
Справа № 758/11022/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 року місто Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н. М.,
при секретарі судового засідання Горбані О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі ЦОУ ПФУ в м.Києві) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2017 р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії та зобов'язати відповідача призначити йому з 17.10.2016 р. пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, на 5 років відповідно до ч.1. ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позов мотивований тим, що досягнувши віку 55 років, він 17.10.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, але листом від 25.07.2017 р. відповідач відмовив в такому призначенні, посилаючись на те, що позивач не підтвердив відповідний час перебування у зоні посиленого радіологічного контролю. При цьому в період з 01.06.1985 р. по 01.01.1990 р. він працював фельдшером у відділенні швидкої і невідкладної допомоги Київської обласної клінічної лікарні та виконував роботу по обслуговуванню населення Києво-Святошинського району Київської області (с.Горенка, с.Шпитьки, с.Дмитрівка, с.Бузова та ін.), з 01.01.1990 р. до часу звернення до відповідача - фельдшером в пункті швидкої і невідкладної допомоги в с.Горінка, що відноситься до Центральної районної лікарні в м.Боярка Київської області. Стверджує, що відповідач неправомірно відмовив в призначенні пенсії, оскільки с.Горінка відносилась до 4 зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС до 31.12.2014 р., 09.03.1994 р. він отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4), тому він має право на зниження пенсійного віку на 5 років при призначенні пенсії.
На підставі протоколу повторного автоматичного розподілу вищевказану справи передано в провадження судді Ларіоновій Н.М.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам, додав, що на вимоги органу ПФУ він ще додатково подавав заяву про призначення пенсії і 17.01.2017 р.
Представник відповідач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подано заяву про розгляд справи за його відсутності. Також подані письмові заперечення проти позову, в яких сторона відповідача просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що в наданих позивачем не зазначено період перебування останнього в населених пунктах, що належать до зони посиленого радіологічного контролю. Крім того, в цих довідках не зазначено період перебування позивача в населених пунктах, що належать до зони посиленого радіологічного контролю.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Позивач у справі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно трудової книжки в період з 01.06.1985 р. по 01.01.1990 р. працював фельдшером у відділенні швидкої і невідкладної допомоги Київської обласної клінічної лікарні, з 01.01.1990 р. переведений на роботу на Боярську станцію швидкої допомоги та зарахований на посаду виїзного фельдшера по станції швидкої допомоги с.Горенка.
Позивач у справі з 09.03.1994 р. має статус особи, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4), що підтверджено посвідченням № НОМЕР_2.
Згідно № 820 від 08.04.2015 р., виданої Київською обласною клінічною лікарнею, в період з 01.06.1985 р. по 01.01.1990 р. працював фельдшером у відділенні швидкої і невідкладної допомоги Київської обласної клінічної лікарні, яке обслуговувало населені пункти: с.Мощун, с.Шпитьки, с.Гуровщина, с.Бузове, з 15 по 21 км Б.Литовського шосе, с.Горенка, с.Дмитрівка.
Як вбачається з довідки № 82 від 17.01.2017 р., виданої Київською обласною клінічною лікарнею, працюючи на посаді фельдшера у відділенні швидкої і невідкладної допомоги Київської обласної клінічної лікарні, позивач виконував роботу по обслуговуванню населення Києво-Святошинського району Київської області (с.Горенка, с.Шпитьки, с.Дмитрівка, с.Бузова та ін.).
Як вбачається з довідки № 58/7 від 17.01.2017 р., виданої виконавчим комітетом Горенської сільської ради Києво-Святошинського ріону Київської області, та довідки № 89 від 10.03.2015 р., виданої Центральною лікарнею м.Боярка, працюючи на посаді виїзного фельдшера по станції швидкої допомоги с.Горенка, робоче місце позивача знаходилось в с.Горенка.
Згідно довідки від 29.04.2015 р., виданої виконавчим комітетом Шпитівської сільської ради Києво-Святошинського ріону Київської області, с.Шпитьки Києво-Святошинського району Київської області відноситься до 4 зони посиленого радіологічного контролю.
Згідно довідки № 292 від 28.04.2015 р., виданої виконавчим комітетом Бузівської сільської ради Києво-Святошинського ріону Київської області, с.Бузове иєво-Святошинського району Київської області відноситься до 4 зони посиленого радіологічного контролю.
Як вбачається з розписки повідомлення, відповідачем прийняті документи на призначення пенсії від позивача 17.01.2017 р.
Листом від 25.07.2017 р. позивачу відмовлено в призначенні пенсії за його заявою від 17.01.2017 р., оскільки не підтверджено відповідний час перебування у зоні посиленого радіологічного контролю.
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішення, позивач звернувся до суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 11 ч.1 п. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років для осіб, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Відповідно до постанови КМ України від 23.07.1991 р. № 106, с. Горенка Києво-Святошинського району Київської області відноситься до 4 зони посиленого прадіологчного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС.
Позивачем в судовому засіданні підтверджено право на зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до вищевказаних правових норм та на підставі зазначених вище документів. В зв'язку з чим, суд не приймає до уваги заперечення сторони відповідача.
Згідно з ч.3 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону, що діяв на час звернення позивача до суду) право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пенкт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як вбачається з наданих позивачем доказів, ОСОБА_1 були надані до органу ПФУ всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, а тому суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в призначенні пенсії. А відтак порушене право позивача на призначення пенсії підлягає судового захисту.
Вирішуючи питання про час, з якого підлягає призначенню пенсія позивачу, суд приходить до висновку, що вона підлягає з часу звернення позивача до відповідача за заявою від 17.01.2017 р., оскільки саме ця дата підтверджена наданими позивачем документами.
На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню (виходячи з періоду, з якого підлягає призначенню пенсія), оскільки вимоги позивача є обґрунтованими, заснованими на законі та знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
На підставі викладеного, ст.ст.11, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, КАС України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві шодо відмови в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1), пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві місце знаходження за адресою: м.Київ, вул.Борисоглібська, 14; код ЄДРПОУ 40376133) призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1), пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 17 січня 2017 р.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. Ларіонова