Рішення № 73695667, 29.04.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2018
Номер справи
810/2131/18
Номер документу
73695667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2018 року м. Київ Справа № 810/2131/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого – судді Харченко С.В., при секретарі: Сірук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справуза позовомОСОБА_1доКоцюбинської селищної виборчої комісії Київської області провизнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

28 квітня 2018 року о 18 год. 35 хв. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дій відповідача, що виявились у неотриманні виготовлених виборчих бюлетенів не пізніш як за чотири дні до дня голосування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем не дотримано вимог статті 75 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII, якими передбачено обов’язок територіальної виборчої комісії отримати виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 810/2131/18 та призначено судове засідання на 28.04.2018 о 23 год. 45 хв.

У судове засідання, призначене на 28.04.2018, позивач не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав, у судове засідання не з'явився, був своєчасно на належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, про що свідчить наявна в матеріалах справи телефонограма.

У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, з огляду на положення частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Зважаючи на те, що в силу приписів частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, судом прийнято рішення про розгляд справи за наявними у справі матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 05.03.2018 № 5 призначено проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 (смт. Коцюбинське Київська область) на 29 квітня 2018 року.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 29.03.2018 № 7 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом в депутати в одномандатному виборчому окрузі № 26 Коцюбинської селищної ради.

25 квітня 2018 року довіреною особою кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1 складено акт, в якому зафіксовано порушення відповідачем пункту 2 частини першої статті 75 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII, що

полягає у неотриманні відповідачем виготовлених виборчих бюлетенів у визначені цією нормою строки.

Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII (далі – Закон № 595-VIII).

В силу приписів частини першої статті 20 цього Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною третьою статті 20 Закону України № 595-VIII передбачено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно з частиною четвертою статті 25 Закону України № 595-VIII, сільська, селищна територіальна виборча комісія відповідно до свої повноважень: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости; забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів; передає їх дільничним виборчим комісіям; забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії.

Порядок виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі виборчим комісіям встановлений статтею 75 Закону України № 595-VIII.

Так, частиною першою зазначеної статті передбачено, що сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, не пізніш як за п’ять днів до дня голосування забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Аналогічні положення містяться у пункті 1.6 Роз'яснень щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ для голосування у відповідних виборчих округах, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям та форми виборчих документів для передачі та приймання виборчих бюлетенів, затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 28.08.2015 № 197.

Таким чином, законодавством чітко визначено строк отримання територіальною виборчою комісією від підприємства-виготовлювача виготовлених виборчих бюлетенів, а саме: не пізніш як за чотири дні до дня голосування.

Як вже зазначалось судом вище, в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем передбаченого частиною першою статті 75 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII строку отримання виготовлених виборчих бюлетенів.

З огляду на викладене, судом, з метою офіційного з'ясування всіх обставин у справі, витребувано у Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області копії наступних документів: договору, укладеного Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області та поліграфічним підприємством на виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на проміжних виборах депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26; постанови від 25.04.2018 про уповноваження членів Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області на отримання виборчих бюлетенів від підприємства-виготовлювача; акта приймання-передачі виборчих бюлетенів Коцюбинською селищною виборчою комісією Київської області від підприємства-виготовлювача (ухвала Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018 відповідачу було також запропоновано подати суду відзив на позовну заяву та попереджено про наслідки такого неподання, передбачені частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, наведених вище документальних свідоцтв від відповідача до суду не надходило. Крім того, правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, жодних доказів поважності причин його неподання суду не надав.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Цією ж статтею передбачено, що якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Враховуючи неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, з огляду на те, що відповідачем проігноровано вимоги ухвали Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2018 та не надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

В силу приписів частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Так, згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що позивачем за даний позов судовий збір сплачено не було, з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до Державного бюджету України суми несплаченого ним судового збору у розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 132, 143, 194, 242-246, 255, 268, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, що виявились у неотриманні виготовлених виборчих бюлетенів не пізніш як за чотири дні до дня голосування.

3. Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 08298, АДРЕСА_1) до Державного бюджету України (отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд, код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37955989; банк отримувача – ГУ ДКСУ у Київській області; код банку отримувача (МФО) – 821018; рахунок отримувача – 31213206784001; код класифікації доходів бюджету – 22030001, символ звітності "206") судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Харченко С.В.

Повний текст рішення складений 29.04.2018 о 3 год. 25 хв.