
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 419/4072/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.12.2017 року до Новоайдарського районного суду Луганської області звернувся ОСОБА_1 (далі- позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач або ГУПФУ в Луганській області) про зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою Новоайдарського районного суду Луганської області від 18.12.2017 позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (арк.спр. 15).
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 04.05.2007, пенсію призначено відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію», нормами якого не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей. З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким доповнено та змінено статтю 43 Закону № 2262.
Закон від 23.12.2015 № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, і з цієї дати пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.
Після звернення в суди пенсіонерів органів внутрішніх справ та набранням законної сили рішень судів про визнання бездіяльності МВС України щодо неповідомлення органів пенсійного фонду про підстави перерахунку пенсій з 01.01.2016 пенсіонерам міліції, МВС України, виконуючи умови Порядку № 45, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).
28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив територіальні органи (ГУ ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВСУ в Луганській області підготувала та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку від 10.05.2017 № 3868-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно з додатком 2 Порядку № 45.
02.06.2017 до ГУПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії надійшла довідка про новий розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016, проте у довідці відсутня щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 52 %, премія в розмірі 25%, які були встановлені раніше на підставі постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007, що видно з протоколу за пенсійною справою № НОМЕР_1 (МВС) від 29.06.2017.
Бездіяльність відповідача позивач вважає неправомірною, адже управління не вчинило щодо ОСОБА_1 жодних, передбачених законодавством дій на перерахунок, встановлення і виплату позивачу з 01.01.2016 нового розміру пенсії згідно із ч. 18 ст. 43, та ч. 3,4 ст. 63 Закону № 2262-12, а також безпідставно погодився з виключенням ліквідаційною комісією з довідки надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 52 % та премії в розмірі 25 %.
З посиланням на статті 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, позивач просить суд:
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 невідкладний перерахунок пенсії з урахуванням до неї нового посадового окладу в розмірі 3250 грн, окладу за спеціальним званням в розмірі 2200 грн, надбавки за вислугу років – 50% в розмірі 2725 грн, та згідно з приміткою до додатка 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі місячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що були встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою ОСОБА_1 на момент перерахунку його пенсії, які враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а саме надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 52% та премію в розмірі 25% і відповідно встановити йому з цієї дати новий розмір пенсії, а також нарахувати і виплатити йому з цієї дати заборгованість по пенсії, що виникла не з його вини.
Ухвалою суду від 04.01.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (арк.спр. 22).
Ухвалою суду від 17.01.2018 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк.спр. 20).
Ухвалою суду від 05.02.2018 провадження у справі № 419/4072/17 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (арк.спр. 91).
Ухвалою суду від 22.03.2018 поновлено провадження у даній справі (арк.спр. 124).
Ухвалою суду від 27.03.2018 витребувано додаткові докази від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області та від ГУ ПФУ у Луганській області, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 17.04.2018 на 14:00 (арк.спр. 127-128).
Ухвалою суду від 17.04.2018 витребувано додаткові докази від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області та від Головного управління Національної поліції в Луганській області (арк.спр. 154-165).
Позивач у судове засідання не прибув, засобами електронної пошти надав суду заяву про розгляд справи без його участі від 13.04.2018 вх. № 8810/2018 (арк. спр. 176).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (арк.спр. 177), надав відзиви від 06.02.2018 вх. № 3475/2018 (арк.спр. 94-97) та від 10.04.2018 за вх. № 8586/2018 (арк.спр. 139-140), в яких заперечував проти задоволення позову з посиланням на таке.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ по лінії МВС України з 05.05.2007. 28.03.2017 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 10.05.2017 № 3868-ЛК. Перерахунок пенсії згідно цього документу не проводився, про що позивачу повідомлено у відповіді на звернення від 14.11.2017 № 538/Н-11 та від 21.12.2017 вих. 715/Н-11. З посиланням на статтю 8 Закону № 2262, частини першу, другу статті 23, пункти 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, частину другу статті 72, частини першу, другу статті 73 Закону № 1058, відповідач зазначив, що виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на перерахунок пенсії позивача у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 на сьогоднішній день відсутнє.
28.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 6055-ЛК для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Обов’язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018 (п.3 постанови КМУ № 103), а обов’язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – з 01.01.2019.
За довідкою від 21.03.2018 № 6055-ЛК, отриманою 28.03.2018, відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача. Враховуючи перерахунок, в квітні 2018 року позивачу виплачена доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 1003,86 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року – 1003,86 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року – 1003,86 грн. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Тому, позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, вимоги щодо виплати перерахованої пенсії виконані в квітні 2018 року з дотриманням положень постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Згідно із частиною дев’ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статті 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 05.05.2007 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2, виданим УПФУ (арк.спр. 116).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.
Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк.спр. 150).
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов’язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (арк.спр. 98).
На виконання вказаного листа Пенсійного фонду України відповідачем направлено до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого зазначено також ОСОБА_1 (арк.спр. 99).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 10.05.2017 № 3868-ЛК, виданою ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «гол. спец. відділення ЕКО роб. Староб. ЕКО ВВС при УМВСУ» становить 7350,00 грн, в тому числі: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник міліції» - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2450,00 грн (арк.спр. 100).
14.11.2017 та 21.12.2017 відповідачем надано відповіді №№ 715/Н-11, 538/Н-11 на звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку пенсії, у якій зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 № 3868-ЛК, надана ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, надійшла до ГУ ПФУ в Луганській області 02.06.2017. Перерахунок пенсії можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк.спр. 104).
У зв’язку з отриманням вказаної відповіді позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає такі відповіді проявом бездіяльності щодо проведення передбаченого чинним законодавством перерахунку його пенсії.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 21.03.2018 складено нову довідку № 6055-ЛК про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення складає 7558,74 грн (арк.спр. 141), тобто визначено більший розмір забезпечення, ніж у довідці від 10.05.2017 № 3868-ЛК (арк.спр. 100).
Після одержання довідки від 21.03.2018 № 6055-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 (МВС) від 01.01.2016 (арк.спр. 143), і 11.04.2018 виплачено доплату у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 1003,86 грн, до пенсії лютого 2018 року – 1003,86 грн, до пенсії березня 2018 року – 1003,86 грн, до пенсії квітня 2018 року – 1003,86 грн що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 13.04.2018 № 4842/07 (арк.спр. 149).
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості вимог позивача, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто законодавством передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов’язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та п.56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення постанови КМУ № 103 та внесені нею зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).
На виконання вимог ухвали суду від 27.03.2018 про витребування доказів ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області надано інформацію, викладену в листі від 04.04.2018 № 161ЛК (вх. № 8240/2018), згідно з якою після набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» довідка від 10.05.2017 № 3868-ЛК на ім’я ОСОБА_1, яка була направлена до ГУПФУ в Луганській області у 2017 році, є недійсною, оскільки при її складанні враховувався розмір премії у середніх розмірах по МВС України, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, згідно з Інформацією про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, яка є додатком 3 до листа МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій». Але відповідно до вимог пункту 3 постанови КМУ № 103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Тому ліквідаційною комісією після надходження з МВС України інформації про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року була виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім’я ОСОБА_1 від 21.03.2018 № 6055-ЛК, яка 25.03.2018 за вих. № 138-ЛК була направлена до ГУПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсії та долучення до його пенсійної справи (арк.спр. 134).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 21.03.2018 № 6055-ЛК, виданою на ім’я ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою «старшого інспектора апарату головних управлінь національної поліції» до посади на день звільнення із служби «гол. спец. відділення ЕКО роб. Староб. ЕКО ВВС при УМВСУ» становить 7558,74 грн, в тому числі: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник міліції» - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2450,00 грн, премія 2,84 % - 208,74 грн (арк.спр. 135).
ГУ ПФУ в Луганській області на виконання вимог ухвали суду від 27.03.2018 надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, а саме – належним чином засвідчену копію протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 (МВС) від 01.01.2016, згідно з якою пенсія перерахована з 01.04.2018, основний розмір пенсії становить 5291,12 грн (70% грошового забезпечення), перерахунок здійснено із сум грошового забезпечення 7558,74 грн: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військове звання – 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 2450,00 грн, премія 2,84% - 208,74 грн; різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – 24092,64 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 501,93 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 1003,86 грн (арк.спр. 142,143).
Тобто перерахунок пенсії позивачу відповідачем здійснено з 01.01.2016 у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 6055-ЛК та у відповідності до вимог діючих нормативно – правових актів – Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103.
Також відповідачем надано докази того, що у квітні 2018 року здійснено виплату перерахованої пенсії позивача у відповідності до положень постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 - довідка від 13.04.2018 № 4842/07 (арк.спр. 149).
Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області нечинності довідки від 10.05.2017 № 3868-ЛК внаслідок неправильного врахування розміру премії.
Предметом доказування в межах спірних правовідносин є питання наявності чи відсутності підстав для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2016 заборгованість з пенсії, виходячи зі складових грошового забезпечення: посадового окладу – 2700 грн, окладу за спеціальним званням – 2200 грн, надбавки за вислугу років 50% - 2450 грн, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 52% та премії в розмірі 25%.
Як зазначено вище, відповідачем у квітні 2018 зроблено перерахунок пенсії у відповідності до вимог постанови № 103, на підставі довідки ліквідаційної комісії від 21.03.2018 № 6055-ЛК (арк.спр. 141), виходячи зі складових грошового забезпечення: посадового окладу – 2700 грн, окладу за спеціальним званням – 2200 грн, та премії 2,84% - 208,74 грн (арк.спр. 142).
Щодо тверджень позивача про необхідність врахування при перерахунку пенсії надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 52% та премії в розмірі 25%, суд зазначає таке.
Частина друга статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпечення, передбачених постановою № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Згідно з відповіддю Головного управлінняя Національної поліції у Луганській області від 25.04.2018 за вх. № 10017/2018, виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у Луганській області не встановлювалась та не сплачувалась, надбавки за особливо важливі завдання для поліцейських НПУ взагалі не передбачені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (арк.спр. 165).
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення, і відповідач позбавлений повноважень враховувати її при перерахунку пенсії позивача.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,84% замість 25%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що відповідно до вимог п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) необхідно перераховувати за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Середній розмір премії головного спеціаліста відділення ЕКО роб. Староб. ЕКО ВВС при УМВСУ, яку на час звільнення обіймав ОСОБА_1, прирівняну до посади старшого інспектора з особливих доручень Апарату ГУНП становить 2,84%, що підтверджується інформацією про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (арк.спр. 171-172), наданої Національною поліцією України Міністерству внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018 (арк.спр. 170).
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,84% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 25%, як отримував позивач, немає.
Зміни, що відбулися у чинному законодавстві – набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.
Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи позивачем не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Предметом позову у справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши у квітні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов’язок. У свою чергу, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.
Судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З огляду на наведене, станом на дату розгляду справи перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови № 988, Порядку № 45, Постанови № 103 відповідачем здійснено, у квітні 2018 року почато виплату перерахованої пенсії з врахуванням положень Постанови № 103, якими визначено періоди виплати заборгованості, і яка є чинною та не оскарженою на теперішній час, при цьому відповідачем правомірно враховано розмір премії 2,84%, а не 52%, та не враховано надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 52%, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_2