
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/773/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, Державної фіскальної служби України, Пенсійного фонду України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату, Державної фіскальної служби України, Пенсійного фонду України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Полтавського обласного військового комісаріату внести нараховану на грошове забезпечення застрахованої особи суму єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн з 15.08.2014 по 03.06.2015 на рахунок органу доходів і зборів, відкритий в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування; зобов'язати надати до Пенсійного фонду персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованого ОСОБА_1, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески з 15.08.2014 по 03.06.2015; зобов'язання Державну фіскальну службу України службу України перерахувати не пізніше наступного операційного дня після внесення відповідачем суми єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн, нараховану на суми грошового забезпечення застрахованої особи ОСОБА_1 на централізований рахунок Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування України відповідно до визначених законом пропорцій; зобов'язання Пенсійного фонду України внести до Реєстру застрахованих осіб надані відповідачем персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованого ОСОБА_1, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески з 15.08.2014 по 03.06.2015.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що при зверненні позивача за призначенням страхових виплат за страховим випадком виявлено невнесення Полтавським обласним військовим комісаріатом на рахунок органу доходів і зборів суми єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн, що нараховувались відповідачем на заробітну плату позивача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом. Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
20.03.2018 Полтавський обласний військовий комісаріат надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволені позову. Відповідач зазначив, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 441 "Про внесення змін до порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов'язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено з 01.06.2016. Відповідачем сплачено єдиний внесок з грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 з листопада 2014 року до червня 2015 року, проте звіт щодо єдиного внеску не подавався, сплата єдиного внеску здійснювалась одним платіжним дорученням за всіх військовослужбовців без ідентифікації окремої особи.
02.04.2018 від Пенсійного фонду України надійшов відзив на позов, у якому зазначено, що законодавством встановлено послідовний алгоритм дій щодо формування Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, для зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страхового стажу позивача за період з 15.08.2014 по 04.06.2015 роботодавцю позивача необхідно сплатити єдиний внесок та звернутись з сформованим звітом до органу доходів і зборів, на обліку якого знаходиться страхувальник, для зарахування сум єдиного внеску, дані про сплату якого в подальшому будуть передані до територіального органу Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією.
За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 15.08.2014 ОСОБА_1 мобілізований до лав Збройних Сил України згідно Указу Президента України від 21.07.2014 № 607/2014 "Про часткову мобілізацію", що підтверджується записом у розділі 10, 12 військового квитка НУ № 9029892 від 12.05.1982 /а.с. 9/.
Під час проходження служби у мобілізованого ОСОБА_1 госпітальною військово-лікарською комісією терапевтичного профілю ВЧ Ф 3306 виявлене захворювання пов'язане з проходженням служби, про що оформлене свідоцтво про хворобу № 576 від 12.05.2015 /а.с. 10-11/.
Згідно з витягом з наказу командира військової частини - польова пошта В2950 (по стройовій частині) від 04.06.2015 № 169 сержанта ОСОБА_1, командира 1 гранатометного відділення 3 штурмового взводу 2 штурмової роти, звільненого з військової служби у запас на підставі наказу командира військової частини - польова пошта В2950 (по особовому складу) № 61-РС від 03.06.2015 за пунктом "б" частини 8 (за станом здоров'я) статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з 04.06.2015 виключено зі списків особового складу та з усіх видів забезпечення /а.с. 12/.
Під час проходження служби у період із 15.08.2014 по 04.06.2015, мобілізованому ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, з якої застрахованою особою сплачена сума страхових внесків та/або єдиного внеску, 1856,77 грн, про що зазначено у довідці про заробітну плату Полтавського обласного військового комісаріату від 13.08.2015 № 656 /а.с. 14/.
01.02.2017 Луганським комунальним закладом "Обласний центр медико-соціальної експертизи" визначено ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 у відсотках - 25% (довідка № 005171, акт огляду МСЕК № 10-110) по свідоцтву про хворобу № 576. Причиною втрати професійної працездатності визначено "ДА" пов'язані з проходженням військової служби /а.с. 13/.
При зверненні позивача за призначенням страхових виплат за вказаним страховим випадком виявлено невнесення відповідачем на рахунок органу доходів і зборів суми єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн, що нараховувались відповідачем на заробітну плату позивача.
Позивач не погодився із такою бездіяльністю відповідача, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.
Законом України від 03.04.2007 № 857-V "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", були внесені зміни до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, ст. 11 доповнено п.17 включивши до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового та начальницького складу.
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону № 1058-IV страхувальниками є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 No 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464-VI), в редакції Закону яка діяла до 01.01.2016, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового та начальницького складу, є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, являються страхувальниками - для осіб, зазначених у п. 9-14 ч. 1 ст. 4 Закону 2464-VI .
Згідно з п. 1, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VІ страхувальник - платник єдиного внеску, зобов'язаний подавати звітність та сплачувати єдиний внесок до органів доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Таким чином, в період перебування ОСОБА_1 на службі з 15.08.2014 по 04.06.2015 обов'язок по наданню звітності до органів доходів і зборів покладався на військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення та які сплачують за військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок.
Згідно з п. 4.7 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерством доходів і зборів України від 09.09.2013 No 454, який діяв у період з 01.10.2013 по 30.04.2015, військові частини, які нараховували та сплачували єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, формували та подавали до органів доходів і зборів звіт про утримані суми єдиного внеску, загальний, без розрізу по кожній застрахованій особі - військовослужбовцю.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 N 435, (набрав чинності - 30.04.2015 року) наказ Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454 визнано таким, що втратив чинність та затверджено новий Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
П. 9 розділу 4 Порядку № 435 визначено, що таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальниками, у тому числі тими, які нараховують та сплачують єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби). осіб рядового і начальницького складу, подається У розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон № 2464-VI.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Ст. 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за No 785/25562 (далі - Положення 10-1).
Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 20 Закону No 2464-VI. персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу. компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
П. 3 Розділу ІІ Положення № 10-1 визначено, що дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів та передається до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією .
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни щодо підвищення пенсій» внесено зміни до Закону № 1058, а саме частину другу статті 24 доповнено абзацом такого змісту: у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Абзацом другим п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 визначено, що протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, законодавчо встановлено послідовний алгоритм дій щодо формування Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, для зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страхового стажу позивача за період з 15.08.2014 по 04.06.2015 роботодавцю позивача необхідно сплатити єдиний внесок та звернутись з сформованим звітом до органу доходів і зборів, на обліку якого знаходиться страхувальник, для зарахування сум єдиного внеску, дані про сплату якого в подальшому будуть передані територіального органу Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією.
Враховуючи викладене, оскільки з 30.04.2015 року у Полтавського обласного військового комісаріату виник обов'язок щодо подання персоніфікованих відомостей про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) відносно позивача, якого відповідач не виконав, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльності Полтавського обласного військового комісаріату щодо подання відомостей про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованої особи ОСОБА_1 за період із 30.04.2015 по 04.06.2015 та зобов'язання подати відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованої особи ОСОБА_1 за період із 30.04.2015 по 04.06.2015.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Полтавського обласного військового комісаріату внести нараховану на грошове забезпечення застрахованої особи суму єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн з 15.08.2014 по 03.06.2015 на рахунок органу доходів і зборів, відкритий в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, суд зазначає, що Полтавським обласним військовим комісаріатом надані суду докази перерахування вказаних сум, а відтак вказані вимоги задоволенню не підлягають. З цих же підстав суд вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо зобов'язання Державної фіскальної службу України перерахувати не пізніше наступного операційного дня після внесення відповідачем суми єдиного внеску у розмірі 1856,77 грн, нараховану на суми грошового забезпечення застрахованої особи ОСОБА_1 на централізований рахунок Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування України відповідно до визначених законом пропорцій.
Також, суд вважає передчасними, а відтак такими, що задоволенню не підлягають заявлені позивачем вимоги щодо зобов'язання Пенсійного фонду України внести до Реєстру застрахованих осіб надані відповідачем персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованого ОСОБА_1, на яку нараховано, і з якої сплачено страхові внески з 15.08.2014 по 03.06.2015, у зв'язку із тим що на час розгляду справи відсутні відомості про те, що Полтавським обласним військовим комісаріатом вказані дані подані до відповідного органу.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Старотаганрозька, 35, м. Старобільськ, Луганська область, 92704 ) до Полтавського обласного військового комісаріату ( вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, 36000 ), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01014), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату щодо подання відомостей про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованої особи ОСОБА_1 за період із 30.04.2015 по 04.06.2015.
Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат подати відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованої особи ОСОБА_1 за період із 30.04.2015 по 04.06.2015.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Головко