
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1363/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Роговець М.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Соловей О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської ради та просить:
1.Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської міської Ради (місцезнаходження юридичної особи: вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34339125) щодо нездійснення компенсації ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які нараховані КП «Чернігівводоканал» у межах, що перевищують соціальні нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
2. Зобов'язати Чернігівську міську раду (місцезнаходження юридичної особи: вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34339125) компенсувати за рахунок місцевого бюджету ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) додаткові витрати на оплату житлово-комунальних послуг, які нараховані КП «Чернігівводоканал» за нормами, встановленими рішеннями виконкому Чернігівської міської ради №112 від 14 квітня 2014 року та №181 від 20 квітня 2017 року, що перевищують соціальні нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, шляхом погашення заборгованості в розмірі 1588,82 грн. перед КП «Чернігівводоканал».
3. Зобов'язати Чернігівську міську раду (місцезнаходження юридичної особи: вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34339125) з березня 2018 року щомісячно здійснювати за рахунок місцевого бюджету компенсацію безпосередньо до КП «Чернігіводоканал» додаткових витрат на комунальні послуги з водопостачання та водовідведення, нараховані ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) по квартирі за місцем її проживання в розмірі, що перевищує соціальні нормативи, встановлені Кабінетом Міністрів України.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова у здійсненні компенсації за рахунок місцевого бюджету додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які нараховані КП «Чернігівводоканал», шляхом погашення заборгованості в розмірі 1588,82 грн. перед КП «Чернігівводоканал» порушує конституційні права позивача на соціальний захист, адже, кожен громадянин України має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. А забезпечення соціального захисту громадян, зокрема, у сфері житлово-комунальних послуг - один із основних принципів державної політики.
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали та просили позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1, з 2008 року отримувала субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка призначалась останній Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради.
Протягом даного періоду розмір субсидії змінювався у зв'язку зі зміною розміру комунальних платежів та наявності чи відсутності опалювального сезону і позивачу надходили відповідні повідомлення щодо розміру субсидії та обов'язкового платежу, які вона мала здійснювати. Враховуючи такі повідомлення позивач в повному обсязі здійснювала обов'язкові платежі, визначені органом, що призначив їй субсидію.
Однак, в результаті затвердження виконкомом Чернігівської міської ради норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (надалі - Постанова №409) у позивача виникла заборгованість по оплаті комунальних послуг з водопостачання холодної води та водовідведення. Оскільки загальний обсяг споживання води, встановлений постановою КМУ № 409, становить 4 м. куб., у той час, коли комунальне підприємство «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради здійснювало нарахування останній плати за споживання води за нормативами, затвердженими виконкомом Чернігівської міської ради згідно рішення від 14 квітня 2014 року №112 в обсязі 7,604 м. куб. на місяць (250 л/добу) та згідно рішення від 20 квітня 2017 року №181 з 01.05.2017 - в обсязі 8,06 м. куб. на місяць (265 л/добу).
На лютий 2018 року така заборгованість становить 1588,82 грн. і вона є різницею між нарахуваннями, здійсненими КП «Чернігівводоканал» за нормами споживання, встановленими вищезазначеними рішеннями виконкому Чернігівської міської ради та нормативами, встановленими Постановою КМ України №409, що підтверджується довідкою КП «Чернігівводоканал» про здійснені нарахування та оплату та рішеннями Управління соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про призначення позивачу субсидії.
КП «Чернігівводоканал» направив до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради подання про виникнення у позивача заборгованості, що призвело до позбавлення її субсидії з травня 2017 року.
Позивач звернулась до суду за захистом свого права на отримання субсидії і постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 25 жовтня 2017 року було зобов'язано органи соціального захисту призначити позивачу субсидію з травня 2017 року.
На даний час субсидія позивачці призначена з травня 2017 року.
За період з січня 2015 року по лютий 2018 року заборгованість за позивачкою нарахована КП «Чернігівводоканал» в сумі 1588,82 грн.
19.10.2017 позивачка звернулась до відповідача з заявою, у якій просила компенсувати заборгованість, яка була нарахована КП «Чернігівводоканал».
07.11.2017 на адресу позивача Деснянською районною у м. Ченігові радою було направлено відповідь на цю заяву за вих. № 2-50/К-398.
Якою у задоволенні заяви позивача було відмовлено з посиланням на те, що фінансування даної компенсації бюджетом не передбачено.
Судом встановлено, що дані правовідносини регулюються постановою КМУ від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово- комунального обслуговування».
Так, п.п. 2-4 п. .3 постанови КМУ № 409 встановлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії:
2) для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води;
3) для користування послугами з централізованого постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць;
4) для користування послугами з централізованого водовідведення - 4 куб. метри на одну особу на місяць.
Нарахування споживачам за отримані послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення КП «Чернігівводоканал» керується постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».
Згідно п. 21 постанови КМУ № 630, у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства.
Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20.04.2017 №181 затверджені норми споживання послуг з водопостачання в залежності від ступеню благоустрою будинку, які діють з 01.05.2017.
До 01.05.2017 діяли норми споживання послуг з водопостачання в залежності від ступеню благоустрою будинку, що затверджені рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.04.2014 № 112.
За адресою проспект Перемоги, 189/21, м. Чернігів, за якою проживає ОСОБА_1, нарахування за отримані послуги з водопостачання та водовідведення проводяться по затвердженим нормам споживання на одну особу.
За період з січня 2015 року по лютий 2018 року заборгованість ОСОБА_1 становить 1588,82 грн. (розрахунки з абонентом за період, ЛС № 33278).
Відповідно, п. 3-1 постанови КМУ №409 встановлено, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 цієї постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевих бюджетів (постанову доповнено пунктом 3-І згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2016 № 803).
Цей пункт не застосовується до громадян, які відмовилися від встановлення приладів обліку за рахунок місцевих бюджетів або підприємств - виробників/виконавців послуг (пункт 3-1 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017№ 300).
Суду не представлено доказів того, що позивачка відмовлялась від встановлення приладів обліку за рахунок місцевих бюджетів або підприємств - виробників/виконавців послуг
Постанова КМУ від 11.11.2016 № 803 діє з 16.11.2016, тобто можливість компенсації додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок місцевих бюджетів встановлена з 16.11.2016.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (п. 2 рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
Враховуючи зазначене, заборгованість ОСОБА_1. може бути компенсована за рахунок коштів місцевого бюджету лише та, яка обліковується починаючи з 16.11.2016 (695,98 грн. згідно розрахунків з абонентом за період, ЛС № 33278).
Постановою КМУ від 05.04.2014 №83 «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги» затверджений Порядок призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги, п. 13 якого встановлено, що компенсація щомісяця перераховується підприємствам, що надають комунальні послуги, і зараховується на особові рахунки заявника.
Беручи за аналогію даний Порядок, суд зауважує, що компенсація додаткових витрат може бути здійснена за рахунок місцевого бюджету шляхом перерахування суми заборгованості ОСОБА_1 до КП «Чернігівводоканал».
Позивачка зверталась до відповідача з заявою про проведення відповідної компенсації.
З огляду на те, що саме відповідач формує і затверджує свій річний бюджет, визначаючи статті, програми та обсяги їх фінансування, суд вважає таку підставу відмови у компенсації заборгованості позивачки як не передбачення фінансування даної компенсації бюджетом, безпідставною, а відмову у компенсації заборгованості протиправною.
З огляду на те, що позивач отримує субсидію, від встановлення квартирних приладів обліку холодної та гарячої води не відмовлялась, вона має право на компенсації наявної в неї заборгованості, яка виникла перед КП «Чернігівводоканал» у період з 16.11.2016 у сумі 695.98 грн.
Вимога позивачки про зобов'язання Чернігівської міської ради з березня 2018 року щомісячно здійснювати за рахунок місцевого бюджету компенсацію безпосередньо до КП «Чернігіводоканал» додаткових витрат на комунальні послуги з водопостачання та водовідведення, нараховані ОСОБА_1 по квартирі за місцем її проживання в розмірі, що перевищує соціальні нормативи, встановлені Кабінетом Міністрів України, є передчасною, оскільки грунтується на припущеннях, щодо можливих дій відповідача у майбутньому.
За таких підстав, у її задоволенні необхідно відмовити.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської міської ради (місцезнаходження юридичної особи: вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34339125) щодо нездійснення компенсації ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які нараховані КП «Чернігівводоканал» у межах, що перевищують соціальні нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Зобов'язати Чернігівську міську раду (місцезнаходження юридичної особи: вул. Магістратська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34339125) компенсувати за рахунок місцевого бюджету ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційций номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) додаткові витрати на оплату житлово-комунальних послуг, які нараховані КП «Чернігівводоканал» за нормами, встановленими рішеннями виконкому Чернігівської міської ради №112 від 14 квітня 2014 року та №181 від 20 квітня 2017 року, що перевищують соціальні нормативи встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, шляхом погашення заборгованості в розмірі 695,98 грн. перед КП «Чернігівводоканал».
В ішній частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 27 квітня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот