Рішення № 73695448, 27.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
806/1298/18
Номер документу
73695448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1298/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

15.03.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, у якій він просить:

- визнати дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно з ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - протиправними;

- зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 30.01.2018;

- зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 30.01.2018.

В обґрунтування позову зазначає, що згідно з довідкою виконкому Ємільчинської селищної ради № 64 від 03.01.2018 він був зареєстрований та постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.04.1986 до 16.12.1987, що відноситься до ІІІ зони радіоактивного забруднення, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони, категорія 3, серія Б № 555830 від 20.12.1994, а згідно з довідкою виконкому Ємільчинської селищної ради № 72 від 03.01.2018 та паспортних даних з 16.12.1987 до теперішнього часу зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, що теж відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС.

Крім того, позивач вказує, що він працював у колгоспі ім. 23 з’їзду КПРС смт. Ємільчине з 12.05.1983 до 25.02.1988, а з 29.02.1988 до 16.10.1995 в Ємільчинському райсільгоспкомунхозі, що підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці та довідками про працю: від 19.01.2018 № 12 та від 23.01.2018 № 33 відповідно.

Вважає, що він має право на пенсію з урахуванням вимог ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Крім того, стосовно відмови відповідача у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років, як особі, що працювала чи проживала у ІІІ зоні радіоактивного забруднення позивач зазначає, що він не ставить питання про проживання та працю у ІІІ зоні радіоактивного забруднення, врахування цього терміну взагалі та призначення йому пенсії зі зниженням на 6 років, а просить врахувати тільки термін проживання та роботи в IV зоні посиленого радіоекологічного контролю, а саме: смт. Ємільчине з 16.12.1987 станом на 01.01.1993. Також позивачем зазначено про те, що своєчасне неотримання ним посвідчення 4 категорії постраждалого від Чорнобильської катастрофи не повинно позбавляти його права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, оскільки його проживання та праця у IV зоні посиленого радіоекологічного контролю підтверджене відповідними довідками.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

11.04.2018 до суду надійшли заперечення на адміністративний позов Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 В обґрунтування заперечень зазначило, що ОСОБА_1 під час подачі заяви та відповідних документів на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку не було дотримано жодної з умов для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років, відсутній необхідний період проживання або роботи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993. Для підтвердження статусу громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років громадянином ОСОБА_1 не надано посвідчення потерпілого 4 категорії. З огляду на що у позивача відсутнє право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як на 5 так і на 6 років (а.с. 56-57).

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, є громадянином України, який, згідно з довідкою виконавчого комітету Ємільчинської селищної ради Житомирської області від 03.01.2018 № 64 з 26.04.1986 до 16.12.1987, був зареєстрований та проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року з наступними змінами та доповненнями, с. Горбове Ємільчинського району Житомирської області відноситься до III зони радіоактивного забруднення.

20.12.1994 ОСОБА_1 отримав посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії серія Б № 555830, виданого Житомирським обласним виконавчим комітетом (а.с. 38).

З 16.12.1987 по теперішній час позивач проживає на території посиленого радіоекологічного контролю у смт. Ємільчине, Житомирської області, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Ємільчинської селищної ради Житомирської області від 03.01.2018 № 72 (а.с. 50) та паспортом громадянина України серії ВМ № 600052 (а.с. 36).

Крім того, відповідно до довідки Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Зірка" (раніше Колгосп ім.23 з'їзду КПРС) від 19.01.2018 № 12 позивач працював у колгоспі ім.23 з’їзду КПРС смт. Ємільчине з 12.05.1983 до 25.02.1988 (а.с. 47).

Згідно з архівною довідкою Комунальної установи "Трудовий архів Ємільчинської районної ради Житомирської області" від 23.01.2018 № 33 з 29.02.1988 до 16.10.1995 ОСОБА_1 працював в Ємільчинському райсільгоспкомунхозі смт. Ємільчино (а.с. 48).

Наведена трудова діяльність позивача у смт. Ємільчино, Житомирської області також підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці (а.с. 39-46).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 смт. Ємільчино, Житомирської області віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.

На звернення позивача про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п'ять років, додавши до заяви необхідні документи, у тому числі копію посвідчення потерпілого 3 категорії, Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом за № 432/03 від 08.02.2018 відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років з тієї підстави, що у позивача відсутній необхідний період проживання або роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993.

Окрім того відповідачем також зазначено, що позивачем не надано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а надано посвідчення потерпілого 3 категорії серія Б № 555830 від 20.12.1994, видане Житомирською обласною адміністрацією та довідку від 03.01.2018 за № 64, видану виконкомом Ємільчинської селищної ради, в якій зазначено, що позивач з 26.04.1986 до 16.12.1987 постійно проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_4, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 включене до 3 зони радіоактивного забруднення території внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідку № 71 від 03.01.2018, в якій вказано про те, що позивач з 16.12.1987 по даний час зареєстрований та постійно проживаєте в смт. Ємільчине, яке згідно з Постановою КМУ № 106 від 23.07.1991 включене до 4 зони радіоактивного забруднення території внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 26-27).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон України №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, відповідно до абзацу сьомого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.

Частинами 1-3 статті 44 Закону України № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.

Пунктом 2.9 вказаного Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), та вік.

Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який є постраждалим від Чорнобильської катастрофи 3 категорії серія Б № 555830, видане 20.12.1994 уповноваженим на той час органом, а саме Житомирським обласним виконавчим комітетом, що підтверджується його копією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за № 51 не підлягало перереєстрації.

Згідно з довідкою виконкому Ємільчинської селищної ради № 72 від 03.01.2018 та паспортних даних з 16.12.1987 до теперішнього часу ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, що відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 50).

Записи у трудовій книжці позивача та довідка Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Зірка" (раніше Колгосп ім.23 з'їзду КПРС) від 19.01.2018 № 12 підтверджує працю позивача у колгоспі ім.23 з’їзду КПРС смт. Ємільчине з 12.05.1983 до 25.02.1988 (а.с. 47).

Архівна довідка Комунальної установи "Трудовий архів Ємільчинської районної ради Житомирської області" від 23.01.2018 № 33 свідчить про те, що з 29.02.1988 до 16.10.1995 ОСОБА_1 працював в Ємільчинському райсільгоспкомунхозі смт. Ємільчино (а.с. 48).

Отже відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 55 років відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Доводи відповідача щодо ненадання позивачем разом із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 судом не приймаються до уваги з огляду на наступне.

З матеріалів справи видно, що на звернення позивача про видачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії особи яка постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, Управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації листом від 26.02.2018 за № 674/07 відмовило у видачі та повідомило ОСОБА_1 про те, що на момент звернення останнього із заявою про видачу посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, згідно з Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII абзац п’ятий частини другої (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено. Цим же Законом статті 2 («Визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій») та 23 («Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4») Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено (а.с. 52).

Суд вважає за необхідне вказати, що неотримання своєчасно ОСОБА_1 посвідчення громадянина який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорії 4 не може вважатись підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії зі зниженням віку, оскільки як свідчить лист Управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації від 26.02.2018 за № 674/07, у зв’язку з внесеними змінами до законодавства видача ОСОБА_1 Чорнобильського посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії неможлива.

Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію відповідно до цього закону підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (провулок Лівобережний, 5/1, смт. Ємільчине, Житомирська область, 11200, ІПН НОМЕР_1) до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирської області, 11001, код ЄДРПОУ 41246527) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно з ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.01.2018.

Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30.01.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення виготовлено: 27 квітня 2018 року.