
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/448/18
25 квітня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого судді Баб'юка П.М.
за участю:
секретаря судового засідання Косюк О.П.
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання сформувати та подати подання про повернення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування ОСОБА_3;
- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 93717 грн помилково сплаченого ОСОБА_3.
В обґрунтування позову зазначає, що 15.02.2018 позивачем було зареєстровано у територіальному сервісному центрі МВС №6141 РСЦ МВС в Тернопільській області транспортний засіб марки «Lexus RX450Н», 2016 року випуску, кузов НОМЕР_2. у зв'язку із приїздом на постійне місце проживання в Україну. Вказаний автомобіль придбаний позивачем під час постійного проживання в США в штаті Іллінойс. У зв'язку із переїздом в Україну на постійне проживання, позивач транспортувала належний їй транспортний засіб. При реєстрації автомобіля 15.02.2018 позивачем помилково сплачений збір під час набуття права власності на легкові автомобіля, оскільки Законодавство України не передбачає сплату даного збору для осіб, які постійно проживали за межами України, набули там права власності на транспортний засіб, повернулись на постійне проживання в Україну та транспортували належне їм майно. Позивач зверталась до відповідача із заявою про повернення помилково сплаченого збору, однак Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листом №2868/07 відмовило у поверненні помилково сплачених коштів, вважаючи що перша реєстрація відбувається у зв'язку із набуттям права власності на цей транспортний засіб.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив у повному обсязі, просив відмовити в їх задоволенні. Пояснив, що особа, яка набула право власності на автомобіль і має вперше зареєструвати його в Україні, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що відповідно до довідки Управління ДМС України в Тернопільській області від 21.02.2018 позивач прибула в Україну на постійне місце проживання із США.
Згідно посвідчення про реєстрацію ТЗ Тернопільської ДФС митниця серія TR. №0006231 від 18.01.2018 у зв'язку із переїздом в Україну на постійне проживання, позивач транспортувала належний їй транспортний засіб «Lexus RX450Н», 2016 року випуску, кузов НОМЕР_2, який був придбаний під час постійного проживання в США в штаті Іллінойс
15.02.2018 позивачем була здійснена реєстрація у територіальному сервісному центрі МВС №6141 РСЦ МВС в Тернопільській області належного їй транспортного засобу марки «Lexus RX450Н», про що позивачу видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія СХК 318281 відповідно до якого автомобіль марки «Lexus RX450Н», 2016 року випуску, кузов НОМЕР_2, взятий на облік в Україні, власником вказано позивача.
При здійсненні реєстрації транспортного засобу позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 93717 грн відповідно до квитанцій №0.0964127527.1; №0.0.964129396.1; №0.0.964130983.1; №0.0.964132445.1; №0.0.964134027.1; №0.0.964135408.1; №0.0.964136534.1.
Згідно довідок управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області № 1178, №1177, №1179, №1180,№1181, №1182, №1183 від 23.04.2018 підтверджено зарахування до державного бюджету "Збору під час набуття права власності на легкові автомобілі" в загальній сумі 93717 грн.
19.02.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про повернення помилково сплаченого збору.
Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 23.02.2018 своїм листом №2868/07 повідомило, що відсутні правові підстави повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при першій державній реєстрації в Україні легкового автомобіля, посилаючись на Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998.
При вирішенні спору суд враховує наступні положення чинного законодавства.
Реєстраційні операції з транспортними засобами в Україні, здійснюються відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.
Згідно з пунктом 6 статті 2 Закону №400/97-ВР, об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, є вартість легкового автомобіля.
Відповідно до пункту 8 статті 4 Закону № 400/97-ВР, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору, зокрема, для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, залежно від вартості об'єкта, визначеного пунктом 6 статті 2 цього Закону:
3 відсотки - якщо об'єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
4 відсотки - якщо об'єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
5 відсотків - якщо об'єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.
Пунктом 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740), визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС шляхом:
купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
міни;
дарування (безоплатної передачі);
успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону);
з інших підстав, передбачених законодавством.
Згідно із пунктом 7 статті Закону №400/97-ВР та п.12 Порядку №1740 сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування обов'язковою умовою для сплати відповідного збору є набуття права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Отже, обов'язкова сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за операцію з реєстрації транспортного засобу здійснюється за наявності двох умов, а саме набуття права власності на легковий автомобіль, а також його перша державна реєстрація в Україні.
Листом Секретаріату Штату Іллінойс від 19.10.2017 засвідчено, що, транспортний засіб «Lexus RX450Н», 2016 року випуску, кузов НОМЕР_2, був зареєстрований на ім'я ОСОБА_3 18.10.2016 та був знятий з реєстрації 19.10.2017.
У відповідності до пп.14.1.163 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.
Згідно з пп.14.1.251 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби
Новий транспортний засіб, згідно з пп.14.1.124 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України - це транспортний засіб, що не має актів державної реєстрації уповноважених органів, у тому числі іноземних, які дають право на його експлуатацію.
З наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що першу реєстрацію транспортного засобу «Lexus RX450Н», 2016 року випуску, кузов НОМЕР_2, здійснено 18.10.2016 уповноваженими органами в США в штаті Іллінойс.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач помилково сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 93717 грн у зв'язку з відсутністю набуття нею права власності на вказаний автомобіль в Україні і відповідно відсутності першої реєстрації транспортного засобу, а тому вказані кошти підлягають поверненню позивачу.
Щодо порядку прийняття відповідачем рішення про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 (далі - Порядок № 787).
Пунктом 5 Порядку №787 визначено, зокрема, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" з огляду на коди бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року №11 (24140300 - Збір під час набуття права власності на легкові автомобілі), органом, який забезпечує здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного бюджету збору під час набуття права власності на легкові автомобілі, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного бюджету, визначено ПФУ.
Аналіз вказаного свідчить, що підставою, яка обумовлює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є подання наступних документів: заяви платника; подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету; платіжних доручень, що підтверджують зарахування коштів до відповідного бюджету.
Разом з тим, за результатами розгляду заяви на повернення помилково або надміру сплачених грошових коштів, органом, що контролює справляння надходжень бюджету, надається подання про повернення відповідних сум коштів або приймається рішення про відмову у поверненні помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань, у разі відсутності законодавчо визначених умов повернення помилково або надміру сплачених грошових коштів.
Відповідачем не доведено правомірність відмови в поверненні помилково сплачених коштів, а тому, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 46008, РНОКПП НОМЕР_1) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про визнання відмови протиправною та зобов'язання сформувати та подати подання про повернення коштів - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 23.02.2018 №2868/07 щодо повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при першій державній реєстрації в Україні легкового автомобіля.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі подання на повернення ОСОБА_3 помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при першій державній реєстрації в Україні легкового автомобіля в загальній сумі 93717 (дев'яносто три тисячі сімсот сімнадцять) грн. (квитанції №0.0964127527.1; №0.0.964129396.1; №0.0.964130983.1; №0.0.964132445.1; №0.0.964134027.1; №0.0.964135408.1; №0.0.964136534.1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 квітня 2018 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.