
Справа № 583/1287/18
2-а/583/47/18
УХВАЛА
"20" квітня 2018 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ільченко В.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (Україна, АДРЕСА_1/3) до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області (Україна, м. Полтава, вул. Європейська, 164), відділення ДАІ Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 29) про визнання протоколу про вилучення документів незаконним, -
ВСТАНОВИВ:
16.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з вказаним позовом, в якому просить визнати незаконним протокол про вилучення у нього посвідчення водія ВХХ №725641, складений 03.01.2018 працівниками Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області.
Проаналізувавши матеріали справи, доходжу наступного висновку.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Аналіз зазначеної норми міжнародного права свідчить, що обов’язково суд повинен бути встановлений законом, тобто кожен має право на розгляд справи компетентним судом, компетентність якого встановлюється тільки законом.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: судоустрій, судочинство, статус суддів, засади судової експертизи, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства, нотаріату, органів і установ виконання покарань; основи організації та діяльності адвокатури.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (ст. 19 КАС України).
Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку (ч. 5 ст. 5 КАС України).
Правила розмежування предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено ст. 20 КАС України. Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 20 КАС України).
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності врегульовано ст. 286 КАС України. Так, ч. 1 цієї статті передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Отже, загальне правило, яке встановлено наведеними нормами КАС України полягає в тому, що предметна юрисдикція (підсудність) адміністративних судів не може бути змінена. Відтак, місцевим загальним судам як адміністративним підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень стосовно притягнення до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує протокол про вилучення у нього посвідчення водія під час виконання постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.05.2014 №583/1757/14-п, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком 1 рік 6 місяців.
Таким чином, позов ОСОБА_1 по його предмету не відноситься до розгляду за правилами, передбаченими ст. 286 КАС України, оскільки оскаржується протокол складений при виконанні судового рішення, а не при притягненні позивача до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення правил дорожнього руху.
Отже, враховуючи наведене, даний спір підсудний окружному адміністративному суду, а не місцевому загальному суду, як адміністративному.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 317 КАС України порушення норм процесуального права є обов’язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
Передачу справ з одного суду до іншого суду визначають положення ст. 29 КАС України.
Однак, вказаною нормою законодавець не врегулював питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Відтак, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.
Так, згідно ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч.ч. 1, 2 ст. 30 КАС України).
Статтею 25 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 предметно підсудна окружному адміністративному суду, доходжу висновку про необхідність передати даний адміністративний спір за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду за місцем проживання позивача.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 3, 5, 7, 19, 20, 25, 29, 30, 286, 317 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області, відділення ДАІ Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протоколу про вилучення документів незаконним передати за підсудністю на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 15 днів з дня її складення з одночасним поданням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області ОСОБА_2