Рішення № 73690318, 25.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
822/508/18
Номер документу
73690318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/508/18

РІШЕННЯ

іменем України

25 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.,

за участі:секретаря судового засідання - Троян О. А. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - Шостацької Т. В. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області , Державної служба України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

1. ОСОБА_3 (далі по тексту - ОСОБА_3.) звернувся з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, Державної служба України з надзвичайних ситуацій, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області вчинити дії щодо перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

2. Свій позов позивач мотивує тим, що нарахована та виплачена сума одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності не відповідає встановленим законодавством розмірам. Вказує, що визначення відповідачем розміру одноразової грошової допомоги, виходячи із грошового забезпечення в розмірі 887,50 грн є невірним.

3. 02.03.2018 до суду надійшов відзив Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що не визнає в повному обсязі позовні вимоги ОСОБА_3, вважає їх необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Вказує, що відповідач не може збільшити розмір грошової допомоги позивача, оскільки в Порядку виплати грошової допомоги №908 чітко прописано як вона має визначатись. Вважає, що збільшення зазначеної допомоги ОСОБА_3 буде безпідставним витрачанням бюджетних коштів.

4. 19.04.2018 до суду надійшов відзив Державна служба України з надзвичайних ситуацій, в якому відповідач не визнав позовні вимоги ОСОБА_3 посилаючись на те, що нарахування позивачу одноразової грошової допомоги було здійснено відповідно до Порядку №908, який є спеціальним нормативно-правовим актом для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги по інвалідності та було вирішено виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 37275,00 грн.

Зазначає, що Порядок №908 та постанова КМУ №1294 мають однакову юридичну силу та регулюють різні за змістом правовідносини, а саме: Порядок №908 - допомогу при настанні інвалідності уже звільненим особам, а постанова №1294 - грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, що проходять службу. Таким чином вважає, що ДСНС України діяла в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Враховуючи викладене, просить в задоволенні позову відмовити повністю.

5. В судовому засіданні 25.04.2018 представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

6. Представник відповідачів у судовому засіданні 25.04.2018 просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у поданих відзивах.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

7. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.02.2018 позовну заяву залишено без руху.

8. Ухвалою суду від 20.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Розгляд справи призначено у судовому засіданні на 20.03.2018 р. о 11:00 год.

9. В судовому засіданні 20.03.2018 оголошено перерву до11.04.2018 року о 11:30.

10. В судовому засіданні 11.04.2018 залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Державну службу України з надзвичайних ситуацій. Оголошено перерву, розгляд справи призначено на 25.04.2018 року о 14:30

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_3 проходив службу цивільного захисту на посаді командира відділення 9 державної пожежно - рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області.

18.09.2017 року відповідно до наказу № 759 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області позивач звільнений зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпункту 3 (за станом здоров'я) та виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у відставку з 18.09.2017 року, на підставі подання т.в.о. начальника 9 ДПРЧ ГУ ДСНС Стрихара О.А., свідоцтва про хворобу ЦЛЕК ДСНС України від 04.09.2017 року № 1314, рапорту ОСОБА_3

18.10.2017 позивачу встановлена ІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням служби), згідно довідки Хмельницької обласної медико - соціальною експертної комісії серії АВ №1003994 від 18.10.2017.

Керуючись підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908, відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу у сумі 37275 грн як інваліду ІІ групи.

Позивач, вважаючи, що розмір одноразової грошової допомоги не відповідає встановленим законодавством розмірам, звернувся до суду з даним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частин першої, другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначає Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (далі - Положення №593).

Відповідно до пункту 2 Положення №593 служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

При цьому частиною другою статті 125 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Водночас відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Отже, Кодексом цивільного захисту України передбачено право осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, однак не встановлено сам порядок та умови виплат грошової допомоги, при цьому повноваження щодо цього делеговані Уряду.

Так, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 2 Постанови №1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Разом з тим, порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту визначає Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.04.2015 №475 (далі - Інструкція №475).

Згідно з пунктом 3 Інструкції №475 до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, відповідно до пункту 4 Інструкції №475 грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України), її територіальних органах, підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувальних формуваннях центрального підпорядкування, аварійно-рятувальних формуваннях спеціального призначення, спеціальних авіаційних, морських та інших формуваннях, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах), навчальних центрах, формуваннях та підрозділах забезпечення), навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту (далі - органи управління (підрозділи)); навчаються у вищих навчальних закладах цивільного захисту (далі - навчальні заклади); перебувають у розпорядженні відповідних керівників (начальників) органів управління (підрозділів) (далі - перебувають у розпорядженні), з урахуванням розділу ХІІ цієї Інструкції.

В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 визначено Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується, зокрема, особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що дія положень Постанови №1294 та Інструкції №475 поширюється виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які у встановленому порядку проходять службу цивільного захисту та яким відповідно до зазначених нормативно-правових актів нараховується грошове забезпечення під час проходження ними такої служби, в той час як Порядок №908 визначає порядок нарахування одноразової грошової допомоги при настанні інвалідності вже звільненим особам.

Крім того, суд звертає увагу, що при визначенні нормативно-правового акту, який підлягає застосуванню до даних спірних правовідносин, слід враховувати, яким нормативно-правовим актом визначено правовий статус особи, яка має право на отримання даної грошової допомоги.

З матеріалів справи слідує, що право на отримання одноразової грошової допомоги як інваліда ІІ групи виникло у позивача після звільнення з служби цивільного захисту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, що підтверджується довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0024273 від 18.10.2017 та довідкою до акта огляду медико - соціальною експертною комісією Хмельницької обласної медико - соціальною експертної комісії серії АВ №1003994 від 18.10.2017.

Відтак в даному випадку слід застосовувати саме Порядок №908, яким встановлено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб начальницького складу служби цивільного захисту та передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги повинен визначатися виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу згідно з пункту 3 вказаного Порядку.

Враховуючи вищенаведене, суд не погоджується з доводами позивача, що розмір грошового забезпечення йому слід визначати на підставі Інструкції №475 та Постанови №1294.

Таким чином, наведене дає підстави дійти висновку, що відповідачі, визначивши розмір одноразової грошової допомоги в сумі 37275,00 грн. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 20.10.2017 №214 та виплативши останню, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27.06.2017 у справі № 21-2497а16, постановах Верховного суду від 06.03.2018 у справі №822/861/16 (адміністративне провадження №К/9901/1743/18), від 06.02.2018 у справі №822/551/16 (адміністративне провадження №К/9901/10952/18), які в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховуються судом при виборі та застосування норм права до спірних правовідносин.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачі довели правомірність визначення розміру виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 31241, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 38662200), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, 55, Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849) про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 квітня 2018 року

Головуючий суддя Д.Д. Гнап