
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2018 р. Справа № 818/621/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1Л.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно грошового атестату від 04.12.2015 № 3 та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 01.11.2017 № 10-4597 та від 20.11.2017 № 04/883 врахувавши в тому числі допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 12.12.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що при розрахунку його пенсії відповідач протиправно не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення зазначені вище суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві на позов зазначив, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при її обчисленні не можуть (а.с.27-28).
Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 05.12.2015 ГУ ПФУ в Сумській області призначило ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закону №2262-ХІІ), для розрахунку пенсії було взято грошове утримання за 24 останні календарні місяці перед звільненням, до якого увійшли служба в міліції та поліції.
Для перерахунку пенсії позивачем було надано до ГУ ПФУ в Сумській області довідку Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №10-4597 від 01.11.2017 та довідку Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Сумської області №04/883 від 20.11.2017 з деталізацією сум та місяців, в яких отримані допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.16,17).
Листом від 26.12.2017 №1501/К-11 відповідач відмовив в задоволенні заяви, пославшись на те, що при обчисленні пенсії позивачу не повинна враховуватись допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткові премії (а.с.14).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справи, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Сумській області та йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру отримуваного грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів, в тому числі начальнику УМВС, надавати особам рядового і начальницького складу одноразові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896. Так, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Як зазначалося вище, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував фактично отримані у складі грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткову премію, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 № 393 призначення пенсій проводиться на підставі довідок про склад грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби, окремо на кожну особу, складених за встановленою формою.
Тобто, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є довідка про склад грошового забезпечення, надана уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби.
Дана правова позиція узгоджується з висновками Верховного суду України, визначених у постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15, де зазначено, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Так, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області видало позивачу довідку №10-4597 від 01.11.2017 (а.с.16), а також Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Сумської області видало позивачу ОСОБА_2 атестат №3 від 04.12.2015 (а.с.9) та довідку №04/883 від 20.11.2017 (а.с.16), в які включено допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексація та додаткова премія, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, на вимогу суду Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області надало інформацію, що з премій, що мають разовий характер у липні та вересні 2014 року позивачу нараховувався та утримувався єдиний соціальний внесок (а.с.50).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, дії відповідача щодо обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій є протиправними, а тому позовні вимоги про зобов'язання врахувати при обчислені пенсії позивача грошовий атестат від 04.12.2015 №3 і довідки від 01.11.2017 № 10-4597 та від 20.11.2017 № 04/883, врахувавши в тому числі допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії та здійснити виплату недоплаченої пенсії - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем було сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №3 від 21.02.2018 (а.с.4).
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області в сумі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 (вул. Г.Кондратьєва, б. 129, кв. 85, м. Суми, 40021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 (вул. Г.Кондратьєва, б. 129, кв. 85, м. Суми, 40021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошове забезпечення згідно грошового атестату від 04.12.2015 №3 та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 01.11.2017 № 10-4597 та від 20.11.2017 № 04/883, врахувавши в тому числі допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії та здійснити виплату ОСОБА_1 (вул. Г.Кондратьєва, б. 129, кв. 85, м. Суми, 40021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 12.12.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Г.Кондратьєва, б. 129, кв. 85, м. Суми, 40021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов