Рішення № 73689858, 26.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
815/1242/18
Номер документу
73689858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1242/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65049, м. Одеса вул. Жаботинського, буд.43) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса (65121 м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а) про визнання протиправним рішення від 14.03.2018 р. № 180928 про відмову у перерахуванні пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою, -

СУТЬ СПОРУ:

ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса в якій просила:

1. Визнати протиправним рішення Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса від 14.03.2018 р. №180928 «про відмову у перерахунку пенсії».

2. Зобов’язати Центральне об’єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.02.2008 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 22.02.2018 року №108/К/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.

3. Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 23.03.2001 року перебуває на обліку в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати.

Позивач 06.03.2018 р. звернулася до відповідача з заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі з 01.02.2008 р. у відповідності до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 22.02.2018 р. №108/К/15-53-05-41, виданої Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області.

Відповідач 14.03.2018 р. рішенням № 180928 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат. При цьому відмова ґрунтується на тому, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ втратив чинність у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.205 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно – правових актів» скасовано п.4 постанови КМУ тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.

Проте ніяких доказів про те, що позивачу було відомо про не врахування інших видів виплат при здійсненні її перерахунку пенсії з 01.02.2008 р. відповідачем у рішенні про відмову у перерахунку пенсії не зазначено.

Позивач вважає такий висновок територіального органу Пенсійного фонду України передчасним та таким, що суперечить Конституції України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

17.04.2018 р. через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якій він просив у задоволенні позову відмовити з наступних підстав.

Законодавством чинним станом на момент призначення пенсії, а саме статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у відповідній редакції було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв’язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Оскільки спірні правовідносини виникли 07.09.2016 р. Управління керувалося нормативно-правовими актами, які були чинними на той момент. Відсутність нормативно-правового акту, який би визначав механізм перерахунку пенсії є підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки з грудня 2015 р. чинним законодавством України не визначено обсяг суб’єктивного права як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов’язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення частково. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 23.03.2001 р. перебуває на обліку в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати, що підтверджується розпорядженням №180928 від 16.09.2016 р. (а.с.12).

06.03.2018 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі з 01.02.2008 р. у відповідності до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 22.02.2018 р. №108/К/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області.

14.03.2018 р. відповідач рішенням №180928 відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Дана відмова обґрунтована тим, що Законом України «Про державну службу» № 889 –VІІІ від 10.12.2015 р. не передбачено проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом України «Про державну службу» №3723 –ХІІ від 16.12.1993 р. Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р.«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону 3723.

У зв’язку з цим немає підстав для перерахунку пенсії позивача згідно з наданою довідкою щодо інших виплат від 22.02.2018 р. №108/К/15-5305-41, виданої ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно, дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Так, як слідує зі ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, з наведених вище положень діючого законодавства вбачається, що матеріальна допомога і індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до вимог ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Разом з тим, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Суд встановив, що відповідно до довідки №108/К/15-53-05-41 від 22.02.2018 р. позивач отримувала «інші виплати», на які було нараховано страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне страхування.

Разом з тим, згідно відповіді Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі , позивач при переведенні на пенсію по інвалідності пенсію в розмірі 90% від заробітку у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Отже, суд приходить до висновку, що відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, надбавки (винагороди) за вислугу років, відповідач діяв усупереч законодавству України.

Згідно з ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача 06.03.2018 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.03.2018 року.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

З урахуванням вищезазначеного суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 належать до задоволення частково.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

У зв’язку з тим, що позивач звільнена від сплати судового збору у відповідності до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 2, 242-246, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса від 14.03.2018 р. №180928 «про відмову у перерахунку пенсії».

3. Зобов’язати Центральне об’єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.03.2018 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою від 22.02.2018 року №108/К/15-53-05-41, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.

4. Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

5. У решті позовних вимог відмовити.

6. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

7. ОСОБА_2 адреса:65049, м. Одеса вул. Жаботинського, буд.43), ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач –Центральне об’єднане УПФУ в м. Одеса, адреса: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а, код ЄДРПОУ 41248812.

Суддя: О.Я. Бойко

.