погіршує соціально-побутові умови учні.

Відповідач 2 - Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради у відзиві на позов та у судовому засіданні позовні вимоги заперечує та зазначає, що у Додатковій угоді №2 від 15.02.2018р. до договору оренди №2 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого майна) спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017 за взаємною згодою сторін були усунуті порушені, пов'язані з відсутністю обов'язку орендаря застрахувати орендоване майно та визначено орендну плату з урахуванням індексації. Крім того посилається на ст.61 Закону України «Про освіту», яка визначає, що додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих в тому числі на комунальній власності, можуть бути доходи від надання в оренду приміщень, однак, оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об'єкт оренди використовується за цільовим призначенням.

Також звертає увагу на п.п 2 п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2010р. №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності», яким передбачено можливість надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній , навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Посилається на те, що за договором передається в оренду індивідуально визначене нерухоме майно Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, як складовий елемент матеріально-технічної бази відповідного навчального закладу, а не сам навчальний заклад, як цілісний майновий комплекс, а тому не суперечить вимогам Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Стверджує, що використання приватним підприємцем Ясінською Л.В. спірного орендованого приміщення не перешкоджає здійсненню навчально-виховного процесу, не погіршує соціально-побутові умови учнів та трудового колективу навчального закладу, оскільки орендоване приміщення окремо виділене та має окремий вхід з боку будівлі, а також приміщення передано в оренду для забезпечення безоплатного медичного огляду, надання стоматологічної допомоги учням Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІступенів.

Відповідач 3 - Дунаєвецька міська рада у відзиві на позов позовні вимоги заперечує, посилаючись на те, що рішенням сесії Дунаєвецької районної ради №7-3/2015 від 24.12.2015р. «Про передачу цілісних майнових комплексів комунальних установ та підрозділів закладів охорони здоров'я та освіти» приміщення Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 передано у власність Дунаєвецької міської ради. Відповідно до рішення сесії Дунаєвецької міської ради №3-3/2016 від 05.01.2016р. «Про безоплатне прийняття майна у комунальну власність міської ради з власності територіальних громад сіл, селищ та міста Дунаєвецького району в особі Дунаєвецької районної ради» Дунаєвецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 прийнято у власність Дунаєвецької міської ради. Відповідно до Положення про оренду майна, яке належить до власності територіальної громади в особі Дунаєвецької міської ради, затвердженого рішенням 29 сесії Дунаєвецької міської ради від 17.11.2017р. №7-29/2017р., розглянувши клопотання Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради від 25.10.2017р. №620 рішенням 229 сесії від 17.11.2017р. №8-29/2017р. надано дозвіл на оренду приміщення ЗОШ №4 площею 24,2кв.м., балансоутримувачем якого є Управляння освіти, молоді та спорту Дунаєвецької ЗОШ. Тому вважає, що використання приватним підприємцем Ясінською Л.В. спірного орендованого приміщення не перешкоджає здійсненню навчально-виховного процесу, не погіршує соціально-побутові умови учнів та трудового колективу.

Прокурор у відповідях від 12.03.2018р. та 30.03.2018р. на відзиви відповідачів їхні доводи щодо правомірності надання в оренду приміщення навчального закладу під стоматологічну практику вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншими актам цивільного законодавства, а також інтересам держави та суспільства. Згідно п.1.2 Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001р. №563, навчально-виховний процес - це система організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (уроки, лекції, лабораторні заняття, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття з трудового, професійного навчання і професійної орієнтації, виробнича практика, робота у трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо). Як визначено у п. 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63, здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.

Зазначає, що відповідно до ст.80 Закону України «Про освіту» об'єкти та майно державних та комунальних закладів освіти не підлягають використанню не за освітнім призначення. На підставі зазначеного робить висновок про те, що приміщення навчальних закладів можна передавати в оренду виключно для освітніх цілей, а спірне приміщення передано під стоматологічний кабінет. Крім того, посилається на те, що відповідно до ст.77 Закону України «Про освіту» організація медичного обслуговування в системі освіти забезпечується відповідно до джерел фінансування закладів освіти кожного рівня освіти, визначених законодавством, здійснюється закладами центрального органу виконавчої влади, що здійснює формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, та іншими закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства. Також стверджує, що у п.1.15 статуту Дунаєвецької ЗОШ передбачено, що медичне обслуговування учнів та відповідні умови його організації забезпечуються та здійснюються Дунаєвецькою ЦРЛ.

Ухвалою суду від 14.03.2018р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Дунаєвецьку ЗОШ I-III ступенів №4.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дунаєвецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 у письмових поясненнях щодо позовної заяви від 26.03.2018р. зазначає, що згідно зі ст. 61 Закону України «Про освіту» визначає, що додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих в тому числі на комунальній власності, можуть бути доходи від надання в оренду приміщень, однак, оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об'єкт оренди використовується за цільовим призначенням. Крім цього згідно п.п 2 п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010р. №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності» яким передбачено можливість надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі. Вказує, що в оренду надано індивідуально визначене нерухоме майно Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, а саме приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м.кв. як складовий елемент матеріально-технічної бази даного навчального закладу, а не сам навчальний заклад як цілісний майновий комплекс, що не суперечить вимогам чинного законодавства. Також дане приміщення облаштоване окремим входом, що дозволяє мінімізувати втручання в навчально-виховний процес. Звертає увагу, що фактично функціонування стоматологічного кабінету в закладі загальної середньої освіти має вагоме значення, адже це частина первинної ланки системи стоматологічної медичної допомоги населенню, що забезпечує необхідний профілактичний і первинний лікувальний рівень стоматологічної допомоги дітям та підліткам у межах рівня первинної медико-санітарної допомоги. Дирекція Дунаєвецької ЗОНІ І-ІП ступенів №4 вважає, що оренда спірного приміщення для функціонування стоматологічного кабінету забезпечує надходження на спецрахунок закладу додаткових коштів та робить доступним надання стоматологічної допомоги дітям при цьому не перешкоджає здійсненню навчально-виховного процесу, не погіршує соціально-побутові умови учнів та трудового колективу навчального закладу.

Прокурор у відповіді від 30.03.2018р. на пояснення третьої особи зазначає, що Дунаєвецькою ЗОШ не враховано, що згідно з ст.203 ЦК України правочин не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, в також інтересам держави та суспільства. Відповідно до ст.79 Закону України «Про освіту» джерелами фінансування закладів освіти є, серед іншого, доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання, однак дана норма повинна відповідати ст.80 даного Закону, відповідно до якої об'єкти та майно державних та комунальних закладів освіти не підлягають використанню не за освітнім призначенням. Звертає увагу, що відповідно до ч.6 ст.80 Закону України "Про освіту" майно закладів освіти, яке не використовується в освітньому процесі, може бути вкладом у спільну діяльність або використане відповідно до ст. 81, якою не передбачено надання в оренду вказаного майна. Робить висновок про те, що в оренду може бути передано лише майно державних та комунальних закладів для освітніх цілей, тоді як приміщення передано приватному підприємцю з метою, не пов'язаною з освітньою діяльністю. Зазначає, що відповідно до ст.77 Закону України "Про освіту" організація медичного обслуговування у системі освіти забезпечується закладами центрального органу виконавчої влад, що здійснює забезпечення державної проклітики в галузі охорони здоров'я, а згідно зі п.1.15 Статуту ЗОШ медичне обслуговування учнів та відповідні умови його організації забезпечуються Дунаєвецькою ЦРЛ.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які учасники посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши подані ними докази, судом встановлено.

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.04.2012р. Дунаєвецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 перебуває у комунальній власності територіальної громади сіл, селищ, міста Дунаєвецького району в особі Дунаєвецької районної ради Хмельницької області.

Згідно із п.п. 1.3, 1.4, 1.5, 4.1, 5.1, 5.2, 5.6, 6.2 Статуту Дунаєвецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 є юридичною особою, має печатку, штамп, бланки зі своєю назвою, рахунки в установах банків. Засновником школи є Дунаєвецька міська рада. Головною метою школи є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти. Управління школою здійснюється Дунаєвецькою міською радою та управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради.

Матеріально-технічна база школи включає будівлі, споруди, землю, обладнання, комунікації, транспортні засоби та інші матеріальні цінності, вартість яких відображена в балансі школи. Майно школи є власністю Дунаєвецької міської ради, та закріплюється за школою на праві оперативного управління. Для забезпечення навчально-виховного процесу база школи складається із навчальних кабінетів, майстерень, а також спортивного залу, бібліотеки, їдальні тощо. Джерелами формування кошторису школи є: кошти міського бюджету у розмірі, передбаченому нормативами фінансування загальної середньої освіти для забезпечення вивчення предметів в обсязі Державних стандартів освіти; кошти, отримані за надання платних послуг; доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, навчально-дослідних ділянок, підсобних господарств, від здачі в оренду приміщень обладнання; благодійні внески юридичних і фізичних осіб.

Рішенням третьої позачергової сесії Дунаєвецької районної ради №7-3/2015 від 24.12.2015р. «Про передачу цілісних майнових комплексів комунальних установ та підрозділів закладів охорони здоров'я та освіти» приміщення Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 передано у власність Дунаєвецької міської ради.

Відповідно до рішення сесії Дунаєвецької міської ради №3-3/2016 від 05.01.2016р. «Про безоплатне прийняття майна у комунальну власність міської ради з власності територіальних громад сіл, селищ та міста Дунаєвецького району в особі Дунаєвецької районної ради» Дунаєвецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 прийнято у власність Дунаєвецької міської ради.

Рішенням 29-ї сесії Дунаєвецької міської ради №8-29/2017р від 17.11.2017р. «Про оренду майна комунальної власності Дунаєвецької міської ради» затверджено оцінку вартості нежитлового приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, що розташоване за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, м.Дунаївці, вул. Київська, 16, в розмірі 33356 грн. без урахування ПДВ, а також надано дозвіл на оренду вказаного приміщення фізичній особі-підприємцю Ясінській Л.В.

Між Управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради (орендодавець) та приватним підприємцем Ясінською Людмилою Володимирівною (орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р. №2.

Відповідно до умов п.1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально-визначене нерухоме майно, а саме: нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м. кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, що розташоване за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, м.Дунаївці, вул.Київська, 16.

У п.1.2 договору вказано, що майно передається в оренду з метою облаштування стоматологічного кабінету для обслуговування школярів.

Згідно з п. 3.1 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Дунаєвецькою міською радою, і становить 421,95грн. за місяць.

Відповідно до п. 10.1 договору даний договір діє з 20.11.2017р. по 19.11.2020р.

Пунктом 2.2 договору передбачено, що власником майна є Дунаєвецька міська рада, балансоутримувачем - Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради.

Згідно акту приймання-передачі між Управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради та приватним підприємцем Ясінською Л.В. від 20.11.2017р. в оренду передано нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, що розташоване за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, м.Дунаївці, вул.Київська, 16.

Між сторонами укладено додаткову угоду від 15.02.2018р. до договору оренди майна від 20.11.2017р., якою узгоджено, що майно передається в оренду для забезпечення безоплатного медичного огляду, надання стоматологічної допомоги учням Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 (п.1.2 договору). Орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності щомісячно до 30 числа із урахуванням індексу інфляції за розрахунковий місяць (п.3.2 договору). Орендар зобов'язаний застрахувати об'єкт оренди на користь орендодавця на весь термін дії договору оренди від вогневих ризиків, ризиків стихійних явищ та інших майнових ризиків на суму не менше ніж балансова вартість об'єкта оренди (п.5.5 договору).

Прокурор, звертаючись до суду з позовом в інтересах держави, вважає, що укладений договір від 20.11.2017р. оренди нежитлового приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, що розташоване за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, м.Дунаївці, вул.Київська, 16, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки приміщення навчальних закладів дозволено передавати в оренду лише для освітніх цілей, а спірне приміщення передано в оренду приватному підприємцю Ясінській Л.В. під стоматологічний кабінет.

Судом враховується, що згідно з ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Враховуючи те, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає із посиланням на законодавство, на підставі якого пред'являється позов, у чому саме полягало або може полягати порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в заяві необхідність їх захисту і вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому порушення органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства, призводить до порушення публічних інтересів, оскільки орган місцевого самоврядування повинен діяти виключно в межах та спосіб, визначений законом. Таким чином, суспільство - у даному випадку територіальна громада має беззаперечне право очікувати, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань щодо надання в оренду майна комунальної власності додержуватимуться засад правового порядку в Україні, визначених ст. 19 Конституції. Супільство також вправі очікувати захисту суспільних інтересів у вигляді адекватної реакції держави на випадки порушення законності при вирішенні питань, що входять до компетенції органів місцевого самоврядування та розраховувати на те, що держава вживатиме усіх можливих засобів для відновлення становища, яке існувало до порушення. Тобто, публічні правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на комунальне майно становлять «суспільний інтерес», а тому неправомірність дії чи рішень органу місцевого самоврядування та порушення порядку надання такого майна закладів освіти такий суспільний інтерес порушує. Зазначене підтверджується також практикою Європейського суду з прав людини, яка говорить про те, що правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Трегубенко проти України»). Тому ініціатива прокурора щодо порушення судового провадження у даній справі обґрунтовано свідчить про можливе порушення «суспільного (громадського) інтересу» у випадку недотримання органом місцевого самоврядування - Дунаєвецькою міської радою та його уповноваженим органам на здійснення повноважень у сфері освіти - Управлянням освіти, молоді та спору Дунаєвецької міської ради законодавства у сфері розпорядження майном закладу освіти, що відносяться до комунальної власності міської ради, зокрема, Законів України «Про оренду державного та комунального майна» та «Про освіту».

Так, відповідно до ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що орендоване за спірним договором оренди від 20.11.2017р. приміщення першого поверху загальною площею 24,2 м.кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ № 4 є майном закладу освіти - Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 входить до складу його матеріально-технічної бази, належить до комунальної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради, від імені та в інтересах якої уповноважено діяти Дунаєвецьку міську раду.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недотримання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ст.80 Закону України «Про освіту» в редакції Закону України від 05.09.2017р., який вступив в силу з 28.09.2017р., до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.

Формування поняття освітнього призначення можливе через призму Законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту». Так, згідно з ст.1 Закону України «Про освіту» освітній процес - система науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей, освітня діяльність - діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті. Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальну середню освіту» загальна середня освіта - цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності.

Згідно п.1.2 Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001р. №563, навчально-виховний процес - це система організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (уроки, лекції, лабораторні заняття, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття з трудового, професійного навчання і професійної орієнтації, виробнича практика, робота у трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо).

Як визначено у п. 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001р. № 63, здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється. Дані норми розповсюджуються на загальноосвітні навчальні заклади І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, спеціалізовані школи І, II, III ступенів, гімназії, ліцеї, колегіуми, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форми власності та підпорядкованості.

При цьому не приймаються до уваги посилання відповідачів на ст.61 Закону України «Про освіту», згідно якої додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих в тому числі на комунальній власності, можуть бути доходи від надання в оренду приміщень, однак, оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об'єкт оренди використовується за цільовим призначенням, оскільки на момент укладення договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р. №2 зазначений закон діяв у редакції від 05.09.2017р. (чинна з 28.09.2017р.), у якій стаття 61 вказаного змісту відсутня.

Судом критично приймаються до уваги посилання відповідачів на п.п 2 п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності», яким передбачено можливість надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі. Вказана постанова є підзаконним нормативним актом, вона прийнята до моменту вступу в силу Закону України «Про освіту» в редакції Закону від 06.09.2017р. (чинної з 28.09.2017р.), тому її положення діють лише в тій частині, в якій вони узгоджуються з положеннями нової редакції Закону України «Про освіту».

В даному випадку Закон дозволяє надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання лише для використання за освітнім призначенням. При цьому, згідно з ст.80 нової редакції Закону України «Про освіту» майно закладів освіти, яке не використовується в освітньому процесі, може бути вкладом у спільну діяльність або використане відповідно до ст.81 цього Закону.

Враховуючи вищевикладене, нецільовим використанням приміщення комунального закладу освіти є використання його для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом.

Таким чином, надання в оренду нерухомого майна навчального закладу для надання стоматологічних послуг, які не охоплюються поняттям «освітнє призначення» порушує норми Закону України «Про освіту». Метою укладення спірного договору не є забезпечення навчального процесу, в зв'язку з чим, суд погоджується з доводами прокуратури про використання майна закладу освіти не за цільовим призначенням.

При цьому не може бути прийнято до уваги посилання відповідачів на необхідність забезпечення учнів медичним обслуговуванням та облаштування у закладах освіти стоматологічного кабінету відповідно до Державних санітарних правил та норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів, оскільки ст.22 Закону України «Про загальну середню освіту» учні (вихованці) закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цих закладів або відповідних закладів охорони здоров'я, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Натомість, фізична особа-підприємець Ясінська Людмила Володимирівна, яка орендує приміщення навчального закладу під стоматологічний кабінет, не є медичним працівником, що входить до штату ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 або до штату закладу охорони здоров'я, а здійснює з власної ініціативи підприємницьку діяльність, пов'язану з наданням медичних (стоматологічних) послуг.

Окрім того, відповідно до ст.77 Закону України «Про освіту» організація медичного обслуговування в системі освіти забезпечується відповідно до джерел фінансування закладів освіти кожного рівня освіти, визначених законодавством, здійснюється закладами центрального органу виконавчої влади, що здійснює формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, та іншими закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства. Пунктом 1.15 статуту Дунаєвецької ЗОШ, затвердженого рішенням третьої позачергової сесії міської ради 7-го скликання від 05.01.2016р. №4-3/2016, передбачено, що медичне обслуговування учнів та відповідні умови його організації забезпечуються та здійснюються Дунаєвецькою центральною районною лікарнею.

Послання відповідачів на те, що здача в оренду приміщення ЗОШ № 4 під стоматологічний кабінет як елемент матеріально-технічної бази відповідного навчального закладу, обладнаного окремим входом, не погіршує соціально-побутові умови учнів, не може свідчити про правомірність укладення спірного договору оренди, оскільки здача нерухомого майна навчального закладу для використання не за освітнім призначенням є порушенням закону незалежно від того, чи має зазначене приміщення окремий вхід і чи погіршуються або не погіршуються при цьому соціально-побутові умови учнів, оскільки приміщення передано приватному підприємцю з метою, не пов'язаною з освітньою діяльністю.

Крім того, ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна (частина 1 вказаної статті).

Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Згідно п.10.1 Положення про оренду майна, що є власністю територіальної громади в особі Дунаєвецької міської ради, затвердженого рішенням сесії Дунаєвецької міської ради №7-29/2017р від 17.11.2017р., істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу; виконання зобов'язань; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; забезпечення виконання зобов'язань - (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди.

Всупереч вищевказаним вимогам, у договорі оренди №2 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р. не вказано вартість майна з урахуванням її індексації.

Орендна плата, яка визначена п.3.1 Договору оренди, не відповідає вимогам Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р. №786, а також Методики розрахунку орендної плати комунального майна територіальної громади Дунаєвецької міської ради, затвердженої рішенням сесії Дунаєвецької міської ради від 10.11.2016р. №13-14/2016р.

Подання до суду додаткової угоди №2 від 15.02.2018р. до договору оренди від 20.11.2017р., якою узгоджено сплату орендної плати з урахуванням індексу інфляції, страхування об'єкту оренду не свідчить про те, що на момент укладення договору від 20.11.2017р. умови угоди відповідали вимогам чинного законодавства України. Крім того, зазначення у додатковій угоді, що приміщення передається в оренду з метою надання безоплатного медичного огляду, надання стоматологічної допомоги учням ЗОШ не спростовує факту того, що дане приміщення використовується в цілях, не пов'язаних з освітньою діяльністю.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Таким чином, у зв'язку з визнанням недійсними договору оренди майна від 20.11.2017р., що належить до комунальної власності, відповідач зобов'язаний повернути балансоутримувачу майна - Управлінню освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради нежитлове приміщення, що є предметом вказаного договору.

В силу приписів ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом враховується, що прокурор та позивач належними та допустимими доказами, які не викликають сумнів у їх достовірності, підтвердив позовні вимоги, натомість, відповідачем не подано жодних доказів, які б спростовували позовні вимоги. З огляду на викладене, позовні вимоги визнаються правомірними та обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.

Згідно ст. 129 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідачів у рівних частинах у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним Договір оренди №2 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна спільної власності територіальної громади Дунаєвецької міської ради від 20.11.2017р., укладений між Управлінням освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради м. Дунаївці та фізичною особою-підприємцем Ясінською Людмилою Володимирівною, м. Дунаївці, з припиненням його дії на майбутнє.

Фізичній особі-підприємцю Ясінській Людмилі Володимирівні, м. Дунаївці (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) - повернути нежитлове приміщення першого поверху загальною площею 24,2м.кв. нежитлової будівлі Дунаєвецької ЗОШ I-III ступенів №4 за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, м. Дунаївці, вул. Київська, 16, та передати його по акту приймання-передачі балансоутримувачу - Управлінню освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради м. Дунаївці Дунаєвецькій ЗОШ I-III ступенів №4, м. Дунаївці.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Ясінської Людмили Володимирівни, м. Дунаївці (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області м. Хмельницький (провул. Військоматський, 3, код 02911102) 1174,67грн. (одна тисяча сто сімдесят чотири гривні 67 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці (вул. Гагаріна, 16, код 40216423) на користь прокуратури Хмельницької області м. Хмельницький (провул. Військоматський, 3, код 02911102) 1174,67грн. (одна тисяча сто сімдесят чотири гривні 67 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці (вул. Шевченка, 50, код 04060714) на користь прокуратури Хмельницької області м. Хмельницький (провул. Військоматський, 3, код 02911102) 1174,67грн. (одна тисяча сто сімдесят чотири гривні 67 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Повне рішення складено 27.04.2018р.

Згідно з ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 7 примірн.:

1 до справи,

2- Кам'янець-Подільській місцевій прокуратурі (32300, м. Кам'янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11) рек. з вруч.

3- прокуратурі Хмельницької області (29000, провул. Військоматський, 3) рек. з вруч.,

4- відповідачу: 1. ФОП Ясінська Л.В. (АДРЕСА_1) - рек. з вруч.,

5 - Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради(32400, м. Дунаївці, вул. Гагаріна, 16) рек. з вруч.,

6 - Дунаєвецька міська рада (32400, м. Дунаївці, вул. Шевченка, 50) рек. з вруч.

7 - Дунаєвецька ЗОШ I-III ступенів №4 (32400, Хмельницька область, Дунаєвецький район, м. Дунаївці, вул. Київська, 16)

рек. з вруч.

Всім рек. з повід.