Рішення № 73695696, 27.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
818/1006/18
Номер документу
73695696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2018 р. Справа № 818/1006/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2Д.) звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про зобов'язання у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008, скласти Список на ім’я ОСОБА_2 за формою згідно з Додатком 1 постанови КМ №45, направити його до ОСОБА_1 обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 відповідно до наказу МО України №576 від 05.11.2010 і постанови КМ №355 від 23.04.2012, та станом на 01.01.2016 відповідно до наказу МО України №44 від 27.01.2016, та здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 та з 01.01.2016 у суворій відповідності до Довідок складених ОСОБА_1 обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що є пенсіонером Міністерства оборони України, 02.02.2018 звертався зі скаргою до відповідача з вимогою провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.01.2016 на підставі наказу МО України №44 від 27.01.2016 та наказу МО №88 від 09.02.2017, при цьому просив врахувати ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, а процедуру перерахунку пенсії здійснити у Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008. Листом від 06.02.2018 за №449/Б-11 відповідач відмовив провести перерахунок. На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки не відповідає вимогам діючого законодавства.

Відповідач подав до суду заперечення на позов, в якому вказує, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з виданням Міністром оборони України наказів №576 і №44, а також в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеного наказу, виданої ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом. Просить відмовити в задоволенні позову (а.с.22-23).

Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) і перебуває на пенсійному обліку ГУ ПФУ в Сумській області.

02.02.2018 позивач звернувся зі скаргою до ГУ ПФУ в Сумській області, якою просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.01.2016 на підставі наказу МО України №44 від 27.01.2016 та наказу МО №88 від 09.02.2017, при цьому просив врахувати ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, а процедуру перерахунку пенсії здійснити у Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008 (а.с.7).

Листом №449/Б-11 від 06.02.2018 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав (а.с.8).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно до пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі - Постанова №1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

У відповідності до постанови КМ №1294, Міністерство оборони України видало наказ №44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році».

Крім того, розмір премії з 01.04.2012 згідно наказу Міністерства оборони України №576 від 05.11.2010 та постанови КМУ №355 від 23.04.2012 військовослужбовцям категорії, до якої відноситься позивач, сплачувався в розмірі від 90% до 125%.

Позивач стверджує, що згідно Довідки №39979 від червня 2012 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2012, надісланої відповідачу ОСОБА_1 ОВК зазначена в розмірі 90% від посадового окладу. Але, у зв’язку з тим, що відповідач ігнорує виконання чинного пенсійного законодавства та своєчасно не надавав до ОСОБА_1 ОВК Списки на перерахунок пенсії тому розмір його премії складає 10% (а.с.9).

Крім того, наказом Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 премія військовослужбовцям була встановлена в розмірі 350% - 450% від посадового окладу, починаючи з 01.01.2016.

Також, з 01.01.2017 набув чинності наказ Міністерства оборони України №88 від 09.02.2017 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік». Цим наказом скасований наказ №44 але зазначено, що премія продовжує виплачуватись в розмірах визначених наказом Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016, тобто 350% - 450%.

З аналізу викладеного вбачається, що оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові № 1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то накази останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказаний висновок зокрема узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 24.04.2012р. №21-84а12, від 16.01.2013р. №21-416а12 та 01.07.2014р. №21-252а14.

Порядок проведення такого перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі по тексту - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Згідно з п. 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУ ПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу не проведений саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача скласти Список на ім'я позивача за формою згідно з Додатком 1 постанови ККМУ №45, направити його до ОСОБА_1 обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

Щодо вимог про здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2012 та з 01.01.2016 у суворій відповідності до Довідок, складених ОСОБА_1 обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових та виплати заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції, суд вважає їх передчасними. Так, перерахунку та виплаті пенсії має передувати складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача та направлення її до відповідного органу пенсійного фонду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, скласти Список на ім'я ОСОБА_2 (вул. Бельгійська, б. 9, кв. 86, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за формою згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України №45, направити його до ОСОБА_1 обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 (вул. Бельгійська, б. 9, кв. 86, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) станом на 01.04.2012 відповідно до наказу Міністерства оборони України №576 від 05.11.2010 і постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012, та станом на 01.01.2016 відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Соколов