Рішення № 73695556, 25.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
П/811/815/18
Номер документу
73695556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/815/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого – судді Кармазиної Т.М.,

за участю секретаря – Сириці І.О.,

за участю:

позивача – ОСОБА_1,

представників

відповідача - 1 – ОСОБА_2,

відповідача – 2 – ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області та Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо направлення інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційного правопорушення від 31.09.2017 відносно неї;

- зобов’язати Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області виключити з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, відомості відносно неї, що внесені на підставі інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційного правопорушення від 31.09.2017 Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалась на те, що вона до 24.07.2017 року працювала на посаді начальника відділу освіти, молоді та спорту Устинівської РДА та була звільнена за згодою сторін. 19.07.2017 р. була ознайомлена з висновками дисциплінарної комісії районної державної адміністрації про застосування до неї дисциплінарного стягнення за фактом порушення чинного законодавства в частині неповідомлення керівника державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами з якими вона не була згодна. У вересні 2017 року отримала лист від Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, яким її повідомлено, що інформація відносно неї внесена до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні діяння. При цьому, в даному повідомленні відсутня інформація, яка стала причиною внесення даної інформації. Також, позивач вказує, що 27.11.2017 р. Апеляційним судом Кіровоградської області розглянуто її апеляційну скаргу та винесено постанову, якою скасовано постанову Устинівського районного суду від 14.07.2017 р. та справу відносно неї закрито. В зв’язку з цим вона цього ж дня звернулась до Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області з приводу внесення інформації до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні діяння. Відповідачем-2 було повідомлено, що приводом для внесення даної інформації стало притягнення її до дисциплінарної відповідальності розпорядженням Устинівської райдержадміністрації Кіровоградської області. Також, на її звернення до відповідача 1 листом від 15.02.2018 р. їй надано копію Інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційного правопорушення від 31.09.2017 року. Позивач вважає дії відповідачів щодо направлення Інформаційної картки та внесення інформації щодо неї до ЄДРО безпідставними та протиправними, оскільки відповідно до п.2.1. Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення визначено, що внесенню до Реєстру підлягають відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, а тому внесення відомостей про осіб, які вчинили правопорушення пов’язані з корупцією до ЄДРО не передбачена, а отже є неправомірним та протиправним. Також позивачем подано відповідь на відзив (а.с.55).

Відповідачем-1 до суду подано відзив (а.с.36-37), відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки 19.07.2017 р. головою Устинівської райдержадміністрації видано розпорядження “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” як такій, що порушила п.11 ст. 65 ЗУ “Про державну службу” та п.1 ст.147 Кодексу Законів про працю. Інформаційну картку до вищезазначеного розпорядження було подано до Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області відповідно до ст.59 ЗУ “Про запобігання корупції”, п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. №171, а також п.п.2.2, 2.4 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Відповідачем-2 до суду подано відзив (а.с.17-23), відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі. Відповідач вказує, що 19.07.2017 р. головою Устинівської РДА Кіровоградської області прийнято розпорядження №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.”. Також, відповідно до ч.1 ст.59 Закону України “Про запобігання корупції” передбачено, що відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством. Крім того, п.2.2 та п.2.3 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, передбачають, що підставою для внесення Реєстратором відомостей про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення є: електрона копія рішення суду, яке набрало законної сили; завірена в установленому порядку паперова копія наказу накладання або зняття дисциплінарного стягнення. Так, 08.09.2017 р. відповідачем-2 на підставі розпорядження від 19.07.2017 р. №8-св “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” та інформаційної картки до наказу про накладання дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних правопорушень, внесено відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення на ОСОБА_1, про що її повідомлено відповідно до Закону України “Про захист персональних даних” 08.09.2017 р. На думку відповідача-2, Управління отримавши розпорядження зобов’язано відповідно до вищезазначених норм внести відомості до ЄДРО, при цьому підставою для внесення відомостей в першу чергу є наказ (розпорядження) до якого додається інформаційна картка, а не сама Інформаційна картка, як зазначає позивач.

Позивач в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги та просила суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог.

Заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з таких підстав.

19 липня 2017 року головою Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області прийнято розпорядження №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.”, яким застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани за порушення чинного законодавства в частині неповідомлення керівника державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15- денний строк з дня їх виникнення (а.с.6).

Судом встановлено, що Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області 08.09.2017 року на підставі розпорядження голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 19.07.2017 р. №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” та інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних правопорушень, внесено відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення на ОСОБА_1 за дисциплінарне правопорушення, про що ОСОБА_1 повідомлено відповідно до Закону України “Про захист персональних даних” листом від 08.09.2017 року за №08/01-16/174 (а.с.7).

Постановою Апеляційного суду Кіровоградської області від 27.11.2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Устинівського районного суду Кіровоградської області від 14.07.2017 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1,2 ст.172-7 КУпАП – скасовано, провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 – закрито (а.с.76).

Позивач в судовому засіданні при наданні пояснень зазначила, що 27.11.2017 року вона звернулась до Головного територіального управлінням юстиції у Кіровоградській області з приводу внесення інформації до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. При зверненні їй було повідомлено, що приводом для внесення даної інформації стало притягнення її до дисциплінарної відповідальності розпорядженням Устинівської райдержадміністрації Кіровоградської області. Так, як вона розпорядження відповідача-1 не отримувала, то вимушена була звернутись 04.12.2017 р. до відповідача-1 про надання їй копії даного розпорядження. Так, 07.12.2017 р. їй під особистий підпис було вручено копію розпорядження.

Судом встановлено, що 09 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача-2 з листом щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Листом від 23.01.2018 р. №С-21/10 Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що на підставі розпорядження голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 19.07.2017 р. №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” та інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних правопорушень, внесено відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення на ОСОБА_1 за дисциплінарне правопорушення. Також даним листом повідомлено, що відомості про неї можуть бути вилучені з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення на підставі розпорядження голови Устинівської РДА Кіровоградської області “Про зняття/скасування дисциплінарного стягнення” та інформаційної картки до наказу про зняття дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних правопорушень, а також в разі скасування в судовому порядку розпорядження голови Устинівської РДА Кіровоградської області від 19.07.2017 р. №8-вс“Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.”, оскільки постановою Апеляційного суду Кіровоградської області від 27.11.2017 р. скасовано постанову Устинівського районного суду Кіровоградської області від 14.07.2017 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1,2 ст.172-7 КУпАП. Відомості до ЄДРО на підставі постанови Устинівського районного суду Кіровоградської області від 27.11.2017 р. по справі №33/781/17 не вносилися (а.с.8-9).

Листом від 16.02.2018 року №01-27/39/4 Устинівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області на заяву ОСОБА_1 від 13.02.2018 року направлено копію інформаційної картки до наказу (а.с.10-11).

Відповідно до п.1, 3 ст.25 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.1999 р. №586-XIV (далі – Закону №586-XIV), місцева державна адміністрація забезпечує виконання Конституції та законів України, рішень Конституційного Суду України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, а також забезпечує розгляд звернень громадян та їх об'єднань, контролює стан цієї роботи в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в організаціях і установах, розташованих на відповідній території.

Згідно п.4 ст.28 Закону №586-XIV, для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право давати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.

Частиною 2 статті 6 Закону №586-XIV встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ст.77 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі – Закону №889-VIII), рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб’єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб’єкта призначення.

У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.

Судом встановлено, що 19.07.2017 року на підставі законодавства та подання дисциплінарної комісії районної державної адміністрації від 11.07.2017 року головою Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області прийнято розпорядження №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” (а.с.6).

У відповідності до вимог ч.1 та 2 ст.65 Закону№889-VIII, підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарними проступками є, зокрема, неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення.

Відповідно до п.п. “в” п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції” від 14.10.2014 р. №1700-VII (далі – Закону №1700-VII), суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Згідно з нормами ч.1 ст.65 Закону №1700-VII визначено, що за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Частиною 1 статті 59 Закону №1700-VII передбачено, що відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством.

Так, даною нормою встановлено, що відомості про осіб, яких притягнуто, зокрема до дисциплінарної відповідальності вносяться до Єдиного державного реєстру як за вчинення корупційних правопорушень так і за правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Згідно абз.2 ч.1 ст.59 Закону №1700-VII, положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, порядок його формування та ведення затверджуються Національним агентством.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 11.01.2012 року №39/5, затверджено Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення (далі – Положення).

Пунктом 1.2 Положення встановлено, що Реєстр - це електронна база даних, яка містить відомості про осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Відповідно до п.1.4 Положення, Держатель Реєстру - Міністерство юстиції України.

Згідно з п.1.8 Положення визначено, що Реєстраторами Реєстру (далі - Реєстратор) є Головне територіальне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні територіальні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які вносять або вилучають відомості про особу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності за корупційне правопорушення.

Пунктом 1.9 Положення встановлено, що реєстратори вносять або вилучають в установленому порядку відомості про осіб, які вчинили корупційні правопорушення, надають інформаційні довідки щодо наявності відомостей про осіб у Реєстрі та виконують інші функції, передбачені цим Положенням.

Відповідно до п.2.1 Положення, внесенню до Реєстру підлягають відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, крім відомостей про особовий склад органів, що провадять оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність.

Пункти 2.2, 2.3 Положення передбачають, підставою для внесення Реєстратором відомостей про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення, є електронна копія рішення суду, яке набрало законної сили та завірена в установленому порядку паперова копія наказу про накладання або зняття дисциплінарного стягнення.

Електронна копія рішення суду про притягнення до кримінальної, адміністративної та цивільно-правової відповідальності особи за вчинення корупційного правопорушення, яке набрало законної сили надсилається Реєстратору у порядку, визначеному спільним наказом Державної судової адміністрації та Міністерства юстиції.

Окрім того, згідно з п.2.4 Положення, кадрові служби державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій, посадові особи яких є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення, в день підписання наказу про накладання на особу або зняття з неї дисциплінарного стягнення за вчинення корупційного правопорушення зобов'язані передати Реєстратору електронну та завірену в установленому порядку паперову копію відповідного наказу разом з інформаційною карткою до наказу про накладання (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних правопорушень.

На підставі вищезазначених норм, суд дійшов висновку, що Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області отримавши розпорядження голови Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 19.07.2017 р. №8-вс “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1А.” зобов’язано внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, при цьому підставою для внесення відомостей в першу чергу є наказ (розпорядження) до якого додається інформаційна картка.

Таким чином, позовна вимога щодо визнання протиправними дій Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо направлення інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційного правопорушення від 31.09.2017 відносно неї, є такою, що не ґрунтується на законі, а тому задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області виключити з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, відомості відносно неї, що внесені на підставі інформаційної картки до наказу про накладення (зняття) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційного правопорушення від 31.09.2017 Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1.9 Положення встановлено, що реєстратори вносять або вилучають в установленому порядку відомості про осіб, які вчинили корупційні правопорушення, надають інформаційні довідки щодо наявності відомостей про осіб у Реєстрі та виконують інші функції, передбачені цим Положенням.

За приписами п.2.8 Положення визначено, що підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, яка вчинила корупційне правопорушення, є ухвала суду про скасування вироку, винесення виправдувального вироку, відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, а також наказ про скасування наказу про накладання дисциплінарного стягнення.

Статтею 67 Закону №1700-VII визначено, що нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об’єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що діючим законодавством передбачено можливість вилучення в установленому порядку відомостей про осіб, які вчинили корупційні правопорушення чи правопорушення, пов'язані з корупцією, лише у вищевказаному вичерпному переліку.

Однак, ні зі змісту позовної заяви, ні з доданих до неї доказів не встановлено обставин на підтвердження того, що мало місце скасування в судовому порядку розпорядження голови Устинівської районної адміністрації Кіровоградської області №8-вс від 19.07.2017 р. або наявний наказ про скасування наказу про накладання дисциплінарного стягнення, які є підставою для вилучення відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення відносно ОСОБА_1, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (28600, Кіровоградська область, смт.Устинівка, вул.Титова, 1, РНОКПП НОМЕР_1) до Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (28600, Кіровоградська область, смт.Устинівка, вул.Ювілейна, 2, ЄДРПОУ: 04055311) та Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.Дворцова, 6/7, ЄДРПОУ: 34894735) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено - 27.04.2018.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_4